Politika a közösségi oldalakon

Twitter, Facebook, Youtube, Iwiw – a net friss márkanevei néhány éve még kínaiul hangzottak, mára viszont a magyar internetezők mindennapjainak részeivé váltak. A politikusok is használják a közösségi hálókat: a 2010-es korteshadjárat várhatóan az új webcsatatereken is zajlik majd. PUNGOR ANDRÁS írása.

2009. augusztus 12., 16:30

„A közösségi oldalakon keresztül könnyű elérni a véleményvezéreket, akik társaságukban, csoportjukban továbbítják a politika üzenetét – állítja Kiszelly Zoltán politológus.

Nem csoda hát, hogy felfigyeltek a politikusok a papírlapoktól eltérően ingyenes felületet biztosító netoldalakra. Hiszen a felnőtt internetezők 71 százaléka regisztrált tagja legalább egy közösségi oldalnak, 51 százalékuk látogatja ezeket a helyeket legalább havi rendszerességgel. Ez derül ki a KutatóCentrum és a MASMI Hungary Piackutató Intézet legfrissebb felméréséből, amely szerint a legaktívabb felhasználók a fiatalok: a 18–29 évesek 63 százaléka legalább havonta egyszer belép egy közösségi oldalra. Igaz, őket nehezen szólítják meg a mérsékelt politikusok, hiszen a politológusok és ifjúságkutatók szerint a fiatalok körében a szélsőjobb elfogadottsága a legnagyobb, és többségük elavult pártként tekint az MSZP-re vagy a Fideszre. Ezt támasztja alá a Youtube oldalaira feltöltött szélsőséges videók nagy száma is.

A közösségi oldalak politikusi felhasználásának egyik külhoni úttörője Barack Obama, aki elnöki kampányában saját közösségi hálózatot is épített. Így mozgósítva olyanokat, akik korábban nem mentek el szavazni. Obama módszerére hajaz az MSZP kapcsolat.hu oldala, vagy elődje, az amoba.hu, ahol baloldali fiatalok ismerkedtek egymással, építettek csapatot, és szerveztek közös programokat.

„Kóka János eljegyezte Szandrocha Kamillát” – jelentette be egy 250 milliós közösség honlapján az SZDSZ frakcióvezetője. Ennyi felhasználója van világszerte a Facebook közösségi oldalnak. A szájt egyike azoknak az új generációs internetes helyeknek, amelyeken nem fizetett alkotógárda generálja a tartalmat, hanem maguk a felhasználók, akik a webre képeket, videókat töltenek fel, s barátokat gyűjtenek.

Kóka politikai célokra is használja a közösségi hálót: közvetített az ankarai Nabucco-csúcsról, sőt mobilfotókat töltött fel tárgyalás közben. A liberális politikus több mint ötezer „ismerőst” jegyez a kapcsolatépítő oldalakon. Elmondása szerint mindenkit bejelöl, aki erre kéri.

A cikk teljes változatát a168 Óra csütörtökön megjelenő számában olvashatja.