Semmit nem tudni a továbbfoglalkoztatottak bérkompenzációjáról
A nyugdíj mellett továbbfoglalkoztatott egészségügyi dolgozók bérkompenzációja ügyében – a kormányzat korábbi ígéreteivel szemben – teljes a tanácstalanság – nyilatkozta a Semmelweis-nap alkalmából a 168 Óra Online-nak Dr. Havas Szófia, az MSZP Egészségügyi és Szociális Tagozatának alelnöke.
A magyar egészségügy napján, azaz július elsején már meg kellene kapniuk a bérkiegészítést azoknak a továbbfoglalkoztatott egészségügyi dolgozóknak, akik a szakmájukban maradva a kettős juttatás (a nyugdíj és munkabér egyidejű folyósításának) tilalma miatt már nem kaphatnak nyugdíjat.
Havas Szófia szerint az egészségügyi dolgozók még nem kaptak semmilyen értesítést arról, hogy milyen kondíciókkal vehetnék igénybe hétfőtől a bérkiegészítést. Tudomása szerint azt, hogy egyes dolgozók mennyi illetménykiegészítést kapnának, a kórházigazgatók hatáskörébe utalták, rajtuk múlik, hogy megadják-e az Orbán Viktor miniszterelnök által tavaly decemberben beígért pótlást.
A szocialista politikus elmondta, tudomása szerint még a kórházigazgatók sem kapták meg a vonatkozó tájékoztatást, de a dolgozók is úgy indulnak neki a júliusnak, hogy fogalmuk sincs arról, megkapják-e a pótlást. „Nem vagyok benne biztos, hogy amennyiben a továbbfoglalkoztatás nem a megfelelő feltételekkel történik, nem mennek-e újabb dolgozók nyugdíjba” – hívta fel a figyelmet.
Hozzátette: a továbbfoglalkoztatottak bérkompenzációját a kormány a tervek szerint a dohány és az alkohol jövedéki adójából fedezné. Azt azonban, nem tudni előre, hogy mennyi alkohol és dohány fogy majd. „Ha ezt nem a kormány művelné, hanem egy cégvezető, akkor úgy hívnák, hogy fedezet nélküli kötelezettségvállalás, amit a Büntető Törvénykönyv szankcionál” – mondta Havas Szófia. A politikus információi szerint a szóban forgó összeg ráadásul nincs is átvezetve a költségvetésbe, „ha bejön, odaadják, ha nem, nem”.
A kórházak adósságállománya elképesztő – jelenleg mintegy 120-130 milliárd forintos – az intézmények ezt nem győzik fizetni, az ellátás lassan összeomlik – mondta a szocialista politikus. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a legnagyobb hazai gyógyszerbeszállító a kezelhetetlenné vált tartozások miatt nemrég
felbontotta a szerződéstvalamennyi kórházzal. Véleménye szerint ez a folyamat „tovább fog görögni”, a sorban azok a beszállítók is várhatóak (orvosi műszer; papír-, írószer; élelmiszer), amelyek felé a legnagyobb tartozásokat halmozták fel a magyar kórházak. „Elképesztő színvonalra fog lezuhanni a közegészségügy minősége, mert az intézmények nem tudják eltartani magukat, költségvetési forrás pedig nem lesz” – jelentette ki Havas Szófia.A patikákkal most ugyanaz történik, mint korábban a trafikokkal – mondta, emlékeztetve arra, hogy egy minapi módosítás szerint, ha a gyógyszerészek nem tudják vagy akarják megvásárolni az törvényben előírt (25, majd 50 százalékos) tulajdonrészt a gyógyszertárukban, megvásárolja helyettük az állam, majd három éven belül pályázaton értékesíti. Havas Szófia szerint ennek „szokás szerint csak ideológiája”, hogy az ellátás javítása érdekében vezetik be a módosításokat, erről a gyakorlatban szó nincs.
Mint mondta, „Nyuszi rokonai, barátai és üzletfelei a patikákat is megkapják. Később majd szépen felemelik a kiskereskedelmi árrést, és onnantól szárnyalhat az üzlet. Ugyanolyan lenyúlás lesz, mint a trafikmutyi esetében.”