„Zombor Úr! Bűzlik a város a korrupciótól!”
A szeptember 10-én megjelent újságban Mészáros Tamás és Bolgár György is kifejti véleményét az esztergomi tüntetéssel, valamint a „zűrös” önkormányzatok működésével kapcsolatban. Mészáros helyesli Orbán lépését, hogy nem vette át a petíciót, hiszen – mint írja – „egy ellenzéki vezető még akkor sem illetékes Esztergom vagy bármely település ügyeiben, ha az ő pártja adja a polgármestert”.
Szerinte Orbán „okosan döntött”, a szocialisták reakciója pedig „lapos demagógia”, mivel gyávának nevezték a Fidesz elnökét, aki a „hátsó ajtón menekült el” a jobbikos tüntetők elől.
Bolgár György másképp vélekedik. Nagykanizsai példájából látható: van más módja is a „balhés” polgármesterek eltávolításának. A Fidesz-frakció kezdeményezésével egyszerűen fel kell oszlatni a helyi közgyűlést. Ez is egy megoldás.
Van aztán olyan szituáció is, amikor sem a Bajnai-kormányt, sem a polgármesterek főnökét („Viktor, segíts!”) nem akarják bevonni a helyzet tisztázásába. Kecskeméten nemrég egy polgár közszemlére tette észrevételét az önkormányzat működéséről: „Zombor Úr! Bűzlik a város a korrupciótól!” A probléma megoldásával itt sem vártak a kormányzati beavatkozásig. Rendőrök és tűzoltók szedték le a magánterületen álló táblát, majd a fideszes városvezetés az ügyészség bevonásával polgári perben követel az elégedetlen személytől 100 millió forintot.
Nagyon széles hát a kríziskezelés skálája. A fóti esemény is szerintem idesorolható, ahol hangfelvétel bizonyítja, hogy „válságmenedzser” segítségét „belső körből” is lehet kérni, ha a pályázati pénzek megszerzése akadályba ütközik: „A végén kellett hozzá Kövér Laci, de azért elintéztük.”
Hogy mikor ki az illetékes a cselekvésben, azt még mindig nem tudom. De annak örülök, hogy a véleménynyilvánítás ily szép szabadságot élvez nálunk.
Szalay Piroska
Győr