Több százezer magyar rákbeteg bőrén spórolnak, csak a legolcsóbb gyógyszereket fogja támogatni az egészségbiztosítás

Több százezer beteg bőrén spórol a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK). Pár milliárd forint megtakarítás reményében elveszi az orvosok választási szabadságát a legrettegettebb betegségben, a rákban szenvedő betegek gyógyításánál. A tervek szerint ugyanis árverseny dönt majd az amúgy bizonyított, befogadott készítmények támogatásáról, függetlenül minden olyan körülménytől, amelyet kizárólag az orvos tud megítélni. Érdekvédelmi szervezetek, orvosok és betegek csak azt nem értik, hogy ha egyszer minden fórumon azt hirdeti a kormányzat, hogy felívelőben a magyar gazdaság és jól áll a költségvetés, miért gyógyszerek elvételével akarnak többletforrásokat biztosítani, miért a rákos betegeken akarnak spórolni?

2017. szeptember 15., 16:15

Szerző:

Miután csaknem négyévnyi vajúdás után a NEAK – a korábbi OEP – végre befogadott 15 új innovatív terápiát, úgy tűnik, egy tollvonással felül is írja az alkalmazásukat, sok más terápiával egyetemben. A legfrissebb hírek szerint ugyanis a jövőben az azonos hatásmechanizmusú készítmények között árversenyt hirdet és csak a legolcsóbbat támogatja majd, figyelmen kívül hagyva az orvos döntését. Ez az érintettek olvasatában azt jelenti, érdektelen lesz mind a készítmények mellékhatása – ami akár egészen komoly életminőség-romlást is okozhat –, mind a szakvélemény a terápiában. Mindezt néhány milliárdnyi spórolás reményében.

A hír hallatán sorra jelennek meg a betegeket tömörítő szervezetek tiltakozó nyilatkozatai. Olyanoké, akik mindeddig hallgattak annak hitében, hogy végre bővülhet a paletta, ha csendben várakoznak, és talán a magyar betegek is hozzájuthatnak azoknak a készítményekhez, amelyeket eddig legfeljebb hosszas procedúra árán egyedi méltányossággal kaphattak meg. Persze felvetődik a kérdés: minek az innovatív terápiák  befogadása –ami feltételezi, hogy a gyógyszer hatása bizonyított és költséghatékony –, ha most egy tollvonással mindez a semmibe vész.

Elsőként a rákbetegek által alapított Gyógyulj Velünk Egyesület tiltakozott a NEAK szakorvosok terápiaválasztási szabadságát korlátozó, az onkológiai kezelési lehetőségeket szűkítő terve ellen. A szervezet álláspontja az, hogy miután a társadalombiztosítás hosszú döntési folyamat eredményeként, a hatásosságot és a költséghatékonyságot is értékelve fogadta be finanszírozásba a jelenleg elérhető rákgyógyszereket,

a napvilágra került terveket nem lehet másként értékelni, minthogy az állam a rákbetegeken akar spórolni.

Az árversenyről szóló közleményében a NEAK azt írja, hogy a közbeszerzési eljárások rendszere alkalmas arra, hogy azok közül a készítmények közül, amelyek esetében az új betegek kezelése során a szakma nem tud különbséget tenni a hatás tekintetében, versenyt hirdessenek, a Gyógyulj Velünk Egyesület tapasztalatai szerint azonban a szakorvosok meg tudják különböztetni egymástól a gyógyszereket. Megnyugtatóbb, ha a szakorvosi munkacsoport a kórházban a beteggel együtt dönthet a terápiáról és nem egy állami hivatalban határoznak a sorsokról.

,,Elvárjuk, hogy a rákbetegeknek is legyen beleszólásuk, hogy a hatásukban akár azonos, de különböző hatóanyagú kezelések közül melyiknek a rövid és hosszabb távú mellékhatásait képesek elviselni, felvállalni. A NEAK szerint a betegek számára az orvosszakmailag indokolt terápia elérhető marad, és mondjuk két készítmény hatása megegyezik, akkor a kedvezőbb árút kell választania az orvosnak. De

az orvosszakmai indokoltságot nem a gyógyszer ára határozza meg.

A szövettani leletek egyre hosszabbak, egyre több tényező alapján döntenek az orvos csoportok arról, hogy egy beteg számára mi lehet a társbetegségekkel is összeegyeztethető leghatékonyabb gyógymód, hogyan válthatják egymást az egyes kezelések. A terápiás paletta szélesedésével az elmúlt időszakban a finanszírozó és a döntéshozók is rendszeresen büszkélkedtek, mert ez esélynövekedést eredményezett a betegeknek: a Gyógyulj Velünk Egyesület egyetért ezzel, s tiltakozik minden esélycsökkentő lépés ellen”—írják közleményükben.

Fotó: MTI / Szigetváry Zsolt

A NEAK szerint a verseny garantálja, hogy valamennyi beteget olyan készítménnyel kezelhessen orvosa, amely számára a lehető legjobb. A Gyógyulj Velünk Egyesület álláspontja szerint a személyre szabott terápiát az garantálja, ha hagyják gyógyítani az orvosokat. ,,Támogatjuk a társadalombiztosító törekvését, hogy a rendelkezésre álló pénzből a lehető legtöbb beteg korszerű kezelését tudják biztosítani, ám ennek nem lehet módja a már befogadott terápiás lehetőségek szűkítése. Amikor a társadalombiztosítás döntött a ma használt onkológiai gyógyszerek állami finanszírozásáról, alaposan meggyőződött azok hatásosságáról, költséghatékonyságáról, a kezelések indokoltságáról, s nem ok nélkül döntött az egyes rákellenes terápiák biztosítása mellett”—fogalmaz a szervezet és azt a kérdést teszi fel:

ha egyszer minden fórumon azt hirdeti a kormányzat, hogy felívelőben a magyar gazdaság és jól áll a költségvetés, miért gyógyszerek elvételével akarnak többletforrásokat biztosítani, miért a rákos betegeken akarnak spórolni?

A szombati Lipfóma Világnap kapcsán megszólal a MOHA is, a limfómás betegek egyesülete is, a gyógyszerellátás problémáira és az új közbeszerzési rendszer veszélyeire hívja fel a figyelmet, valamint összefogásra buzdítja az érintett szervezeteket. Tavaly év végén üdvözölte azt a döntést, amelynek értelmében intézményi keret nyílt arra, hogy az onkohematológiai, prosztata- és tüdőrákos, melanómás betegek hozzájussanak olyan rég várt terápiákhoz, melyekre addig nem, vagy csak korlátozott körben, egyedi méltányossági engedély útján volt lehetőség.

Kéri Ibolya, a szervezet elnöke ezt akkor előremutató lépésnek, jó iránynak nevezte és reményét fejezte ki, hogy a folyamat nem áll meg és további gyógyszerek kerülnek befogadásra. ,,A MOHA tavasszal a NEAK-hoz fordult, mivel betegeiktől folyamatosan érkeztek jelzések arról, hogy a terápiájuk adminisztratív okok miatt szünetel. Az átállás a tételes finanszírozásra lassan ment és gondok voltak a centrumlistával, amit jeleztünk a NEAK-nak. Jelenleg a legnagyobb probléma az, hogy már több intézményben elfogyott az október 31-ig megszabott gyógyszerkeret, így a megkezdett terápiákat nem tudják folytatni, az új betegek kezelésének megkezdését pedig halasztják. Ez a késlekedés a betegek életkilátásait egyértelműen rontja és komoly teherként nehezedik az orvosokra is. Reményeink szerint az új tenderkiírásnál emelni fogják a keretet, addig pedig áthidaló megoldást biztosítanak az intézményeknek” — mondja a szervezet elnöke. Tájékoztatást kértek a NEAK-tól a jövő évi gyógyszerbeszerzésekről. Írásban azt választ kapták, hogy az azonos hatástani csoportba tartozó termékek között vaklicitet hirdetnek és közülük egy hatóanyagot választanak, amely finanszírozott lesz. „Ha mindaz bekövetkezik, amit a NEAK hivatalosan kommunikált felénk, akkor az visszalépés lesz a tavalyi befogadásokhoz képest.

Ez a versenyfokozó intézkedés csökkenteni fogja az elérhető gyógyszerek számát, szűkíti a terápiás palettát. A betegek szempontjából egy ilyen döntés elfogadhatatlan, hiszen sérülne az egyénre szabott orvoslás elve, a nyertes hatóanyagon kívül más terápia nem lenne elérhető és nem lenne megvalósítható az optimális kezelési sorrend sem.

A kiválasztás során kizárólag a hatóanyagokat és az árukat hasonlítanák össze, figyelmen kívül hagyva a mellékhatásokat, a tolerálhatóságot, az életminőségre gyakorolt hatást. Ezek mind olyan fontos kérdések, amelyek befolyásolják a beteg terápiahűségét, együttműködési hajlandóságát. Az orvosi döntés szabadsága is súlyosan sérülne, hiszen a terápiás opció leszűkülne egyetlen hatóanyagra”—mondja Kéri Ibolya. A MOHA együttműködést kezdeményez más betegszervezetekkel, hogy közösen keressék a megoldást arra, miként tudják megakadályozni a tervezett intézkedést. Egy ilyen döntés meghozatala előtt elengedhetetlen a széles körű egyeztetés az érintett betegszervezetekkel és a szakmai társaságokkal. A cél az, hogy minden beteg a megfelelő időben, a megfelelő kezelésben részesüljön, hiszen így érhető el a legjobb terápiás eredmény.

Tegnap 15:09

Illegális online szerencsejáték-szervezők ellen lépett fel a Gazdasági Versenyhivatal és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága. Olyan csalók által üzemeltetett honlapokat tiltottak le, amelyek a Szerencsejáték Zrt. játékait másolták, becsapva ezzel a magyar lottózókat.