Nőnek a fizetések a szomszédban, Magyarországon viszont nem
Eléggé megdrágult a munkaerő az elmúlt tíz évben a közép-kelet-európai országokban, de a befektetőknek még így is elég olcsó, állapítja meg a JP Morgan a Portfolio.hu által idézett elemzésében.
De nem minden régiós országban volt nagy a drágulás, és ebből a szempontból Magyarország van például a leginkább lemaradva. A munkaköltség szintje csak nálunk alacsonyabb a 2008-as értékénél.
Az EU-hoz később csatlakozott tagállamokban az egy munkaórára jutó munkaerőköltség az iparban és a szolgáltató szektorban is gyorsan emelkedett. Szlovákiában a legdrágább a munkaerő, utána következik Csehország, Lengyelország, majd Magyarország, a balti államok és végül Románia és Bulgária.
Szlovákiában, Romániában és Bulgáriában az euróövezethez képest mért relatív munkaerőköltség több mint duplájára nőtt 2004 óta, míg legfeltűnőbben Magyarország maradt el a bérköltségek emelkedésében.
A munkaerőköltséggel kiigazított termelékenységi mutató egyébként nagyjából 2,2-szer akkora a közép-kelet-európai országokban, mint amit az eurózónában, vagyis ugyanannyi bérráfordításból jóval többet termelünk, mint Nyugat-Európában.