Pénzcentrum: a magyarok pénztárcájára is drámai hatással voltak a korlátozások

Sokan nehezen sakkozzák ki a mindennapi kiadásokat. 

2021. augusztus 5., 09:56

Szerző:

A koronavírus miatt bevezetett tavalyi korlátozások jelentősen rányomták a magyar családok mindennapjaira a bélyegét. A Pénzcentrum csütörtökön megjelent kutatásában demonstrálta, milyen – többségében negatív – hatást okozott többek között az óvodák, az iskolák hirtelen jött bezárása és a home office-ra átállás. A kutatásból kiderült: a 2400 megkérdezettből egy jelentős tábor épphogy kijön a pénzéből, és napról napra kell megéljen.

A koronavírus miatt bevezetett korlátozásokkal munkahelyek ezreinek kellett lehúznia ideiglenesen vagy véglegesen a rolót. A legtöbben ennek ellenére mégis ugyanannyit vagy többet keresnek, mint előtte. Ők okos beosztással jól kijönnek a jövedelmükből (37,5%), 16,1 százalék pedig egyenesen azt mondta, hogy gond nélkül megél.

Kiderült azonban, egy jelentős tábor épphogy kijön a pénzéből (23,2%), vagy hónapról-hónapra él (14,4%). 5,8 százalék válaszolta azt, hogy nélkülözésben él. Arra is rákérdeztünk, hogy a kitöltőknek hogyan alakult a jövedelme az egy évvel korábbihoz képest. A válaszadók közül 29,9 százalék mondta, hogy még többet is keres, mint 2020. hasonló időszakában, a legtöbbeknek (45,1%) pedig ugyanannyi a fizetése, mint egy évvel korábban. Csökkenő jövedelmekről 21,4 százalék számolt be a felmérésben.

A kutatás eredménye annak ellenére, hogy 2400 emberrel készült nem tükrözi a teljes társadalom helyzetét. A portál online végezte a felmérést, de a saját olvasótáborából gyűjtötte a válaszokat, ezért nem reprezentatív. A válaszok nemek közötti eloszlása sem egyenlő mérték, míg a válaszadók 39,5 százaléka férfi, addig a nőt 60,5 százalékkal jelentik a többséget.  

A válaszolók 28,2 százaléka él Budapesten, 23 százalék megyeszékhelyen, megyei jogú városban, 31 százalék egyéb városban, 17,8 százalék pedig községben. A válaszadók több mint felének (52,8%) felsőfokú végzettsége van, harmaduknak érettségije, 11,9 százalék végzett szakmunkásképzőt, szakiskolát, 2,2 százaléknak a legmagasabb végzettsége 8 osztály, vagy kevesebb. 

(Kiemelt kép: : Faludi Imre / MTVA/Bizományosi)

09:54

Az elmúlt másfél évtized nyugdíjreformjai radikálisan átalakították a rendszert, aminek következtében eltűnt a rokkantsági nyugdíj, a különösen veszélyes munkakörben dolgozók sem mehetnek korkedvezménnyel nyugdíjba, bevezették a minimálnyugdíjat, miközben a járulék- és nyugdíjplafon is hiányzik.