Vizsgázni indult, amikor a halálos lövés érte

Szolnok egyetlen 1956-os hősi halottjának legfontosabb emléke egy levél. Egy nappal azelőtt írta apjának Budapestről, hogy október 23-án egy harckocsi vezetőülésében eltalálta egy orvlövész fegyvere. A levelet évtizedeken át rejtegették, míg a rendszerváltás után Kiss Ferenc családja a nyilvánosság elé nem mert lépni titkával - írja szoljon.hu.

2009. október 23., 16:41

— Biztosan ávós lőhetett rá, mert különösen nagy sebet okozó dum-dum lövedék találta el a torkán, és felülről, a tetőről jött a lövés. A tankból kiemelve először a Honvéd Kórházba vitték, majd onnan, mivel nem volt katona, tovább küldték a Szabolcs utcai kórházba, ahol megműtötték, de 25-én hajnalban meghalt a szállítatás közben a tüdejébe ömlött vértől meséli az édesanya a lapnak.

Kiss Ferencet apja a szolnoki tűzoltóság teherautóján a Petőfi Kör által ráterített lyukas nemzeti színű zászlóval letakarva vitte először Tápiószelére, felesége falujába. 1959-ben kiemelték sírjából, és a lobogó maradványaival együtt a szolnoki családi sírban helyezték örök nyugalomra, ahol most is pihen.

Kiss Ferenc hősi haláláról 1990-ig hallgatni kellett. Akkor jött szóba újra a neve, amikor a rendszerváltás után nagybátyja, Orszáczky Gyula ügye is napvilágra került, aki a munkástanács elnöke volt a papírgyárral szembeni gőzfűrésztelepen. Akkor derült ki, hogy volt egy unokatestvére, aki az egyetlen szolnoki hősi halottja volt a forradalomnak. Akkor adott róla hírt először az Új Néplap októberi száma, majd hamarosan neve is fölkerült a frissen felállított szolnoki kopjafára - írja a szoljon.hu.