Orbán Viktor a kétharmados többséggel felszámolja a harmadik köztársaságot

Debreczeni József közíró Orbán Viktorról szóló könyvében sötét jövőt festett Magyarországnak. A szerző a kormány eddigit tevékenységét elemezve kijelentette: a Fidesz nem cáfolt rá jóslataira, épp ellenkezőleg, olyan tempóval és vehemenciával hozzák meg a hatalmukat bebetonozó döntéseket, ami még őt is megdöbbenti - írta a .

2010. június 25., 09:52

A közíró könyvében azt prognosztizálta: Orbán Viktor a kétharmados többséggel felszámolja a harmadik köztársaságot, és egy autokratikus, hegemonisztikus rendszert épít ki, amelyben bár lesznek ellenzéki pártok, a hatalom mindent megtesz majd annak érdekében, hogy azok a választásokon labdába se rúghassanak.

"Ennek megvalósítása sokkal durvábban és gyorsabban indult meg, mint gondoltam. Abban biztos voltam, hogy ezek a törekvések érvényesülni fognak, de hogy ilyen brutalitással, minden mértéktartást félretéve, ezt döbbenetesnek tartom" - elemezte a STOP-nak a második Orbán-kormány eddigi tevékenységét Debreczeni József.

"Hogy a saját emberüket választják meg köztársasági elnöknek, az még rendben van. Hogy pár nappal korábban, Orbán a nyaralásáról, levélben tudatja ezt az országgal az már abszurd. Ennél nagyobb gondot jelentenek az egyoldalú választójogi átalakítások, az önkormányzatié egyenesen gátlástalan, vagy az, a mód ahogy az Alkotmánybíróságba az Állami Számvevőszék élére és mindenhová a saját embereiket juttatják be. Teljes mértékben uralni kívánják a médiát, és olyan politikai pereket hirdetnek meg, amelyek csak az ötvenes évek koncepciós pereihez hasonlíthatóak" - sorolta az író, aki szerint teljesen nyilvánvaló, hogy megindult a plurális parlamenti rendszer felszámolása.

Felvetésünkre, hogy négy év múlva a kiábrándult emberek a választásokon nemet mondhatnak a fideszes politikára, Debreczeni azt mondta: a kormány addigra olyan hatalmi akadályrendszert épít ki az ellenfelekkel szemben, hogy nemigen lesz esélyük a győzelemre. Ha ki is alakul egy széles társadalmi elégedetlenség, nehezen tud politikai alternatívává válni.

Ám Debreczeni szerint némi optimizmusra épp a mértéktelenség ad okot, ennyi határt nem lehet büntetlenül átlépni a hatalomnak az Európai Unió közegében. Példaként hozta fel a költségvetéssel való hazug trükközési kísérlet csúfos bukását vagy a Magyar Nemzeti Bank elnöke elleni támadást, amelyre a nemzetközi piacok hevesen reagáltak - nem éppen úgy, ahogy a Fidesz képzelte.