Szél Bernadett: Egymást marjuk, miközben felég a bolygónk, és iszonyatos a szegénység

A magyar közmédiában szellemi kútmérgezés, a politikai kommunikációban kollektív pszichózis zajlik a képviselő szerint. Interjú.

2021. szeptember 9., 11:32

Szerző:

 

Szél Bernadett független országgyűlési képviselővel az előválasztási kampány kellős közepén ültünk le beszélgetni Budakeszin, hogy elmesélje nekünk, miként alakul az ellenzéki szövetség háziversenye Pest megye 2-es választókörzetében. Többek között szóba került a Fidesz közmédiára gyakorolt befolyása, Demeter Márta LMP-s távozása, Tóth Csaba és Hadházy Ákos zuglói harca, és Magyarország egyre szorosabbra fűződő keleti diplomáciai kapcsolatai. Azt is elárulta a 168-nak, mitől tartja önazonosnak a Jobbik népszerű miniszterelnök-jelöltjét, Jakab Pétert.

Beindult az előválasztási hajrá, zajlik a kampány. Egy posztban osztotta meg, hogy néhány napja ismeretlen személyek feltörték a kampányfőnöke autóját, ráadásul ön szerint a tettesek akár a Fidesz által hergelt emberek is lehettek. Valóban ennyire súlyos lenne a helyzet?

Benne van a pakliban, hogy fideszesek tették. Teljesen nyilvánvalóan politikai célzatú volt az autó feltörése, ugyanis széttúrták a benne található kampányanyagokat, loptak is belőlük. Előző este írtam ki, hogy meglettek a szükséges aláírások, és másnap reggelre törték fel az autót. Jelzem, máskor ezt nem érdemes csinálni, mert nem ott tartjuk az ilyen értékeinket.

Ez alapján milyen hangulatú kampányra számít 2022-ben?

Nem tudom, mennyire volt szituatív és mennyire eltervezett ez a történet. Nyomasztó kérdések. A várható hangulat szempontjából nagyon széles spektrumon gondolkozom, mert ismerem az ellenfelemet. Ez teljesen független attól, hogy ki az a fideszes jelölt, akit éppen idedob a gép, de tisztában vagyok a Fidesz törvényszerűségeivel. Nem végeznek félmunkát, ha lejáratásról van szó.

Na igen, az ellenzék gyakran felrója a Fidesznek, hogy gyűlöletkeltő, lejárató módon kommunikál. A kormány viszont az ellenzéket kritizálja ugyanezért. Választópolgár legyen a talpán, aki el tudja dönteni, ki hergel, ki nem hergel valójában.

Egy biztos: mi senkit nem ábrázolunk prostituáltként a falnak döntve azért, mert hozott egy politikai döntést. Senkit nem zárunk ki a nemzetből sem, hiszen minden honfitársunk egy nemzethez tartozik. Nem mondjuk azt, hogy a Fidesz nem a nemzet része, ezzel szemben ők az ellenzékről így beszélnek. Sőt szerintük ellenségek vagyunk, nem ellenfelek. Akinél a hatalom és a média van, aki a közpénzekkel szinte kontroll nélkül gazdálkodhat, annak extra felelőssége van a közbeszéd alakításában. Azért csinálják ezt a színjátékot, mert sokszor nincs politikai válaszuk a kérdésekre.

Ön azt mondta egy interjúban, ha egy populista vezet egy országot, akkor az a közélet megosztottságához vezet. Természetesen Orbán Viktorra célzott. Jakab Péter parizeres fotója, vagy Fekete-Győr András azon felvetése, hogy minden oltást vállaló állampolgár kapjon egyszeri pénzösszeget, nem populizmus az ön szemében?

Orbán Viktor nem egy bérből és fizetésből élő kisember, ahogy azt állítja magáról. Jakab Péter nemrég itt járt Budakeszin, most tartottunk először közös sajtótájékoztatót. Számomra kiderült: teljesen önazonos. Tényleg parizert eszik.

Fotó: Adrián Zoltán / 168.hu

Ezt ő hatalmas követőtáborral rendelkező politikusként közzé is teszi a hivatalos oldalán. Ez nem populista húzás?

Az a fajta populizmus, amit Orbán Viktor képvisel, a társadalom megosztására és mesterséges ellenségképekre épít. Ezen az oldalon a valóságot próbáljuk látni, megoldásokat keresni, a másik oldalon meg előidézik a problémákat. Orbán Viktorék egyszerűen nem foglalkoznak a klímaválsággal, a nyugdíjak problémájával, az  otthonápolás és a szociális bérlakásrendszer kérdését sem oldják meg. A strukturális problémák itt vannak velünk, de megy a migránsozás, melegezés, cigányozás, vagyis az ellenségkeresés. Az ellenzék oldalán azonban a problémákra való megoldáskeresés zajlik, illetve egy folyamatos harc a kormánnyal a hazugságok ellen.

Ezek szerint ön is látja, hogy a magyar társadalom milyen mértékben megosztott, szekértáborokra bomlott. Hogyan fognak törekedni ennek az állapotnak a feloldására egy kormányváltás után?

Mindig a választókerületemből indulok ki. Nagyon sok fideszes szavazó jött oda hozzám, hogy jelezzék, nagy probléma, hogy nincs beszélgetés a két tábor között. Pedig nagyon fontos lenne. Akkor tudnánk jó megoldást találni a mindennapi problémákra, ha mindenki partner lenne a párbeszédben. Úgy készülök a képviseletre, hogy mindenkivel beszélgetek, aki szóba áll velem.

A kérdésem arra vonatkozott, hogy mi lehetne a megoldás erre a társadalmi szintű problémára.

Ebben az ország vezetésének óriási felelőssége van, és akkor tud ez változni, ha elkezdünk a tényekről beszélni az erre hivatott felületeken, például a közmédiában. Olyan közmédiát szeretnék, ahol pártatlanul és kiegyensúlyozottan szerkesztik a műsorokat, és olyan kérdésekről beszélgetnek, és szerveznek kulturált vitákat az ellentétes oldalak képviselőivel, amelyek mindannyiunkat érintenek. Ez például egy hatalmas váltás lesz, mert példát mutatunk az embereknek azzal, hogy igenis lehet normálisan beszélgetni akkor is, ha nem értünk egyet. Globális kérdésekről lesz szó, nem az emberek hergeléséről. A médiában jelenleg szellemi kútmérgezés zajlik, amit meg kell szüntetni. Hoznék egy olyan törvényt is, hogy a monopol helyzettel rendelkező állami vállalatok ne tudjanak mindenféle médiumokban hirdetéseket feladni. Most ez történik. Így folyik át a közpénz az állami cégeken keresztül a lakájmédiához. A közpénznek keresnivalója ott nincsen, a kereskedelmi médiumok a piacból éljenek meg. A közmédiát pedig vissza kell adni a köznek. Olyan kormányfőt szeretnék, akinek ez határozott célja.

És ezt ön Fekete-Győr Andrásban látja?

Fekete-Győr Andrásban mindenképpen látom. Nagyon higgadt, tényszerű a stílusa. Első körben biztosan rá fogok szavazni.

Visszatérve: értjük, hogy önnek ez a célja, de ki meri jelenteni, hogy az összes ellenzéki szövetségese – legyen az párt, vagy politikus – partner lesz ebben, és nem fogja hergelni az embereket a közmédiában, nem fogja eltenni a közpénzt?

Ez közös érdekünk. Az előválasztáson sok minden eldől. Százhat körzetben keressük a legerősebb jelölteket, tehát azokat, akik kérlelhetetlenek abban, hogy tiszta legyen a közélet. Ezért vagyok például Zuglóban Hadházy Ákos mellett.

Ha az előválasztás és a jelöltek keresése erről is szól, akkor az ön által felvázoltak alapján a győzelmet arató jelöltek garantáltan mind a közélet és közbeszéd megtisztításának elkötelezett hívei lesznek. Tóth Csabának nagy esélye van a 8-as választókörzetben. Az ő győzelme esetén sem gondolja majd azt, hogy ő a legalkalmasabb és legmegbízhatóbb jelölt?

Hadházy Ákos mellett állok, és arra kérek mindenkit, hogy rá szavazzon. Szerintem Ákos nyerni fog Zuglóban.

Térjünk vissza az előválasztásra. Pest megye 2-es számú, Budakeszi központú körzetében az ön ellenfele a DK jelöltje, Hegyesi Beáta. Mekkora lesz a verseny?

Olyan verseny zajlik Budakeszin, ami jó példát mutat. Nem egymáson keressük a fogást, mindenki a saját belátása szerint csinálja a kampányt. Nincs sárdobálás, csak kölcsönös tisztelet. Így is lehet mérkőzni. A közös ellenfelünk a Fidesz.

2018-ban a Fidesz jelöltje aratott győzelmet a körzetben. Most mennyire érzi esélyesnek magát?

Nagyon kemény munkára készülök. Sokat szeretnék tenni ezért a körzetért, amit az itt élők is érzékelnek. Ismerem az itteni problémákat, az embereket, hiszen itt élek. Az indulásom előtt egyébként bejártam a körzetet, kiemelném, minden polgármesterrel igyekeztem beszélni, aki szóba állt velem.

Volt olyan, aki nem állt önnel szóba?

Többen is.

Kicsoda?

Például Budai István, Budajenő polgármestere, Varga László, Perbál polgármestere, de Tarjáni István, Biatorbágy polgármestere, és Farkas András, Piliscsaba polgármestere sem.

Mire hivatkozva?

Valaki lemondta, valaki nem hívott vissza. Budai István viszont kategorikusan kijelentette, hogy ő nem beszélget velem. Ezzel szemben Budakeszi, Pilisszentiván, Solymár és Nagykovácsi polgármesterei is szívesen fogadtak. Fontos az ő szempontjaikat is látnom, amikor a települések problémáit vizsgálom. Ha itt demokrácia és jogállam lenne, be tudnék menni minden médiába, és egyenlő lenne a forráselosztás, akkor magabiztosabb választ adnék a választások kimenetelére. Ellenben nincs demokrácia, nincsen jogállam, nincsen médiaegyensúly, helyette kőkemény propaganda van. Akárhogy is, ez a körzet megérett a változásra, ugyanis nagyon sokan nem elégedettek a kormány teljesítményével, és a strukturális problémáink itt maradtak velünk a fideszes ciklusok alatt. A Fidesz parancsuralmi rendszerében a kormánypárti képviselők egy része eljátssza a nép gyermekét, de igazából nem érdeklik őket a problémák.

 Fotó: Adrián Zoltán / 168.hu

Ön mindeközben hetente a helyi könyvtárban végzi a dudálós tüntetés miatt önre kiszabott kötelező közmunkát. Tisztában volt vele, hogy az órákat az előválasztási kampány közepén kell majd ledolgoznia, mégis elvállalta. Miért nem fizette ki inkább a büntetést?

Elvi kérdés.

Nem hátráltatja ez a politikusi munkáját most, amikor feltételezésünk szerint minden energiát az előválasztásra kellene fordítani?

Továbbra is helyesnek tartom, hogy szolidaritottunk a kórházból kitoloncolt emberekkel. Nem lehet csöndben maradni, amikor a honfitársainkkal ezt teszik. Ezen kívül hangsúlyoznám, rengeteget tanulok bent a könyvtárban. Harmadrészt ennek vége lesz az előválasztás végére. Még mindig a Fidesz az igazi ellenfelem, az igazi küzdelem akkor kezdődik, amikor nyerek az előválasztáson.

Az LMP nem állt be ön mögé az előválasztáson. Ez zavarja?

Nem.

Mégiscsak a volt pártközösségéről van szó.

Nem tudok ezen a helyzeten változtatni, innentől kezdve nem akadok fenn rajta. Büszkén képviselek mindenkit, aki LMP szavazónak vallja magát, és büszkén képviselem közös zöld érdekeinket és értékeinket.

Aktuális LMP-s téma, hogy Demeter Márta a politikai pályáját a Jobbikban folytathatja. Az LMP előtt az MSZP tagja volt. Megfigyelhető önök között egy bizonyos párhuzam, hiszen ön is elhagyta korábbi pártját, azonban ön nem lépett be egy másik pártba. Demeter Mártával szemben ön miért pont a függetlenséget választotta?

Más helyzetben voltunk. 2018-ban a bukott választás után vissza akartam adni a mandátumomat. Ezen egy amerikai út változtatott, ahol kőkemény női vezetőkkel, sőt veteránokkal találkoztam, akik elképesztő dolgokat vittek véghez például a gyermekétkeztetés területén. Amikor hazajöttem, azt mondtam, ide nekem Orbán Viktort, nem ijedek meg, megyünk tovább. Egy ilyen helyzetben, amikor minden oldalról kaptam az ívet a saját pártomat is beleértve, a függetlenség volt az egyetlen etikus döntés. Azóta a Momentummal kerültem szövetségbe, viszont a pártba nem léptem be. Márta helyzete teljesen más volt, a Jobbikkal mindig jó kapcsolatot ápolt, és most ezt vállalta fel.

Már többször világossá tette, hogy várhatóan nem lép be a Momentumba. Ez azóta sem változott?

Vannak dolgok, amikben nem értünk egyet, és nem akarjuk, hogy ez teherré váljon. Találtam politikai szövetségeseket, igyekszem az egész ellenzéket erősíteni. Függetlenként fel tudtam vállalni olyan ügyeket, amiket esetleg egyes politikai pártok rizikósnak gondoltak volna. Én viszont tejesen szabad voltam, például tranzitzónákba jártam be. Az intézménylátogatásokkal teljesen új értelmet adtam a mandátumomnak. Nagyon sok feltáró munkát tudtam végezni, ami pártgyűlésen ülve nem ment volna. Olyan szabadságot adott a függetlenség, ami pártpolitikusként elérhetetlen. Szükség van a pártok törésvonala fölötti gondolkodásra. Hadházy Ákossal egyéni irányba indultunk.

 Fotó: Adrián Zoltán / 168.hu

Az LMP-vel ellentétben a Jobbik önt támogatja az előválasztáson, sőt az ellenzéki szövetség tagjaiként közös kormányzásra készülnek. Azt is tudjuk, hogy ön első sorban a zöld ügyekért küzd. A Jobbikot érdekli egyáltalán a klímapolitika?

Aki nem képviseli a zöld ügyet 2021-ben, az senkit nem képvisel. A Fidesszel kapcsolatos kritikáim egy része pont erre vonatkozik. Ignorálják azt a korszakot, amiben élünk. Van olyan fideszes, aki szerint a Kárpát-medence véd meg minket a klímaválságtól.

És a Jobbik máshogy áll ehhez a kérdéshez, mint a Fidesz?

A koalíciós kormányzásban meghatározó a kormányprogram, illetve a miniszterelnöknek döntő szava lesz. Az a kérdés, ő és az adott minisztérium mennyire tartja ezt az ügyet fontosnak. Előre szólok, megpróbálom majd befolyásolni a kormányunkat.

Elképzelhetőnek tartja, hogy Jakab Pétert ez a téma érdekelni fogja miniszterelnökként?

Igen. Jakab Péter nagyon sok fiatalt megszólított. Őket nem lehet zöldpolitika nélkül képviselni. Ezt a kérdést alapként kezelem.

Azt nyilatkozta korábban, az emberek úgy érzik, Jakab Péter a hangjuk a Parlamentben. Nekünk viszont úgy tűnt, a pedofíliaellenes törvénycsomag módosítása ellen rengeteg ember tiltakozott. Amikor a Jobbik megszavazta ezt a bizonyos törvénycsomagot, a vezetőjük akkor is az emberek hangját képviselte?

Sokan mondják, hogy Jakab Péter juttatja el a hangjukat a Parlamentbe. Nyilván nem a pedofiltörvényről szóló szavazásra gondoltam, hanem arra, hogy Péter úgy mondja ki a dolgokat, ahogy azt az emberek érzik. Nagyon fontos, hogy a társadalom egésze észlelje, képviselve van az Országgyűlésben. Jakab Péter hitelesen osztja ki azokat az embereket, akikről a választók csak otthon a fotelből tudnak panaszkodni. Remek szónok. Olyan elemi erővel tud beszélni a fontos kérdésekről, amely megérinti az embereket. A demokráciának pont ez a lényege: egymással versengve a pártok és az erőterek kompromisszumokat kötnek, konszenzusra jutnak. Ez veszett el a magyar politikából. Maradt a propaganda és a kollektív pszichózis. Ez egy teljesen beteg rendszer; egymást marjuk, miközben felég a bolygó, az országunk nagy része pedig iszonyatosan szegény. Én az ilyen kérdésekről akarok beszélni, nem az iskolai nemváltó kurzusokról.

Tehát Fekete-Győr András után közvetlenül Jakab Pétert tartja a legalkalmasabb miniszterelnök-jelöltnek?

Ebbe nem szeretnék belemenni. Fontos, hogy kétfordulós lesz a választás, mindenkit kritikával figyelek. Az első forduló után sok minden el fog dőlni. Remélem, nemes versenynek nézünk elébe.

A napokban tett közzé egy érdekes írást a Fidesz külpolitikájáról, amelyben a kormány keleti és nyugati diplomáciáját elemzi. Sokan azt mondják, hogy Orbán Viktor az utóbbi időben megfigyelhető keleti nyitással párhuzamosan az EU-ból kifelé vándorol. Mások szerint ügyesen egyensúlyoz nyugat és kelet között. Nem lehet, hogy tényleg így van?

Nem. A politika akkor jó, ha értékek vezérlik, Orbán Viktor szeme előtt viszont érdekek lebegnek. Hat év alatt rengeteget romlott a helyzet, csak sodródunk a szuverenitásunk elvesztése felé. Azért is vetettem fel ezt a témát, mert most a kötcsei NER-Shownál a kormánytagok kinyilvánították, hogy ők soha nem kritizálták és nem akartak kilépni az Európai Unióból. Ez nem igaz. Teljesen nyilvánvaló, hogy kommunikációs fordulatot hajtottak végre. Akkor kezdtek el erről a témáról beszélni, amikor a pénzügyi megszorítások szóba kerültek, ami pedig a jogállami tartomány elhagyása miatt következett be. A jogállamiság az egész európai békeprojekt alapja. Ennyi erővel akár hadat is üzenhetnének. Putyinnak például nagyon megéri, ha van olyan, jelen esetben Orbán Viktor személyében, aki belülről kelt zavart az Európai Közösségben. Ő kvázi ügynökként viselkedik, és a meglévő vétó-lehetőséggel éket ver a küllő közé. Nem hagyja érvényesülni a világtörténelem egyik legnemesebb és legszebb vállalkozását, az Európai Közösséget.

 Fotó: Adrián Zoltán / 168.hu

A zárás és nyitás analógiája mentén maradva ön tehát egy kormányváltás esetén a keleti zárást szorgalmazná?

Inkább a hagyományos politikai szövetségeseinkhez való visszatérést. De tény, hogy nem kell ide kínai Fudan Egyetem, ehelyett a magyar felsőoktatásnak kellene visszaadni az autonómiáját. A kínai kapcsolatoknál gyakran érvelnek a kereskedelemmel. 2021-re igazán megtanulhatta volna a politikai elit, hogy minél önellátóbb egy ország, annál kisebb a kitettség, és érdemes kihasználni a nemzeti tőkeképző képességet. Magyarország számára inkább azt javaslom, hogy próbáljunk meg visszatérni ahhoz a modellhez, amelyben megbecsüljük a hazai termékeket.

A kereskedelmi viszonyon kívül a magyar diplomáciai kapcsolatok is egyre szorosabbra fűződnek Kínával és Oroszországgal. Egy kormányváltás után nem kellene ezeket is normális keretek között tovább ápolni?

Nem ellenségeket keresünk, senki nem akar rosszban lenni velük. De azt be kell látnunk, hogy a hagyományos szövetségi rendszerünk és a kereskedelmi kapcsolataink is inkább nyugaton találhatóak. Oda tartozunk. Ettől függetlenül nem üzenünk hadat más országoknak. A mostani helyzet nem egy pragmatikus kapcsolat, hanem egy nagy mértékű kiszolgáltatottság olyan hatalmaknak, amiket nem kontrollálunk. Elnézést, de a Türk Tanácsban nem szeretnék megfigyelő tag lenni. Szeretném, hogyha a kínai nagykövetség nem írogatna magyar országgyűlési képviselőknek arról, mit kéne gondolnunk egyes kérdésekben. Ugyanígy vagyok az orosz kapcsolattal is. Semmi szükségünk Paks2-re, nekünk nem éri meg. Helyre kell tenni a hagyományos kapcsolatrendszert. Normális beszélőviszonyt kell fenntartani a világ összes népével, de csak akivel lehet. Van NATO-tagságunk, EU-tagságunk, itt megbecsült partnerek vagyunk, erre tudunk építeni. Nem kell minden külpolitikai problémát egyedül felvállalnunk.

 

 (Kiemelt kép: Szél Bernadettel készült interjú Fotó: Adrián Zoltán / 168.hu)