Visszafelé sülhet el Orbán stratégiája
Orbán Viktort külföldön bírálják, idehaza viszont egyre többen támogatják, amiért lecsapott a menekültekre. Megosztó hatása jól megmutatkozott, amikor a rendőrség megütközött a menekültekkel Röszkénél – írja a Wall Street Journal.
A beavatkozást elítélték a környező államok, nemzetközi szervezetek és véleményformálók. Judy Dempsey, a Carnegie Europe kutató intézet munkatársa úgy véli, hogy Orbán ugyan visszaszerezte a határtérség ellenőrzését, de pirruszi győzelmet aratott, hiszen mit ér az egész, amikor lezárod a határt és elakad a forgalom? Mit jelent az a kereskedelem és a tőke áramlása szemszögéből? Ha Orbán így akart nyerni, akkor az rettenetesen káros lesz Európa számára. A konzervatív populista politikus azt mondja, ő csak azt csinálja, amit a legtöbben akarnak, csak éppen más vezetők félnek megtenni a mindent átható politikai korrektség miatt – írja a lap.
Ugyanakkor Pap András László a CEU-ról úgy látja, hogy a záporozó külföldi kritikák még segíthetik is a kormányfőt, aki a saját egóját építi. Hiszen valami jelentőset csak kell tennie ahhoz, hogy egy 10 milliós, természeti kincsekben szegény ország élén bekerüljön a nemzetközi szalagcímekbe. A Boston College egyik szakértője szerint azonban visszafelé sülhet el Orbán stratégiája, mert az egyre kisebb születési ráta miatt Európának szüksége lesz a bevándorlókra. Magyarország ennek még meg fogja fizetni az árát, a gazdaságon túl beleértve azt is, hogy erkölcsileg miként ítéli meg mostani eljárását a történelem.
Egyre erősödik a kritika Magyarország ellen a menekültekkel szemben alkalmazott bánásmód miatt – jelenti az AFP hírügynökség. Az ENSZ emberi jogi bizottságának vezetője úgy nyilatkozott, hogy a hivatalos magyar politikát a jelek szerint a muzulmán ellenesség és az idegengyűlölet vezérli. Kemény véleményt nyilvánított Görögország, Horvátország és Szerbia is. A görög külügyi szóvivő pl. visszautasította a kirohanásokat, amelyeket mint mondta, magyar politikusok az év eleje óta folyamatosan intéznek országa ellen. Egyben rámutatott, hogy egy uniós tagállam részéről méltatlan erőszakot alkalmazni a menedékkérőkkel szemben. Szijjártó Péter azonban lesöpörte a bírálatokat, a reakciókat bizarrnak nevezte és azt állította, hogy az összecsapásokért az “agresszív” migránsok a felelősek. Juhász Attila a Political Capitaltől nem gondolja, hogy a kifogások hatnának Orbán Viktorra, mert a miniszterelnök arra építi keményvonalas irányvonalát, hogy az egyre nagyobb támogatást élvez majd Nyugat-Európában.
(Klubrádió/Szelestey Lajos)