Lapajánló – Készen állunk a kormányzasra
Készen állunk a kormányzásra – mondja Mesterházy Attila a 168 Órának adott interjúban. A kormányellenes erők listavezetője a fanyalgóknak azt üzeni: „Most már nem lehet minden felelősséget csak a politikusokra hárítani, mi átléptük a saját árnyékunkat.” A miniszterelnök-jelölt kifejti azt is, hogy győzelem esetén koalíciós kormányt alakít, amelyben öt párt vesz részt. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
Részletesen foglalkozik a 168 Óra az évszázad botrányának is nevezhető Orbán-Putyin-megállapodással. A paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos paktumról ír vezércikkében Mészáros Tamás, megállapítva, hogy Orbán Viktor a nyilvánosság teljes kizárásával kötelezte el az országot. A publicista szerint a Fidesz már a következő ciklusokra akarja biztosítani klientúrája hosszú távú fenntartásának anyagi alapjait.
A sunyi eljárás maga is a népakarat megcsúfolása – írja jegyzetében Vásárhelyi Mária szociológus, aki szerint Paks-ügyben az Orbán-kormány egyik hazugságból keveredik a másikba. Hazudnak reggel, délben, egész nap a gigaberuházás okáról, céljáról, áráról, hasznáról. Nincs a kormánypártnak olyan fajsúlyos képviselője, akit ebben az ügyben ne kaptak volna nyilvános hazugságon.
Hogy Orbánék mit mondtak korábban Paks bővítéséről, és hogy miket halandzsáznak most, azt megtudhatják a Paksi pálfordulás című írásunkból. Martonyi János külügyminiszter korábban azt mondta, hogy nemzetközi tenderen döntik majd el, ki fogja elnyerni a megbízást. Ebből nem lett semmi, viszont Lázár János azt ígéri, hogy ez lesz az elmúlt negyven év legjobb üzlete.
Veres János szocialista képviselő, korábbi pénzügyminiszter megjegyzi: biztos nyereséghez juttatják a fideszes üzleti kört. Lesújtó a véleménye a titokban megkötött paktumról Balázs Péternek is, aki úgy gondolja: ez közép-ázsiai módszer.
Herényi Károly volt MDF-es politikus is jól emlékszik arra, hogy mit mondtak a fideszesek évekkel ezelőtt, és mit mondanak most. A Déli Áramlat szélkakasáról szóló jegyzete adalék Orbán politikai jellemrajzához.
A paksi szerződés akkora gazemberség, hogy tízezreknek kellene az utcán tiltakozni ellene. Ezt a kemény mondatot Victor András, az ELTE egyik oktatója írta Facebook-oldalán, de kijelentését most részletesen is indokolja a 168 Órának. Azt mondja: „Semmilyen szakmai érv nem indokolja az Orbán-kormány kapkodását. Nincsenek hatástanulmányok, az építkezés veszélyeztetné a Dunát. Beláthatatlan nemzetközi konfliktusok célkeresztjébe kerülhetünk.” Az összeállítást Aczél Endre írásával zárjuk, amelynek címe: Moszkvai pacsi.
A paksi paktum mellett sok más egyéb botrány is készülődik a magyar belpolitikában. Kuncze Gábor szerint „kíméletlen kampány várható”.
Megszólaltattuk a posztkommunista maffiaállamot bemutató kötet szerkesztőjét, Magyar Bálintot, aki szociológusként egyebek mellett azt mondja: „Az egész társadalom egyetlen függelmi rendszerbe van szervezve, egy önkéntes döntéssel bárki kirúgható a munkájából, kitehető a pozíciójából, kizárható a piacból, megfosztható a tulajdonától.” Magyar Bálint szerint az ellenzéknek a Fidesz „nemzeti szabadságharcáról” azt kell elmondania, hogy a maffiaállam a saját nemzetének polgárait taszítja szolgaságba.
Hangosabban! Ez a címe annak az interjúnak, amelyben Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke arról beszél, hogy a kormány kiiktatta a szakmai kontrolt az oktatásból. Az a dolgunk, mondja a pedagógus Mendrey, hogy nyitott, gondolkodó és felelős állampolgárokat neveljünk, ne pedig alattvalókat.
A főváros vezetése kitiltaná Budapest frekventált helyeiről a szegények ételosztását, mert a látvány úgymond zavarja a turistákat. Erről a témáról cserélnek eszmét lapunk internetes vitafórumának a résztvevői.
Szakemberek vitáját olvashatják a következő oldalakon arról a tervezetről, amely szerint minden magyar állampolgárnak alanyi jogon járó alapjövedelme lenne az úgynevezett LÉT-pénz. A független szakemberekből álló kutatócsoport javaslatát sokan helyeslik, üdvözlik, mások viszont egyenesen rossznak, megvalósíthatatlannak tartják az ötletet. A témára alighanem még visszatérünk.
Írunk továbbá a fideszes médiabirodalomról, a tervezett kormánylapról, a Lehallgatott kihallgatások című könyvről, amely egy szigorúan titkos pártvizsgálatról szól. Glóbusz rovatunkban szokás szerint tájékoztatjuk önöket, hogy mit ír a világsajtó Magyarországról. Kulturális rovatunkban portrét adunk a Katona József Színház művészéről, Jordán Adélról, és mivel most indul a Tolnay Klári-centenáriumi emlékév, sorozatban közlünk egy régi beszélgetést Tolnay Klárival. Az első rész címe: Egy úrilány Mohoráról.