Lapajánló – Túl sok az indulat

A 168 Óra címlapján a félig Amerikában, félig itthon élő színésznő, Hámori Gabriella, aki pályájának érdekes külhoni kalandjairól beszél, és azt mondja: „Idehaza túl sok az indulat.” A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.

2012. június 13., 14:35

Az önkormányzatokat kifosztják, ugye? – ez a címe a Gémesi Györggyel készült interjúnak. A Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Gödöllő polgármestere nem ért egyet az önkormányzati iskolák államosításával, szerinte a következő történik: „Az önkormányzatokat kifosztják, aztán azt mondják, nem tudják ellátni a feladataikat. Ezután állami kézbe veszik az oktatást, és végül kifizetik rá azt a pénzt, amit korábban nem akartak odaadni a településeknek.” Gémesi azt is mondja: „Most a kormányhivatalokat politikusok vezetik, nevezhetjük őket megyei párttitkároknak.”

A 168 Óra tiszteletreméltó gesztusnak tartja, hogy Áder János személyes látogatást tett a nyílt utcán inzultált főrabbinál, és biztató az is, hogy a kormány – ígérete szerint – „mindent megtesz a szélsőséges, rasszista, antiszemita megnyilvánulások ellen”. Mi mindent? Ez a kérdés foglalkoztatja a 168 Órát, és a lap azt javasolja: térjünk ki végre a részletekre is!

Gatter László, a Fővárosi Bíróság két éve lemondott elnöke fogasra akasztotta bírói talárját, és karakánul visszaüzent a hatalomnak. „Korábban kellett volna – kezdi az interjút a riporter –, mert kritikája így legfeljebb önfelmentő sóhajtozás, utólag csak panaszkodni lehet, felbátorodni késő. Hajlandó önkritikát gyakorolni?” A 168 Óra kérdéseire Gatter László érdekes válaszokat ad az interjúban, amelynek címe: Egy kegyvesztett konzervatív.

Gazdasági helyzetünk alakulását elemzi a Költségvetési Felelősségi Intézet Budapest nevű civil szervezet igazgatója, Romhányi Balázs. Szerinte összeomlottak a gazdaságpolitikai döntéshozatal mechanizmusai, egy friss munkanélküli ötvenszázalékos eséllyel tartósan nem talál munkát, a kormány pedig nem érti a reformok lényegét.

Koltai Tamás azt próbálja megfejteni, milyen lehet a kormánypártoknak megfelelő hazafi, és azt írja: „A mai, felülről vezérelt, eltorzult hazafiságkultusz gyűlöli a szembenézést az igazsággal, s hatalmi célok érdekében méltatlan figurákat emel piedesztálra.”

Hogyan állhattak főrendőrök az alvilág szolgálatában? Erről cserélnek eszmét a 168 Óra internetes vitafórumának résztvevői. Foglalkozunk azzal; milyen következményekkel kell számolni, ha 14-ről 12 évre csökkentik a büntethetőség korhatárát.

A Múltidő rovatban arra emlékezünk, hogy 54 esztendeje végezték ki a forradalom miniszterelnökét, Nagy Imrét és mártírtársait. Volt valaki, aki velük töltötte az utolsó éjszakát a siralomházban. Kurcz Béla visszaemlékezése a siralomház fegyőréről szól.

Szénási Sándor tárcariportja Hankiss Elemér az élet értelmét kutató könyvének bemutatóját idézi fel.

Barát József kollégánk arról számol be, hogy 60. születésnapján elindult egy félmaratoni váltón, és becsülettel lefutotta a hét és fél kilométert.

Pungor András Darázsfészek című riportjának színhelye Csömör, ahol összecsapott egymással a miniszterelnökség csapata és egy szélsőjobbos ruhaboltos csömöri alakulata. Az eredményről és a részletekről is beszámol a 168 Óra.

A Glóbusz rovatban Aczél Endre a szíriai helyzetet elemzi, Nemes Gábor a spanyol válságról ad helyszíni tudósítást Madridból, Kasza László pedig hátteret ad ahhoz a hírhez, hogy Izraelben titokban atomrakétákkal szerelték fel a németektől vásárolt tengeralattjárókat. Itt hívom fel figyelmüket arra, hogy terveink szerint mostantól a rovat egy nemzetközi sajtószemlével indul, arról tájékoztatjuk önöket, hogy mit ír a világsajtó Magyarországról.