Mélyponton a Fidesz - Már nem Orbán a legnépszerűbb

A biztos pártválasztók körében az áprilisi 53,7 százalékról 48,3-re esett vissza a kormánypárt támogatottsága. Kósa Lajos jelenleg a legnépszerűbb politikus. A pártok versenye a jövőben némiképp átalakulhat: Gyurcsány Ferenc ma Facebook-oldalán azt írta, az MSZP-ből egy centrumra nyitott, balközép orientációjú demokrata pártot szeretnének formálni, ez lehet a Demokrata Párt.

2011. május 11., 19:31

Az összes választókorú körében 23,5 százalékon áll a Fidesz az Ipsos májusi felmérése szerint, ami 2,8 százalékos visszaesést jelent az előző hónaphoz képest. A biztos pártválasztói körben jelentősen, tíz százalékkal csökkent a Fidesz és az MSZP közötti különbség – ismerteti az Ipsos májusi felmérését a

Népszabadság. A Fidesz-szavazókból bizonytalanok lettek, szól az intézet elemzése.

Mindeközben erősíteni tudott az MSZP. Az összes választókorú körében 11,5 százalékos a párt támogatottsága, s ez 0,2 százalékos növekedést jelent áprilishoz képest. A biztos pártválasztók körében bő öt százalékos növekedés után, 25,3 százalékon áll a szocialista párt. Mindez azt jelenti, hogy a biztos pártválasztói körben jelentősen csökkent a Fidesz és az MSZP közötti különbség. A januári 65-17 százalékos Fidesz-MSZP arány májusra 48,3-25,3-ra változott.

Az LMP – 1,6 százalékos növekedés után – a biztos pártválasztóknál 6,7 százalékon áll. A KDNP 0,7 százalékos, a Jobbik pedig némi visszaesés után 15,2 százalékos támogatottságot tudhat maga mögött.

A múlt hónapban megakadt, a mostaniban folytatódott 2011 jellegzetes tendenciája: a Fidesz táborának csökkenése, a pártoktól elfordulók csoportjának bővülése. A januári 34-ről májusig 24 százalékra fogyatkozott a kormánypárt tábora, azaz a kezdeti 2,7 millió támogatóból mára 1,9 millió maradt. Ezzel együtt hatalmasra duzzadt a pártokkal semmilyen kapcsolatot nem keresők aránya, az év elején a választókorú népesség 43 százaléka tartozott ide, most 53 százalék. Ma Magyarországon több mint négymillió választópolgárnak nincsen pártja.

Rendkívül alacsony az aktivitási szint, mindössze 35 százalék menne el szavazni. A rendszerváltás óta nem voltak ilyen kevesen a biztos pártválasztók, minden negyedik szavazásra jogosult tartozik ide. Ebben a meglehetősen szűkös körben a Fidesz támogatottsága 54-ről 48 százalékra, az MSZP-é 20-ról 25 százalékra módosult. A Jobbiknak 17-ről 15 százalékra, az LMP-nek 5-ről 7 százalékra változott az eltökélt tábora - foglalja össze az IPSOS május elején, az ország felnőtt lakossága körében végzett közvélemény-kutatásának eredményét a Népszabadság.

Gyurcsány: az MSZP számára foglalták le a Demokrata Párt nevet

Az alakulóban lévő Demokrata Párt az MSZP mozgásterét növeli, ha a szocialista párt akar, él a lehetőséggel, ha nem akar, akkor nem - írja Gyurcsány Ferenc a Facebookon. Ő egy centrumra nyitott balközép pártban gondolkodik.

A Demokrata Párt lefoglalta az MSZP számára a nevet, lehetőséget teremtve arra, hogy az MSZP átalakulása, kinyitása esetén a párt nevében is jelezze az új politikai orientációt. Ez tehát az MSZP mozgásterének növelését jelenti. Ha akar, akkor él ezzel a lehetőséggel, ha nem akar, akkor nem - írja a közösségi oldalon Gyurcsány Ferenc.

A volt kormányfő emlékeztetett, hogy az MSZP-ből egy centrumra nyitott, balközép orientációjú demokrata pártot szeretnének formálni – jelenti a Független Hírügynökség. A Demokrata Párt alapítóit ismeri, szándékaikról is tudott, és támogatok minden olyan kezdeményezést, ami növeli az MSZP mozgásterét, kinyitja politikáját, szervezetét.

A Magyar Nemzet szerdán azt írta, hogy a bejegyzés alatt álló Demokrata Párt lehet az a politikai szerveződés, amelyben vezető tisztséget tölthet be a volt kormányfő. A lap az alakulóban lévő párt februári közgyűlési határozatából következtet erre. A dokumentumban az MSZP-vel való összeolvadásról, illetve az ellenzéki pártból esetlegesen kiváló csoportokkal való együttműködésről van szó. A két forgatókönyv bármelyikének teljesülése révén új párt jönne létre - írja a Magyar Nemzet.

Kósa a legnépszerűbb

Kósa Lajos népszerűségi mutatója jelenleg 41, ami azonban jelentősen elmarad a tavaly júniusitól, amikor is 53 volt indexe az Ipsos-nál. Egy százalékpontot veszített népszerűségéből a miniszterelnök, aki egy hónapja még holtversenyben állt az élen Kósával. Orbán Viktor tetszési mutatója egy évvel ezelőtt 53 volt, most viszont már csak 38.

A lista harmadik helyén holtversenyben áll a két százalékpontot veszítő Schmitt Pál köztársasági elnök és Varga Mihály, a Miniszterelnökség államtitkára, aki egyébként az elmúlt hónap legjobb eredményeként 4 százalékponttal növelte népszerűségét. A hónap két legnagyobb vesztese Tarlós István főpolgármester és Vona Gábor Jobbik-elnök. Tetszési indexük egyaránt három százalékponttal csökkent, Tarlósé 37-ről 34-re, Vonáé 28-ról 25-re esett vissza az Ipsos szerint.

A legnépszerűbb ellenzéki politikus Mesterházy Attila és Schiffer András. Az MSZP elnökének és az LMP frakcióvezetőjének is 28-ről 29-re nőtt a tetszési indexe. Javult Gyurcsány Ferenc megítélése is, igaz, ezzel együtt mindössze 21 százalékon áll a volt kormányfő népszerűsége.