Megegyezést jósolnak az elemzők

Belefér az államfői szerepbe Sólyom László nyilatkozata, melyben az előrehozott választásokat tartotta ildomosnak Magyarország számára – állítják politikai elemzők. Szerintük a lehetséges forgatókönyvek közül továbbra is annak van a legnagyobb esélye, hogy kiegyezik egymással az MSZP és az SZDSZ.

2009. március 25., 17:35

Kiszelly Zoltán politológus jónak tartja, hogy az államfő megszólalt a bizalmatlansági indítvány kontra választások kérdésben, de szerinte Sólyomnak csak akkor lehet tevőleges szerepe a közjogi ügy megoldásában, ha Gyurcsány Ferenc lemond, illetve ha a parlament megszavazza saját feloszlatását. Az előbbi esetben az államfőnek új miniszterelnököt kellene javasolnia, és ha azt nem támogatja a Ház, akkor negyven napon belül előrehozott választásokat kell kiírnia. Ha a törvényhozók úgy döntenek, feloszlatják az Országgyűlést, akkor „azonnal” jöhet az előrehozott voksolás.

Mint ismert: a köztársasági elnök a köztévének úgy fogalmazott, „ma már olyan a helyzet, hogy csak egy előrehozott parlamenti választás adhat esélyt arra, hogy egy stabil, széles körű felhatalmazással rendelkező kormány tud felállni. Sólyom a kormányfő javaslatát a legkevésbé demokratikus módszernek tartja, de azt elismeri, hogy „a konstruktív bizalmatlansági indítvány egy olyan eszköz, amely alkotmányosan ebben a helyzetben nem kifogásolható”.

Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető burkoltan elfogultsággal vádolta meg az államfőt. Sólyom mondataira így reagált: „a köztársasági elnöknek a szavazófülkében kell kifejeznie pártszimpátiáit, és nem közjogi méltóságként tett nyilatkozataiban”

Somogyi Zoltán, a Political Capital igazgatója szerint Sólyom megszólalásával lezárta azt a „jobbról jött„ vitát, mely szerint a Gyurcsány által javasolt forgatókönyv, a konstruktív bizalmatlanság intézményének alkalmazása alkotmányellenes lenne. Úgy véli, Sólyom Gyurcsány Ferencnek üzent: a kormányfő módszerét csupán taktikázásnak tartja.

Kiszelly négy forgatókönyvet tart valószínűnek. Szerinte a legvalószínűbb, hogy megszületik az MSZP és SZDSZ megállapodás. Ha ez mégsem történik meg, akkor a szocialisták 187 törvényhozójuk mellé „szereznek” még hét „átülőt”, akik segítségével új miniszterelnököt választanak. Ha ez sem sikerül, akkor előrehozott választásra készülhet Magyarország. Kiszelly szerint a legkevésbé valószínű, hogy Gyurcsány kormányfő marad.

A Political Capital szerint is a legnagyobb esélye annak van, hogy kiegyezik egymással a két volt koalícióstárs. A politikai elemző cég csak öt százalékos esélyt ad annak, hogy Gyurcsány marad a kormányfő. 45 százalékosra „taksálják” annak lehetőségét, hogy előrehozott választások lesznek Magyarországon.