Túl kicsik vagyunk Kínának

Csaba László nem hiszi, hogy a világhatalom Kína kitüntetett módon kezelné a jövőben Magyarországot, bár a közgazdász szerint a piacot szerezni és növekedni akaró ország nyilván ránk is odafigyel majd.

2011. július 2., 13:34

Európai és atlanti hídfőállásnak azonban vélhetően alkalmasabb partner lehetne számára Németország - nyilatkozta a

Duna TelevíziónakCsaba László közgazdász-professzor, egyetemi tanár. Egy izgalmas kérdés, amit két-három év múlva tudunk rendesen megválaszolni – így reagált Csaba László arra a kérdésre, hogy – tekintettel például a kínaiak vázolta beruházási tervekre, illetve a nagy autógyárakkal épített stratégiai együttműködésekre – mennyiben válhat hazánk ismét vonzóvá a befektetők számára, illetve megnyerhetjük-e ezzel a gazdaságpolitikával a régiós versenyt.

A közgazdász professzor emlékeztetett: a kínai miniszterelnök Magyarországról tovább utazott Berlinbe, ahol hasonló ajánlatokat tett, mint Budapesten, és hasonló ajánlatokat is kapott német partnereitől. "És az ember azt gondolná, hogy Németország valószínűleg inkább alkalmas a hídfőállás szerepére Európa és atlanti világ felé" - tette hozzá Csaba László. A kérdésre, hogy ezek szerint egyáltalán nem látja-e garantáltnak, hogy valóban Magyarország lesz a régió Kína-központja, a közgazdász-professzor úgy válaszolt: ismert a keleti országok esetében, hogy hajlamosak hangzatos megállapodásokat kötni, majd két-három év múlva ezeknek igen kis része valósul meg. Hozzátette: ha a kínaiak növekedni akarnak és piacot akarnak szerezni, akkor vélhetően Magyarországra is odafigyelnek. Az azonban nem valószínű, hogy bennünket kitüntetett módon kezelne a távol-keleti ország, mivel ehhez kicsik vagyunk, Kína pedig világhatalom.