Lázár vályogházakba terelné a panellakókat?

Úgy nem fog menni a tömeges kiköltözés a panelekből kertes házakba, ahogy azt Lázár János felvetette – mondják ingatlanpiaci elemzők. A miniszter által emlegetett kertes övezeti üres ingatlanok nagy része kisebb, elnéptelenedő településeken áll, 60 százaléka nem összkomfortos, majdnem negyede vályogból, illetve sárból épült.

2016. április 22., 14:06

Lázár János szerint a harminc-negyven éve épült panelházak életciklusuk végére értek, és az egyre forróbb nyarak miatt kérdés, hogy egyáltalán élhetőek-e még. Mint a Kormányinfón mondta, a nem korszerűsített panelházakban élő emberek nyáron rendkívül szenvednek a hőségtől, főleg a felsőbb emeleteken. Szerinte nem a felújítás – hőszigetelés, a nyílászárócsere – jelenti a probléma megoldását.

„Ne a régi paneleket újítgassa, toldozgassa-foldozgassa az ország, mert az megoldhatatlan, hanem inkább ahhoz adjon támogatást, hogy az emberek kertes övezetben tudjanak élni” – tette hozzá.

Úgy érvelt: több százezer üres ingatlan van Magyarországon, olyan városokban is, ahol élhetetlen panelek állnak.

A KSH adatai szerint a nem lakott lakások száma 477 ezer, ezeknek 60 százaléka nem összkomfortos, majdnem negyede vályogból, illetve sárból épült. Az üres lakások nagy része kisebb, elnéptelenedő településeken áll, ahová valószínűleg kevesen akarnának költözni csak azért, hogy kertes házban élhessenek.

Ezeken a helyeken jellemző, hogy az üresen maradt ingatlanok szinte eladhatatlanok, mert tulajdonosaik, örököseik a munkalehetőségek miatt más településekre költöztek – közülük sokan épp panelbe – mondták ingatlanpiaci szakértők a

hirado.hu-nak.

Ennek is betudható, hogy manapság az emberek nemhogy menekülnének a panelekből, hanem az ingatlantípus a piac slágertermékének számít.

Ongjerth Richárd, a Magyar Urbanisztikai Tudásközpont igazgatója korábban a TV2 Mokka műsorában arról beszélt, hogy a Lázár által hivatkozott németországi panelvisszabontások más körülmények között történtek, mint amilyenek a magyar viszonyok. Németországban városi tulajdonban levő, üresen maradt házakat bontottak le, mert a lakók Kelet-Németországból nyugatra költöztek.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) számai szerint Magyarországon 2011-ben 777 ezer lakott panel lakás volt, amelyekben 1 millió 800 ezren éltek.