Tamás Pál a béna nyúlról
Az MTA Szociológiai Kutatóintézetének igazgatója még nyáron cikkezett arról: a ballib értelmiséget egyre inkább az érdekli, mi lesz vele 2010-ben meg aztán, s „mered a Fideszre, mint a nyúl az óriáskígyóra, amely most gondolja át, hogyan nyelje el”. KARÁCSONY ÁGNES interjúját a csütörtökön megjelenő interjúban olvashatja teljes terjedelmében.
"Errefelé manapság senki nem bízik a közös mentőcsónakokban. Ami nemcsak baloldali »anomália«," véli Tamás Pál, aki szerint nem is igazán a „Fidesz-kígyó” az igazi probléma.
"A mértékadó baloldali értelmiség jó része, a mostani ötvenes-hatvanas korosztály egészen más életszakaszában van, mint tíz éve. Akkor ráadásul nem számítottak a Fidesz győzelmére, nem hitték, hogy bárki megrengetheti pozícióikat. A közvélemény szemében ők voltak a szakértők, meghatározó részesei az ország konszolidálásának a kilencvenes évek közepén. Ma más a helyzet. Most van egy évük a „mérlegelésre”, s nyilván pszichésen sem szerencsés, ha sokáig készülünk arra, hogy »orrba fognak rúgni« minket," mondja Tamás.
Hozzáteszi: a baloldalon ma nem szokás büszkélkedni az elmúlt nyolc év kormányzati munkájával, függetlenül attól, hogy hasznos intézkedések is történtek.
"Ahol a szakmai nyilvánosság is politikafüggő, mit tesz majd az új hatalom?" – teszi fel a kérdést a szociológus.
Az előző miniszterelnök hivatali időszakára visszautalva hozzáfűzi: a Gyurcsány-kormány az utolsó egy-másfél évben jelentősen „pusztította” értelmiségi táborát. Ezzel kapcsolatban utal arra, hogy "a lerohanásos reformkísérlet után ma az orvostársadalomban nagyon csöndben kell lennie annak, aki baloldali".
Tamás szerint a baloldali értelmiség úgy vélte: Gyurcsány Ferenc egyre inkább koalíciós partnere vonzásába került. Ezzel párhuzamosan "fogyatkoztak az érintkezési felületek a baloldali kormányzás és a „saját” értelmisége között. Ahogy a reformok kivitelezésével szemben erősödött a kritika, úgy csökkentek azok az alkalmak, ahol ezt személyesen is el lehetett volna mondani. Holott – mindegyik oldalon – a magyar értelmiségi elitstátushoz tartozik, hogy beszélhessenek a politikai első vonallal. Lehet, hogy ez az esetek többségében üres rítus, kevés napi hasznosat hoz a politikusoknak. Ám ha a politika nem celebrál ilyen találkozókat, fontos véleményformáló csoportokat sért meg".
A Tamás Pállal készült interjú teljes szövegét a csütörtöki 168 Órában olvashatja.