Politikai színházfoglalás Szombathelyen
– Ne haragudjanak, de a társulat kérésére a döntésig már nem nyilatkozom – hárítja el az érdeklődést Jordán Tamás, aki 2007-ben „zöldmezős beruházásként” alapított színházat Szombathelyen, és azóta is vezeti a teátrumot. – Olyan helyzet alakult ki, hogy ha a nyilvános személyi adataimat kérdeznék, talán még azt is megpróbálnák félreértelmezni valakik. A pályázatom viszont természetesen mindenki számára elérhető, az ugyanis a fenntartókra, a társulatra és a közönségre egyaránt tartozik.
Fotó: Weöres Sándor Színház
– A társulat egy emberként és nyilvánosan áll ki Jordán Tamás mellett – erősíti meg a közösségi hálóra is kitett nyilatkozatot a szombathelyi Weöres Sándor Színház vezető színésze, Trokán Péter.
– Nem félnek attól, hogy szolidaritásuk miatt bosszút állnak majd a társulaton?
– Bosszút? Ki állhatna bosszút?
– Esetleg egy új igazgató.
– Neki nem lesz módja rá. Ha ugyanis nem Jordán Tamás marad a színház élén, mindenki elmegy innen, aki csak tud.
– Ön is?
– Én együtt jöttem el Tamással Szombathelyre a Nemzetiből. Tudtam róla, hogy képes olyan színházat csinálni, amelyben élmény játszani, létezni a színész számára is. Fantasztikus pályájának a csúcsa, koronája ez a színház. Ha nem engedik igazgatóként folytatni a munkáját, én is elköszönök Szombathelytől.
„Mi reménykedünk, semmi mást nem csinálunk, csak reménykedünk” – mondja videoüzenetében Törőcsik Mari a nemzet színészei nevében. Furcsa látni őt ebben a civil szerepben, egy kanapén előrehajolva beszél finoman, okosan és udvariasan. Arról, hogy írtak a polgármesternek egy levelet is, ebben méltatják Jordán Tamás színészi és színigazgatói tehetségét. Azt kérik a nemzet színészei – „talán nem a legalja” a szakmának –, hogy Jordán maradjon a szombathelyi igazgató.
– Mekkora az esélye Jordán Tamásnak? – ezt már egy olyan szombathelyi értelmiségitől kérdezzük, aki meglehetősen jól értesült az országos és a helyi politikai-kulturális ügyekben.
– Jelenleg semekkora – válaszolja névtelenül. – Nemcsak az a kérdés ugyanis, hogy ki legyen az igazgató, hanem az is, hogy ki ne legyen.
– Mi a baj Jordánnal?
– Nekem semmi bajom vele, építkező ember, de a Fideszben az ilyen embert nem szeretik.
– Milyen embert?
– Nézze, én elég régóta vagyok a párt közelében, a Fideszben megvannak azok az emberek, akikre bizonyos kérdésekben a miniszterelnök hallgat. Gazdasági ügyekben Varga Misire, külügyekben Szijjártóra, bankügyekben Matolcsyra. A színházhoz az emberminisztériumban is kevesen értenek, a párt közvetlen holdudvarában ott van ugyan Kerényi Imre, de én úgy látom, inkább Vidnyánszky Attila és Eperjes Károly fújják a passzátszelet. Minden döntésnél az ő értékviláguk, víziójuk számít, meg az, hogy ők kit szeretnek, kit gyűlölnek. Márpedig a Szombathelyen is rendező Alföldi Róbertet vagy a Mohácsi testvéreket például nem szeretik.
– Ezen múlik?
– Többnyire ezen.
– Hogy került a képbe Dér András filmrendező?
– Ő lett volna az előretolt helyőrség. Igazából Eperjesnek és Nagy Viktornak készítette volna elő a terepet.
– Előfordulhat, hogy a döntésig változik az önkormányzat álláspontja?
– Ezt nem tudom, de erről nem is helyben döntenek.
Szombathelyi fideszes politikusok közül még névtelenül sem tudtunk senkit megszólaltatni. Sokatmondó azonban, hogy a szakmai bizottságban Koczka Tibor alpolgármester, a kultúra felelőse arra szavazott, hogy érvénytelenítsék a pályázatot.
– Én abban bízom, hogy van a minőségnek egy olyan tömege, amelyet már nem lehet az érintettek ellenére elmozdítani – mondja Fűzfa Balázs irodalomtörténész, az ELTE szombathelyi Savaria Egyetemi Központjának docense.
Jordán Tamást a nemzet színészei is támogatják Fotó: MTI/Kollányi Péter
Fűzfa Balázs alkotótársa is Jordán Tamásnak, részese a Nagy versmondásoknak, a Miért szép? elnevezésű színházi sorozatnak, s rendszeresen kijár a színigazgatóval és Sebő Ferenccel Erdélybe is: olyankor Jordán verset mond, Sebő énekel, Fűzfa előadást tart.
– Azt tapasztalom, hogy Jordán Tamás az emberi létezés méltó modelljét teremtette meg ebben a színházban – mondja az irodalomtörténész.
Jordán győzelmét korábban szinte mindenki biztosra vette Szombathelyen. Dér András filmrendező pályázata váratlanul futott be. Ő nem akarta megosztani elképzeléseit a nyilvánossággal. Bárkit kérdeztünk erről színházi körökben, azt mondták: Dér tisztességes művész, tudatosan biztosan nem akart asszisztálni a politikai színházfoglaláshoz, valószínűleg pályázatának sikertelen titkosítása is inkább támogatóinak az ötlete volt.
A Nyugat.hu portál ugyanis megszerezte és közzétette a dokumentumot. Dér András ezt követően visszavonta a pályázatát, az MTI szerint azzal indokolta döntését a fenntartó önkormányzatnak, hogy miután kiszivárgott a pályázata, „a kialakult botrányos körülmények nem teszik lehetővé, hogy a pályázatban megfogalmazott szakmai és művészi célokat teljesíteni tudja”. A visszavonulásban talán az is szerepet játszhatott, hogy a szombathelyi színház teljes társulata egy emberként állt ki Jordán Tamás mellett
Jordán színházát a közönség szereti, eddig nem bántotta a politika sem, az igazgató mindenkivel szót tudott érteni, s hónapokkal ezelőtt senki sem hitte volna, hogy jön valaki, aki megpróbálja „lejátszani” a saját színpadáról. Dér azoknak az ajánlásával érkezett, akik a kormánypolitika színterének is kedvenc szereplői. A kérdés az, hogy a társulat és a szakma többségének erőteljes kiállása után mer-e, akar-e szembeszállni velük a helyi fideszes hatalom.
Dér András visszalépett Fotó: MTI
Jordán Tamás Szombathelyért hagyta ott a Nemzeti Színház igazgatói székét. A színházteremtő direktor pályázatában misszionáriusként határozza meg önmagát. Küldetésének tartja, hogy „az eddig színházat nem ismerő (és éppen ezért azt talán nem szerető) polgárokat színház- és egyben művészetbaráttá tegye”.
Dér András Forum Romanumot hozott volna létre, ami „nem depressziót zúdít a nyakunkba, hanem a vigasz nektárját”. Pályázatát támogatta Vidnyánszky Attila, Nagy Viktor, Bozsik Yvette és – talán a hasonló politikai értékrendszer okán – a soproni és a zalaegerszegi színház, sőt a Zeneakadémia is. A pályázat szakmai bírálói között pedig ott volt Eperjes Károly.
A bírálóbizottság nem volt hajlandó meghallgatni a pályázóként immár egyedül maradó Jordánt, az a javaslat is elhangzott, hogy nyilvánítsák eredménytelenné a pályázatot, végül patthelyzet alakult ki. Négyen voksoltak arra, hogy eredménytelen legyen a pályázat. Koczka Tibor (Fidesz–KDNP) alpolgármester mellett így szavazott az Emberi Erőforrások Minisztériumát képviselő Laklóth Aladár, a Vidnyánszky hívének számító Kiss József, valamint Eperjes Károly is. A másik négy tag – köztük Ipkovich György, a város korábbi szocialista polgármestere, és Mihályi Győző színművész – viszont Jordán Tamás kinevezését támogatták. Miután nem jutottak dűlőre, a közgyűlésnek kell állást foglalnia az ügyben, de a testület elé már egy olyan tartalmú előterjesztés kerül, amely kimondja a pályázat eredménytelenségét.
A csütörtöki testületi ülés előtt megpróbáltuk megkérdezni a város vezetőit, de azt a választ kaptuk, hogy „nincs szándék” a megszólalásra. Közben a szombathelyi színházhoz folyamatosan érkeznek a Jordánt támogató levelek, aláírások, lájkok. Dés László és Geszti Péter dalt küldött, Pintér Béla és Társulata, a székesfehérvári Vörösmarty Színház és a fővárosi Örkény Színház is Jordán mellett emelt szót. Civil szervezetek az önkormányzati döntés napjára Jordán Tamás melletti szimpátiatüntetést hirdettek a városháza előtti térre.
A csatlakozók szerint Szombathelyen politikai színházfoglalás van készülőben.
Szakmai reakciókA nemzet színészeinek a polgármesterhez címzett üzenetéből: Nincs kétségünk, hogy önök is hasonlóan vélekednek, reméljük, hogy a kívánságunk egybeesik az önével: szeretnénk, ha Jordán Tamás lenne továbbra is a szombathelyi Weöres Sándor Színház ügyvezető igazgatója.
Pintér Béla és Társulata: Bízunk abban, hogy nem a rombolás, a bizonytalan újrakezdés, hanem az értékmegőrzés és a már megkezdett út folytatása mellett döntenek a város felelős vezetői.
Vidnyánszky Attila a Magyar Időknek: A szakma olyan állapotban van, ott tartunk, hogy egyesek jogot formálnak arra, hogy a pályázatban feltüntetett támogatóktól számon kérjék, miért álltak a pályázó mellé, adott esetben egyes munkalehetőségekből, színházakból való kirekesztéssel fenyegessék őket. A színházi szféra mintegy öt százaléka az a nagyon agresszív, szívós kör, amelyik az ilyen döntéseket ezzel a módszerrel manipulálni képes. Éppen ezért mondom tíz éve, hogy jobb volna egy olyan rendszer, ahol a fenntartó szakmai konzultáció után döntene arról, hogy kit hív meg az adott teátrum vezetésére, akár pályázat nélkül is.
Színházi Kritikusok Céhe: Szerencsésnek és irigylésre méltónak tartjuk a szombathelyi közönséget azért, hogy ilyen színháza van.