Csak Bulgária korruptabb Magyarországnál az Európai Unióban a Transparency vizsgálata szerint

2020. január 23., 12:43

Szerző:

Európai uniós pénzekből tartja fenn a korrupciót Magyarország, ahol a korrupció nem a rendszer mellékhatása, hanem a része, és az elmúlt évtizedben véglegesen központosítottá vált – állapítja meg legfrissebb felmérésében a Transparency Interrnational (TI).

Bizonyos csoportoktól az állam törvényi eszközzel elveszi vagy megvásárolja a vagyont, más csoportoknak adja oda és ez sokszor törvényesülten történik – állapítja meg a korrupcióellenes szervezet a jelentésben.

„A közpénzszivattyúk révén a jogállami normák megsértésével az adófizetők pénze magánvagyonná lényegül át”.

A globálisan 180 vizsgált ország között a 70. helyen állunk, egy év alatt hat hellyel csúsztunk lejjebb.

Ugyanakkor az Európai Unión belül

hazánk a második legkorruptabb, Magyarországnál csak Bulgáriában rosszabb a helyzet, a második helyen egyébként Romániával állunk holtversenyben.

A TI egyértelműsíti: Magyarországon az ügyészség a „tétlenségével büntetlenséget biztosít a hatalom számára legérzékenyebb botrányok érintettjeinek". Így, szemben Mengyi Roland vagy Simonka György ügyével, legalább három konkrét ügyben – olvasható a jelentésben – az ügyészség nem lépett vagy futni hagyta a felelősöket: az Elios-ügy, a letelepedési államkötvényeken 60 milliárd forintot nyerő offshore cégek, a Magyar Nemzeti Bank magánalapítványainak juttatott 267 milliárd forintügye.

 

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Konkrétan említik Mészáros Lőrincet, akit nehéz is lenne nem megemlíteni.

A TI jelentése szerint, míg 2011-2016 között az akkori felcsúti polgármester cégei az összes közbeszerzési pénz 1 százalékát sem nyerte el, 2017-re ez az arány már 5,4 százalékra ugrott, egy évvel később is csak 3,7 százalékra esett vissza. A közbeszerzések 2019-es adatai még nem állnak rendelkezésre.

Ám egyedül azok a közbeszerzések, ahol EU-s pénzek is vannak, ott a kiosztott pénznek úgy a 20 százalékát,

426 milliárd forintot nyertek Mészáros cégei. 

Ráadásul Mészároséknál jellemzően 8,6 százalékkal drágul a végső szerződéses ár, szemben az országos átlaggal ami 6 százalék. Az is gond, hogy rendkívül sok közbeszerzésen csak egyetlen ajánlat van,

a pályáztatások 42 százalékánál egyáltalán nincs verseny. 

A jelentés pozitívumként a magyar bíróságokat, a független ítélkezést említi, valamint a 7. cikkely szerinti EU-s eljárást. De – állapítja meg a TI –, gyakorlatilag nulla a valószínűsége, hogy tényleges büntetést kapjon a kormány.

10:56

Európa háborúba sodródásától tart, az európai parlamenti választások tétje pedig, hogy hány voksot kapnak a háború- és hány voksot a békepárti erők – többek között erről értekezett Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. A miniszterelnök szerint Magyarországon a békére csak az szavaz, aki a Fideszre szavaz, aki a baloldalra szavaz, a háborúra adja a voksát.