Megszűnt a kulturális tao, az Orbán-kormány százmilliós pótló támogatással tömte ki a Nemzeti Színházat
Jelentős kiegészítő bevételi lehetőséget jelentett a kis és közepes színházak számára a kulturális célokra fordítható, cégektől érkező társasági adófelajánlás. A támogatási forma a tavalyi megszüntetésig főleg a független, minimális állami támogatásban részesülő színházakat segítette, a pénz kiesése miatt a színházak attól tartottak, hogy oly mértékben kell megnövelniük a jegyárakat, ami kihathat a látogatottságukra, egyesek pedig a bezárást vizionálták. A vészharangokra az Orbán-kormány bejelentette, hogy a tao helyett közvetlen állam támogatást fognak nyújtani a színházaknak, ezt viszont a saját szempontjaik szerint osztják el.
A Válasz Online úgy értesült, hogy az új támogatásból az egyébként is jelentős normatív állami támogatásban részesülő Nemzeti Színház kaphatja az egyik legmagasabb összeget,
ötször annyi pénzt, mint amennyit korábban a taóból kaphatott.
A színháznak legutóbb még 76 millió forintot ajánlottak fel a cégek, ehelyett a kormány 400 millió forintot ítélt meg. Eredetileg
800 millió forintot adott volna az Orbán-kormány, azonban a színházi szakmában még a Fidesz-közeliek is kiakadtak az aránytalanságokon, úgyhogy a felére mérsékelték a támogatást.
Érdekesség, hogy Nemzeti Színház „Nemzetstratégiai előadó-művészeti intézmények” kategóriába lett sorolva a támogatási igénylés leadásakor, noha a törvény szerint nincs ilyen intézményi kategória. A portál szerint politikai szempontok szerint alakították ki a támogatások rendszerét.
Kiemelt, 1,2 milliárdos támogatásban részesül még az Opera és az Operettszínház is. A Müpa, a cirkuszcég MACIVA és a Pesti Magyar Színház pedig 800-800 millió forintot kap. Ők azért kapnak végül nagyobb támogatást, mert a korábbi TAO-felajánlásokhoz képest először megállapított 400-800 millió forint kevesebb lett volna.