Szalai Annamária: erotikus laptól az erkölcsig

Július végén többek között egy új nemzeti médiahatóság létrehozásáról, valamint a közmédiumok közös tulajdonosi felügyelet alá vonásáról döntött az Országgyűlés kormánypárti többsége. Szalai Annamáriát jövő héten nevezhetik ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) élére, kilenc évre. A fideszes médiapolitikus a rendszerváltás után még szexújságot főszerkesztett.

2010. augusztus 9., 15:42

Szalai Annamária 1961-ben született Zalaegerszegen. Diplomáit 1982-ben a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán tanítói, 1990-ben az ELTE BTK népművelés szakán, majd 1998-ban a Pénzügyi és Számviteli Főiskolán szakközgazda, pénzügyi szak vállalkozási szakirányon szerezte - áll róla az ORTT honlapján.

1982-1984 között a zalaegerszegi Ady Endre Általános iskolában tanított, 1984-85 között a Zalai Hírlapnál újságíró, 1985-97-ig a Zala Megyei Moziüzemi Vállalatnál, majd jogutódjánál filmforgalmazó, filmiroda-vezető. 1997-2002-ig a zalaegerszegi Városi Hangverseny és Kiállítóterem igazgatója. 1998-tól országgyűlési képviselő a Fideszben. 2002-től a Kodolányi János Főiskola kommunikáció tanszékén óraadó, 2003-tól adjunktus. Az Országgyűlés 2004-ben és 2008. március 31-én az Országos Rádió és Televízió Testület tagjává választotta.

A hivatalos önéletrajzában ugyan nincs benne, de a Népszava már 1993-ban felfigyelt rá: az ORTT Fidesz által delegált tagja 1991-ben még főszerkesztője volt a Miami Press nevű erotikus magazinnak. Nemrég

Pilu blogja fedezett fel pár példányt az újságból, melynek egy-két lapját be is szkennelte.

Szalai még Majtényi László, ORTT-elnök távozása előtt adott ki közleményt,a melyben kifogásolta, hogy a médiahatóság nem lép fel elég erélyesen a Mónika-show és a Joshi Barat-show ellen.

Önmagában a bemutatott témák - a bűnözés, agresszió, szokásostól eltérő szexualitás orientációk, pedofília, molesztálás, vérfertőzés, promiszkuitás, bántalmazás, lelki terror - alkalmatlanok arra, hogy a kiskorúak akár felnőtt segítségével képesek legyenek feldolgozni azokat, ráadásul a bemutatás módja - trágárság, stúdión belüli erőszak, a műsorvezetők provokatív viselkedése - fokozzák a gyermekekre gyakorolt kedvezőtlen hatást. Félelmet keltenek, szorongást váltanak ki bennük, biztonságérzetükre negatívan hatnak. A műsorok - Szalai állápontja szerint - a kiskorúak sérelmére elkövetett sorozatos törvénysértés mellet erősítik a társadalomban a romákkal szemben élő negatív sztereotípiákat, sértik az alapvető alkotmányos jogokat, emberi méltóságot, a család intézményét - számolt be az esetről a

Jogi Fórum.

Szalai Annamária az NMHH élén: aggódik a Transparency International

A Fidesz jelölési gyakorlata miatt aggódik a Transparency International. Az Állami Számvevőszék és a médiahatóság függetlenségét féltik - írta a

Népszabadságaz MTI-re hivatkozva.

A Transparency International magyarországi szervezete szerint az elnökjelöltek politikai elkötelezettsége miatt sérülhet az Állami Számvevőszék és a megalakuló Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság függetlensége.

A korrupcióellenes civil szervezet a szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményében aggodalmát fejezte ki az eddig stabilnak értékelt demokratikus intézményrendszer átpolitizálása miatt, illetve amiért "a Fidesz a kormányhatalom egy újabb alkotmányos kontrollját kérdőjelezi meg".

Transparency International elfogadhatatlannak tartja, hogy a pártok gazdálkodását is ellenőrző Állami Számvevőszéket Domokos László, a Fidesz-frakció tagja vezesse.

Közleményük szerint aggályos az is, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság élére a kormánypárt a tervek szerint korábbi parlamenti képviselőjét és ORTT-delegáltját állítaná. A szervezet nem nevesíti a sajtóhírekben az újonnan megalakuló hatóság elnöki tisztének várományosaként emlegetett Szalai Annamáriát.

"A szavazás előtt felhívjuk a parlamenti képviselők figyelmét, hogy az ellenőrző szervek függetlenségét, és ezáltal a demokratikus rendszer hatékony működését, hosszú távon pedig annak stabilitását veszélyeztetheti, ha a független szervek vezetői a jelölő párt politikusai" - olvasható a Transparency International közleményében.

Szalai: nem alkotmányellenes a médiatörvény-csomag

Megtehetik az ellenzéki pártok, hogy alkotmánybírósághoz fordulnak a médiatörvény-csomag csütörtökön elfogadott egyik eleme miatt, de én úgy gondolom, a törvény kiállja majd a próbát - így reagált az ellenzéki pártok kritikáira Szalai Annamária.

Megjegyezte: a csomag első elemét már egy hónapja elfogadta a parlament, az ellenzéki pártok arra is azt mondták, hogy alkotmányellenes. "Ennek ellenére a köztársasági elnök úr, aki nagy figyelemmel kíséri az alkotmányt, minden kritika nélkül aláírta a módosítást" - szögezte le Szalai Annamária.

Szakmai önállóság, megszűnő párhuzamosságok

A fideszes képviselő és az összevont médiahatóság leendő vezetője a

Duna Tv-ben kijelentette: abban bízik, hogy a jelenlegi - átláthatatlan és pazarló - közpénzfelhasználás sokkal hatékonyabb módon történik majd a közmédia-szektorban. Ezen túlmenően jobb minőségű és hatékonyabb tájékoztatást remél az adófizetők számára.

A közös tulajdonosi testület alá kerülő közmédiumok mindegyikének meglesz a módja arra, hogy a maga profilját, szakmai elképzeléseit továbbra is teljesítse? - hangzott a Hattól nyolcig kérdése.

Szalai Annamária úgy reagált: az egyes médiumok szakmai önállósága mellett tenné le a voksot. Fontosnak tartja, hogy megrendelőkként önállóan működhessenek a jövőben is ezek az intézmények és önálló arculatuk legyen.

Az önálló profil egyben azt is jelenti, hogy az eddigi párhuzamosságok megszűnhetnek a közmédiumok között - derült ki a nyilatkozatból. "Ne forduljon elő az például, hogy egy adott eseményre a Magyar Televíziónak kijön két stábja, a Duna Televíziónak két stábja, miközben egymásról nem is tudnak, nem tudják, mit csinál az egyik, mit a másik. Ennek ideje, hogy vége legyen, nem az a lényeg, hogy versenyeztesse az állam a saját cégeit" - szögezte le Szalai Annamária.

Az ellenzék az Alkotmánybírósághoz fordul

A Lehet Más a Politika alkotmánybírósághoz fordul a médiatörvény-csomag csütörtökön elfogadott eleme miatt - ezt már Karácsony Gergely, a párt frakcióvezető-helyettese jelentette ki ugyancsak a Hattól nyolcig stúdiójának vendégeként.

Elmondta: számításuk szerint huszonkét ponton ütközik az alaptörvénnyel a csütörtökön elfogadott médiaszabályozás. Úgy látják: az Európai Unió azon irányelvének sem felel meg a jogszabály, amely kimondja, hogy a nemzeti médiahatóságoknak függetleneknek kell lenniük.