Rossz hír Orbánnak: elvették előle a céltáblát
- Gyurcsány lemondása új kezdet lehet a Szocialista Párt számára, hiszen egy cselekvőképes többségi kormány létrehozása fűződhet a nevéhez és így elkerülheti azt, hogy megsemmisítő vereséget szenvedjen az európai parlamenti választásokon. Ezt mondta a 168ora.hu-nak Kiszelly Zoltán politológus.
Kiszelly Zoltán politológus
- Gyurcsány lemondása új kezdet lehet a Szocialista Párt számára, hiszen egy cselekvőképes többségi kormány létrehozása fűződhet a nevéhez és így elkerülheti azt, hogy megsemmisítő vereséget szenvedjen az európai parlamenti választásokon. Ezt mondta a 168ora.hu-nak Kiszelly Zoltán politológus.
Az elemző úgy vélte, hogy természetesen nem lesz könnyű létrehozni ezt az új kormányt, hiszen 194 voksra, az összes képviselő szavazatainak egyszerű többségére van szükség. Ehhez kellenek majd valamelyik kisebb párt voksai is.
Az MDF és az SZDSZ azonban tisztában van azzal, hogy számukra a támogatás „hajójegy lehet a Titanicra”, hiszen ha az új szakértői kormány az euro bevezetésének céldátumát tűzi ki politikája sarokpontjaként, úgy jelentős megszorításokat kell elkezdeni. Amennyiben 6 évnél korábbi időpontot jelölnek meg, úgy olyan kemény lépéseket kell megtenni, amelyekre még mindig nem készült fel a közvélemény.
- Orbán Viktor számára igen rossz hír, ami történt, hiszen elveszik tőle a céltábláját. – folytatta Kiszelly Zoltán. Mostantól kezdve már nem az a kérdés, hogy ki a felelős, hanem az, hogy mit kell tenni, hogyan jutunk ki a slamasztikából. Eddig a Fidesz elkerülhette, hogy konkrétumokat fogalmazzon meg, de ezt holnaptól nem teheti meg. Ha viszont állást foglal, Orbán Viktor úgy járhat, mint a Színművészeti Egyetemen megfogalmazott, majd kiszivárgott állásfoglalása után. Akkor napokon belül százezrekkel esett a potenciális választók tábora.
- Gyurcsány még időben lépett ahhoz, hogy részt vehessen utódja kijelölésében és ahhoz is, hogy megelőzze pártja katasztrofális vereségét az európai parlamenti választásokon- mondta a politológus. Szerinte a szocialisták így esélyesek a voksoknak több mint harmadára, de kevesebb, mint felére. A 2010-es választásokon az MSZP-nek matematikailag akár még győzelmi esélyei is lehetnek, ha az SZDSZ-szel és az MDF-fel afféle magyar Olajág koalíciót hoz létre.
Kiszelly Zoltán szerint a szakértői kormány miniszterelnöki székére esélyes lehet akár Békesi László, akár Surányi György – nekik kormányzati tapasztalataik is vannak. Szóba jöhet olyan fiatal pénzügyi szakértő is, aki milliárdos befektetési alapot irányít.
Ágh Attila politológus:
"Gyurcsány lemondása szerintem még nem lefutott ügy, alighanem inkább olyan politikai játszmáról van szó, amelyben kezdeményezi, hogy az MSZP irányítói gondolják végig, hogy a jelenlegi helyzetben van-e nála alkalmasabb ember a válság kezelésére. Így nyilatkozott a 168ora.hu-nak Ágh Attila politológus, aki tegnap éjszaka érkezett meg Brüsszelből, így rádióhírekből értesült a történtekről.
– Gyurcsány szereti sokkolni a közönségét, gondoljunk csak az őszödi pszichoterápiára – mondta az elemző, aki szerint a kormányfő nem az az ember, aki feladja a harcot és Sólyom László kezébe teszi le a döntést.
Ha a két hét múlva esedékes kongresszuson pártja nem Gyurcsányt javasolja újra, akkor a legesélyesebb jelölt talán Békesi László lehet. Az ő neve kiszámítható, mint a sakkban véli Ágh Attila minthogy ő régi ellenlábasa Bokros Lajosnak.
A Bokros nevéhez fűződő csomagot eredetileg ő javasolta, ám Horn Gyula neki nem engedte megvalósítani, Bokrost szemelve ki erre a feladatra. Nem irigylem most az MSZP irányítóit! – zárta a gyorsinterjút Ágh Attila.
Gyulai Attila elemző - Political Capital
"Gyurcsány Ferenc javaslata egy új miniszterelnök megválasztásáról egyszerre szól saját politikai pozíciójának megtartásáról, és arról, hogy a válságkezeléssel kapcsolatban kialakult patthelyzetet hogyan oldható fel. Az új kormány mögötti többség legvalószínűbb forgatókönyve a volt koalíciós felek közötti megállapodás.
A kongresszuson történtek négy legfontosabb szempontja
1. Gyurcsány Ferenc a miniszterelnöki posztról való lemondással kerüli el párton belüli kihívóit.
2. A folyamat végén vagy Gyurcsány Ferenc adja az új miniszterelnököt, vagy ő maradhat a miniszterelnök. A két lehetőség közül az előbbinek jóval nagyobb a valószínűsége.
3. A konstruktív bizalmatlansági indítvány korlátozza a külső szereplők beleszólását, elkerülheti a parlament feloszlatását.
4. Az elmúlt hónapok stratégiai bizonytalanságai után az SZDSZ lehetőséget kap a koalícióba való visszatérésre.
Így kezdődik a Poltical Capital elemzőközpont közleménye a kormányfő-pártelnök bejelentéséről."
Gyulai Attila elemző a 168ora.hu-nak elmondta, hogy Gyurcsány Ferenc lemondása aligha olyan rögtönzés, amire ő egyébként hajlamos. A PC igazgatóhelyettese szerint ezt valószínűsíti az is, hogy Gyurcsánynak pártelnökként nem akadt kihívója.
- A legnehezebb kérdés nem az, hogyan hívják majd a miniszterelnököt három hét múlva, hanem az, hogy milyen programmal lehet mozgósítani az MSZP és az SZDSZ aktív magját is, hogy a szabad demokraták visszatérhessenek a koalícióba - mondta Gyulai Attila.
Az elemző úgy véli, hogy az MSZP most elmozdulhat a holtpontról: igaz új szavazókat aligha sikerül majd megszólítania, sőt a leginkább elbizonytalanodott 2006-os választókat sem, azok elszántságát azonban sikerül feltüzelni, akik szocialista szavazóként határozzák meg magukat, de a korábbi helyzetben nem mentek volna el szavazni.
A PC elemzője szerint Gyurcsány még időben lépett ahhoz, hogy meghatározó szerepet játszhasson a szocialisták politikájának alakításában. A lehetséges utóddal kapcsolatban Gyulai valószínűtlennek nevezte, hogy a többek által is megemlített Gráf József lehetne Gyurcsány utóda. Mint mondta, olyan pénzügyi szakemberre van szükség, aki növelheti a nemzetközi befektetői bizalmat.