Nem is tudják, hogy van egy, a Fideszétől eltérő világ is

A lapnál mindenki önkéntesként dolgozik.

2022. január 29., 10:31

Szerző:

Egy félbehajtott A4-es lap az elmúlt hét legfontosabb belpolitikai vonatkozású híreivel. Négy és fél éve minden héten megjelenik a Nyomtass te is!, mégsem tudnak róla az emberek. A cél: eljutni legalább 1000 kisebb lélekszámú településre. kétmillió emberhez. A 444 interjút készített az alapító-főszerkesztővel L. László Jánossal.

Azt mondja, 2017-ben döbbentek rá, hogy a kormány mindent felvásárol a médiapiacon, és "teljesen bekeríti a nyilvánosságot". L. László János szerint akkor azt látták, hogy a szabad sajtó egy része funkcionálisan működik, "jó dolgokat csinál, csak ezek az információk nem jutnak el a megfelelő helyekre a megfelelő formában - azokról csak egy jól behatárolható, felvilágosultabb, városiasabb réteg értesül. A politikai nyilvánosság viszont ennél sokkal szélesebb".

A főszerkesztő azt mondja, sajnos nem terjedt el futótűzként úgy, ahogyan arra számítottak.

„Sokan csatlakoztak, de nem tudtuk áttörni a fásultság falát; önkritikusan: nem tudtuk hitelesen elmagyarázni a társadalomnak, mennyire fontos az, hogy minél több polgártársunk hozzáférjen a kormányzati akarattól független hírekhez, és mennyire egyszerű és olcsó megoldása is létezhet ennek a problémának" –tette hozzá.

A lapnál mindenki önkéntesként dolgozik. Jelképes összegeket fizetnek időnként csak a tördelésért, vagy hasonló munkákért.

Azt mondják, nem tekintik magunkat ellenzéki szervezetnek, de a falvakban sokszor úgy néznek rájukk, mint bizonyítékára annak, hogy létezik másik erő is a kormányon kívül, amivel még sosem találkoztak.

"A fideszesekben ellenben óriási indulatokat tudunk kiváltani. A többségük számára nagyon zavaró, sőt bántó, hogy a koherens világképüket kívülről meg akarja zavarni valami. Összetépik, felgyújtják, nagyon változatos módon reagálnak. Nemrég ököllel támadták meg az egyik önkéntesünket" - tette hozzá.

Mint mondta, van módszer arra is, hogy valóban eljusson az emberekhez az információ.

„Turára hat héten keresztül hordtuk az újságot, és azt követően a Medián készített egy alapos felmérést. Rengeteg szilárd adat a birtokunkba került. Korábban sokan legyintettek ránk, hogy bedobjuk a postaládába a lapot, de úgyse hederít rá senki - megy egyből a kukába. A kutatás bizonyította, hogy ez nincs így: 30 százalék elolvassa, arra a kérdésre pedig, hogy megváltoztatta-e a véleményét, 10 százalék felelte, hogy igen. Hat hét után. Ezért is szoktam mondani értekezleteken, hogy ha tudunk, ne összevissza cikázzunk az országban, próbáljunk elidőzni egy-egy településen és visszajárni hetekig. A vélemény lassan változik" – mondta a főszerkesztő.

(Kiemelt kép forrása: Nyomtass te is!)