Törölték a nyilvántartásból a sümegi diplomagyárat

A sikkasztás és csalás gyanújával, valamint több milliós adósság felhalmozásával véget ért főiskola anyacége még indulásakor csaknem harmincmilliót kapott az MNB alapítványaitól.

2016. október 28., 10:57

Az Oktatási Hivatal (OH) törölte a felsőoktatási képzési központokról vezetett nyilvántartásból a sümegi John Henry Newman Oktatási Központ Kft.-t – közölte a jobbikos Rig Lajos kérdésére az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Rétvári Bence egyúttal jelezte: az ugyanoda működési engedélyt kért Edutus Főiskola nyilvántartásba-vételi kérelmének vizsgálata folyamatban van. A John Henry Newman Oktatási Központ Kft. elnevezésű közösségi felsőoktatási képzési központ működési engedélyét az OH visszavonta, a közösségi felsőoktatási képzési központokról vezetett nyilvántartásából törölte. A visszavonó és törlő határozatot 2016. október 18-án postázta az ügyfeleknek – jelezte az államtitkár.

kep05-1-1024x576Az Index áprilisban írt arról, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma év elején hitelesítette, így ősztől indulhatott volna a tanítás a sümegi John Henry Newman Oktatási Központban, amelynek zavaros hátterű anyacége már alakulásakor pénzt nyert el az MNB-alapítványoktól.

A Jövőegyetemnek nevezett, de valójában diplomagyárnak tűnő iskolára az MNB-alapítványok botránya miatt irányult figyelem. A John Henry Newman Oktatási Központ Kft. több mint 28 millió forintos támogatást kapott a Pallas Athéné-alapítványoktól különféle projektjeire.

Júliusban újabb fordulatot vett az ügy: tízmilliós nagyságrendű sikkasztást és csalás gyanúja miatt feljelentést tett a sümegi John Henry Newman Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ két vezetője ellen a fenntartó egyesület egyik tagja. A város önkormányzata ezután felszámolási eljárást kezdeményezett a központot működtető kft. ellen. Azért indult eljárás a közösségi főiskola ellen, mert az intézményt működtető kft. február óta kilencmillió forintos tartozást halmozott fel az önkormányzattal szemben, ez az összeg a főiskola könyvtárépületének felújítási költsége.

Rétvári Bence közölte azt is: az Edutus Főiskola 2016. szeptember 30-án nyújtotta be kérelmét az Oktatási Hivatalhoz a Sümegi Közszolgáltató Kft. közösségi felsőoktatási képzési központként történő működésének, valamint az ott indítandó képzés indításának engedélyezésére és nyilvántartásba vételére. Mivel ez az eljárás folyamatban van, további információt jelen pillanatban sem az Oktatási Hivatal, sem a minisztérium nem nyújthat – tette hozzá.