Orbánék a hétvégén dolgozókon akarnak spórolni
Megszüntetnék a vasutasok készenléti munkáért járó pénzét – így tudja az egyik vasutas-szakszervezet. Úgy számolnak, ez legalább hétezer dolgozót érintene, akiknek így akár 15 000 forinttal is csökkenhet a bérük havonta. A MÁV-nál azt mondják, a módosítást nem ők kezdeményezték, hanem a Nemzetgazdasági Minisztérium. Ott annyit közöltek, a kormány nem tárgyalt ilyen előterjesztést – tudósított az . Majd kiderült, hogy a lépés valamennyi „készenléti jellegű” munkakörben dolgozó bérpótlékát eltörölné.
A szerelvények hétvégén is közlekednek, ezért a vasutasok hétvégén is dolgoznak. Van úgy, hogy szombaton és vasárnap is teljes munkaidőben. Ezért a munka törvénykönyve alapján plusz pénzt kapnak. A vasutas-szakszervezet most ezt a plusz pénzt félti. Úgy tudják, hogy a MÁV kezdeményezésére a Nemzetgazdasági Minisztérium olyan törvényjavaslaton dolgozik, ami megszüntetné a szombati készenlétért járó plusz pénzt.
Bárány Balázs, a VDSZSZ alelnöke az RTL Klubnak elmondta, most ha valaki szombaton és vasárnap készenléti munkakörben munkát végez, akkor szombaton neki rendkívüli munkavégzést kell elszámolni. A tervezett módosítás szerint az ezért járó pótlékot azonban nem kapná meg. A szakszervezet úgy számol, hogy a vasúti dolgozók legalább húsz százaléka dolgozik készenléti munkakörben, így legalább hétezer embert biztosan érintene az esetleges bércsökkenés.
A Munka Törvénykönyve 2012 óta írja elő a készenléti pótlék fizetését, a MÁV azonban az elmúlt három évben nem fizetett ilyet a dolgozóknak. A VDSZSZ beperelte a társaságot és jogerősen nyertek is, így a MÁV-nak most visszamenőleg nagyjából ötmilliárd forintot kell kifizetnie. A szakszervezetnél úgy tudják, hogy a bírósági ítélet után döntöttek a törvénymódosításról. Ha elfogadják, akkor a jövőben nem kell fizetni extra pénzt a készenléti munkakörben dolgozóknak.
Az RTL Klub megkereste a MÁV-ot is. Írásban azt válaszolták, hogy ők nem kezdeményeztek olyan módosítást, amely bércsökkenéssel járna. Úgy tudják azonban, hogy a Nemzetgazdasági Minisztériumban dolgoznak egy olyan javaslaton, amely a készenléti munkakörökben megtiltaná, hogy valakit szombaton és vasárnap is rendes munkaidőben dolgoztassanak.
A Nemzetgazdasági Minisztérium írásban annyit reagált, hogy a tárca ilyen előterjesztést nem tárgyalt és nem is döntött róla.
A VDSZ nem hagyja veszni a szabad szombatot: a szakszervezet az ILO-hoz fordul
Az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezetéhez (ILO) fordul segítségért a legnagyobb ipari szakszervezet, amennyiben a kormány a munka törvénykönyve tervezett módosításával megszünteti a „készenléti jellegű” munkakörben dolgozók bérpótlékát, mert ezzel tízezreket foszthat meg a szabad szombattól – tudatta közleményben a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete. Megkezdték annak felmérését is, hogy hány embert érint hátrányosan a tervezett intézkedés.
Egyre több ágazatról és több tucatnyi munkahelyről fog kiderülni a napokban, hogy a versenyszférában dolgozókat is mérhetetlenül hátrányosan érinti, ha a kormány eltörli a hétvégére eső, úgynevezett készenléti jellegű munkáért járó bérpótlékot. Mint ismert, hamarosan döntenek a tervezetről, miszerint a munka törvénykönyvéből (Mt.) „kiveszik” az úgynevezett készenléti jellegű munkaköröket szabályozó cikkelyt, amely a pótlékok kifizetését is előírja. Ez azoknál a cégeknél lesz fontos változás, amelyeknél ügyelet helyett csupán készenlétben – vagyis a szokásosnál kevesebb munkával – kell bizonyos munkakörökben a szombatot tölteni, s másnap, pihenés nélkül kezdeni a vasárnapi műszakot – közölte a 168 Óra Online-nal Székely Tamás, a vegyipari szakszervezeti szövetség elnöke.
Az ilyen szombatokra járó pótlék eltörlése elsősorban a munkavállalók bőrére megy, a munkáltatónak viszont látványos megtakarítást eredményez – állítja az elnök. A készenléti jellegű munkakörben dolgozókat ugyanis eddig nem lehetett szombaton is rendes munkaidőre berendelni – csak hétvégi pótlék fejében – azokon a hétvégéken, amikor vasárnap is szolgálatban kell lenniük. A módosítás elfogadását követően azonban következmények nélkül bárkit bármikor munkára lehet vezényelni már a vasárnapi szolgálata előtti napon is úgy, hogy a jelenlegi gyakorlattal ellentétben nem jár érte külön díjazás. Ezzel ezekben a munkakörökben a munkavállalók tízezreitől – csak a VDSZ területén például, a gáziparban működő egyes cégeknél is a folyamatos, megszakítás nélküli munkarendben lévő üzemek karbantartóitól, portásoktól stb. – következmények nélkül elvehetik a szabad szombatot.
A VDSZ megkezdte a felmérést, hogy kiderüljön, a szakszervezethez tartozó területen, a versenyszférában pontosan mennyi céget, mennyi munkavállalót és milyen mértékben érint a változás. Az elnök meggyőződése, hogy ez a módosítás kifejezetten a munkáltatóknak lesz jó.
Székely leszögezte: amennyiben a kormány valóban kiveszi az Mt.-ből az ominózus szabályozást és szabaddá válik a munkaadók számára a „vásár", félő, hogy rendszeres gyakorlat lesz a szombati berendelés. Ez esetben a VDSZ az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezetétől kér segítséget.