Orbán a gáton: „Túlbuzgón mozgósít”

A Frankfurter Allgemeine Zeitung című német lap a kormánynak az árvízi védekezéssel kapcsolatos aktivitásáról közölt cikket pénteken.

2013. június 7., 18:40

Az árvízi védekezésről közölt beszámolót a Frankfurter Allgemeine Zeitung című német konzervatív lap online kiadásában.

Az Orbán harca a hullám ellen című cikkben a szerző, Stephan Löwenstein kiemelte: „Magyarország miniszterelnöke túlbuzgón mozgósít az árvíz ellen”. A német vagy az osztrák kormányfő megelégszik azzal, hogy megtekintették az elöntött területeket és ígérjenek azonnali segélyeket. Orbán Viktor viszont gyakorlatilag főnöki feladattá tette az ár elleni harcot. Gondoskodó módon már kedden veszélyhelyzetet hirdetett, szerdán részt vett egy árvízvédelmi hadműveleten, csütörtökön sajtóértekezletet tartott az árvízvédelmi hatóságnál. A tévében esténként gumicsizmában vagy terepjárón látható – ellenőrző úton. A válság azonban egyre kitolódik, a tetőzés késik. A hatalom nyilvánvalóan el akarja kerülni a március 15-i havazás kapcsán elkövetett hibákat, amelyek sokat ártottak hírnevének. Ám a dolognak van kockázata, mert a lázasan meghozott intézkedések ellenére jelentős károkra kell számítani. Különösen aggasztó az almásfüzitői mérgezőhulladék-tároló helyzete. Fennáll ugyanis a veszély, hogy a lerakót, benne 12 millió tonna vörösiszappal, elárasztja a folyó, és az ott lévő nehézfémek az ivóvízbe jutnak. Orbán az egyik legsérülékenyebb pontnak nevezte a létesítményt. Illés Zoltán államtitkár közölte, hogy egészen szombat estig elrendelte a létesítmény 24 órás őrzését. Elismerte, hogy annak idején hiba volt a Duna partjára építeni a tároló medencéket, ám szerinte a fal szilárd és magasabb, mint a várt maximális vízállás.

A Die Presse is foglalkozik a tározóval és idézi a helyi polgármestert, aki szerint az ottani gát nyilvánvalóan állja a próbát. Legmagasabb pontja a Duna mentén öt méterrel magasabb, mint a várható legmagasabb vízállás, ezért az elöljáró visszautasította a környezetvédők állításait, mármint hogy nagy lenne a veszély. Mint mondta, a zöldek közleménye jelentős nyugtalanságot váltott ki a lakosság körében. Hozzátette, hogy a hét medencéből hatot rekultiváltak. Szigetvári Zsolt a magyarországi Greenpeace-től szintén úgy vélekedett, hogy igazából nem fenyegeti veszély a lerakót. Aggályok azonban így is vannak, mert a föld alatt a káros anyagok utat találhatnak a Dunába. Azon kívül kérdéses, hogy az apadáskor milyen elemek kerülhetnek a folyóba – fűzte hozzá.