Megvan az ország legolcsóbb házának terve
Lipusz Roland a győri Széchenyi István Egyetem hallgatója nyerte a kis "ház - NAGY ÖTLETEK" című országos pályázatot, amelyben azt kérték a jelentkező mérnök hallgatóktól, hogy tervezzék meg az "ország legolcsóbb házát".
A pályázat célja egy olyan családi ház megtervezése volt, amely a pénzpiaci válság ellenére alkalmat teremt a kispénzű, kistelepülésen élő házaspároknak és családoknak arra, hogy megvalósítsák házépítési, családalapítási terveiket. Komlós Andor, a Leier Hungária Kft. ügyvezetője a díjátadáskor elmondta, számításaik szerint ma Magyarországon minimum 21 millió forinttal kell rendelkeznie annak, aki szeretne felépíteni egy 100 négyzetméteres, négy személyes családi házat. (Ebbe nem számolták bele a telek árát, hiszen ez a leginkább változó tényező az ingatlanpiacon.)
A tervek elkészítése előtt több szakember bevonásával kutatásokat végeztek arra vonatkozólag mennyibe is kerül ma egy "átlag" családi házat felhúzni. Az elemzésből kiderült:Ma Magyarországon minimum 21 millió Ft-tal kell rendelkeznie annak, aki szeretne felépíteni egy 100 négyzetméteres, négy személyes családi házat – nyilatkozta Komlós Andor, az évi 200 millió Eurót forgalmazó Leier cégcsoport magyarországi igazgatója.
A "kis ház - NAGY ÖTLETEK" című pályázatot a nagycsécsi Lipusz Roland nyerte meg, aki a Széchenyi Egyetem hallgatója. Az ő pályázatának látványtervét és terveit bárki, akár építkezni vágyók is letölthetik az internetről.
A nyertes maketten mutatta be azokat a megoldásokat , amelyekkel költségtakarékosan megépíthető és üzemeltethető a kispénzű családoknak szánt ˝álomház˝. Ebben a házban fontos a déli tájolását, a melegvíz-ellátást biztosító napkollektor és a hővisszanyerő szellőztetőrendszer. - amely tulajdonságok leginkább a sokat emlegetett passzív házak jellegzetességei.
Sajnos a magyarok ma még fontosabbnak tartják a formai szempontokat, a külcsín sokkal nagyobb súllyal esik latba az építkezőknél, mint a majdani fenntartási költségek - mondta Butor Dezső, a Leier Hungária Kft. főépítésze, aki szerint a költségtakarékosság a közhiedelemmel ellentétben nem feltétlenül zárja ki az esztétikumot.