Rohamra indulnak a láncfűrész ellenében
A főváros Környezetvédelmi Ügyosztálya utasítást adott a FŐKERT Zrt.-nek tizenkilenc Nagymező utcai fa kivágására, tudta meg a Nagymező Utcaiak Egyesülete. A kivágás veszélye közvetlen és azonnali - írták közleményükben. A főkert vezérigazgatója kijelentette: azonnal új fákat ültetnek a kivágottak helyére. A civilek ennek ellenére március 24-én 18 órakor demonstrációt szerveznek a Nagymező utcai fáknál a Radnóti színház előtt. Akár polgári, erőszakmentes ellenállással is megvédik a fákat - közölte az Egyesület. De miért?
A Nagymező utcai lakosok érdekvédelmét összefogó egyesület hitetlenkedve fogadta az újabb fakivágási terveket - áll az egyesület közleményében.
2007. szeptemberben ugyanis hét szakértői csoport (a FŐKERT Zrt. részéről Nagy Dénes, Rózsa Gyula és Gubicz Gyula; a Nyugat-Magyarországi Egyetem részéről Dr. Kocsó Mihály; Vár-Kert Kft. részéről Dékány Margit és Szendrői József; Dr Tóth Imre; Budapesti Corvinus Egyetem részéről Gerzson László; Móczár Béla; valamint Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatala, Környezetvédelmi Ügyosztály részéről Radnóczi Péter és Visnyovszki András) közös szakvéleményt fogalmazott meg az egyes fák állapotáról és a szükséges balesetmegelőző beavatkozásokról. A szakvélemény alapján 2007. év folyamán a FŐKERT elvégezte a megfelelő faápolási és balesetlehárítási intézkedéseket, melyet a fővárosi Környezetvédelmi Ügyosztály le is ellenőrzött. Ehhez képest döbbenetes, hogy a FŐKERT Zrt. többek között a saját szakvéleményét írja felül egy évvel később (2008. augusztusban), és tizenkilenc fa kivágását rendeli el most azonnal.
A mélygarázs terve miatt teszik, de ezt tagadják - állítja az Egyesület, akik közölték: akár polgári, erőszakmentes ellenállással is megvédik a fákat.
Főkert: nincs közünk a mélygarázshoz
– Pénteken kezdeményeztünk konzultációt a civilekkel a fakivágások ügyében – mondta a 168 Óra online-nak Kocsis László. A Főkert Nonprofit Zrt. vezérigazgatója lapunknak azt mondta: megpróbálta "depolitizálni a helyszínt", de nem sikerült.
– A civilek úgy gondolják: ez az eset nem a fákról, hanem a mélygarázsról szól - mondta a Főkert főnöke. – Úgy gondolják, hogy amíg a fák ott vannak, nem épülhet mélygarázs. Csakhogy azok a fák, amiket életveszélyesnek ítéltünk, össze-vissza helyezkednek el a Nagymező utcában. A megmaradó fák miatt sem lenne lehetséges egy mélygarázs megépítése a föld alatt - tette hozzá.
Kocsis Zoltán azt mondta: a kivágott fák helyére ráadásul azonnal újabbakat, egészségeseket ültetnek. – Az ott látható fák nem tudnak politikai csatározásokról, pénzügyi krízisről, civilekről. Csak élnek, megöregszenek, elhalnak. Mivel az utakat folyamatosan sózzák, nagy a levegő szennyezettsége, ezek a fák nem élnek olyan hosszan, mint azok, amik parkokban, erdőkben állnak - magyarázta a vezérigazgató.
Hirtelen életveszélyessé váltak a fák
A civilek álláspontja szerint az új szakvélemény több mint gyanús. Nem elképzelhető hogy egy év alatt tizenkilenc fa vált életveszélyessé. Úgy gondolják: nyilvánvaló, hogy a folyamatban lévő mélygarázs építési engedélyezése van a háttérben, ahogyan ezt a kerület elöljárói informálisan meg is erősítették.
– Minket nem befolyásol semmi más a véleményalkotásban, csak a fák egészsége - cáfolta a Főkert első embere a civilek azon állítását, hogy az újabb fakivágásban a mélygarázs építése játszana szerepet. – Két évvel ezelőtt úgy meg lett vizsgálva az a fasor, hogy fasort így még nem vizsgáltak meg soha Budapesten. Konszenzus volt, hogy vannak veszélyes fák és vannak olyanok, amik még sokáig élnek - magyarázta Kocsis Zoltán. – Az eltelt két év alatt sokszor pusztított vihar és dőltek ki fák, illetve súlyos balesetek is történtek. Nem a fák állapotában jelent meg romlás, hanem a kockázatok nőttek meg két évhez képest. Ennyi a változás.
A civilek közleménye szerint a Terézvárosi Önkormányzat a Nagymező utcai esethez hasonlóan a Hunyadi térre tervezett mélygarázs helyszínén levő 14 fa esetében is életveszélyre hivatkozott, de ezt nem tudta meggyőzően alátámasztani, ezért két héttel ezelőtt a Közép-magyarországi Regionális Államigazgatási Hivatal megsemmisítette a fakivágási engedélyt.
– Volt, amikor az úgynevezett "ránézéses módszerrel" választották ki, melyik fa életveszélyes és melyik nem – mesélte az egyik civil tiltakozó lapunknak. – Nem tudjuk, most mi állhat a háttérben, de fáknak két év alatt biztos nem romlott annyit az állapota, hogy újra ki kelljen őket vágni.
A Főkert vezérigazgatója lapunknak elárulta: újabb méréseket végeztek Nagymező utcai a fasorban, aztán levelet írtak az fővárosi önkormányzat Környezetvédelmi Ügyosztályának, hogy tizenkilenc fát ki kellene vágni. – Erre jött a válasz, hogy végezzük el a munkát. Arról is van tudomásunk, hogy a 6. kerületi és a 13. önkormányzat eljár a mélygarázs ügyében, de ehhez nekünk semmi közünk. Máshol sem mérlegelünk egyéb beruházói szempontokat.
A Főkert szerint a fák életveszélyesek és emiatt kell őket kivágni. – A civilek a mélygarázzsal kapcsolatos beruházást összekötik a mostani fakivágással, a kockázatot meg itt hagyják nekünk. Nem kockáztathatjuk, hogy egy fa rádől valakire.
A civileknek azonban ez nem volt elég. Szerintük más frontokat is nyitott a különböző bűnügyekben gyanúsított és rabosított hatodik kerületi polgármester vezette önkormányzat: egy rendeletmódosítással a kerület összes fáját kivághatóvá tenné mélygarázs építése esetén. "Köztudott, hogy jelenleg a hatodik kerületben minden fa védelmet élvez és csak faegészségügyi okokból lehetséges a kivágásuk" - írták közleményükben.
A civilek március 24-én 18 órakor demonstrációt szerveznek a Nagymező utcai fáknál a Radnóti színház előtt. Akár polgári, erőszakmentes ellenállással is megvédik a fákat.