Közmédia: kirúgások után emelnék az apanázst
További megszorítások várhatók a következő években a Magyar Közlönyben közzétett adatok szerint. Érdekes módon a közmédia állami apanázsát viszont jelentősen növelnék, noha 600 közmédiást a keserves anyagi helyzetre való hivatkozással bocsátottak el.
A magát családbarátként meghatározó Orbán-kormány 2014-ig nominálisan kb. 3%-kal kevesebbet fordít majd családtámogatásokra (628 helyett 610 milliárd), de ha történetesen alacsony lesz az infláció, akkor a csökkenő születési számok mellett nem is biztos, hogy ez fel fog tűnni. Ha viszont kiemelkedően magas lesz, akkor a mindennapi megélhetés szempontjából a szegényebb családoknál komolyabb megszorítást jelenthet az állam kiadásainak csökkentése e téren – írja a
Ténytár blog.A már bejelentett megszorításokon túl (nyugdíjak, munkanélküli segély, stb.) az egyik legérdekesebb az ún. egyedi és normatív támogatások 32,7 milliárdos, azaz 15%-os nominális csökkentése, valamint a költségvetési szervek bevételi előirányzatainak – azaz a kötelezően beszedendő bevétel mértékének – 332,78 milliárd forinttal történő (18,54%-os) megemelése. Ez elég ártatlanul hangzik, kivéve hogy ez is bújtatott adót jelent majd. Ide tartozik azoknak az intézményeknek a működtetése is, amelyek jelentős ügyfélszolgálati felülettel rendelkeznek, például igazolványokat és engedélyeket bocsátanak ki, és az utóbbi keretében közvetlenül is pénzt szedhetnek be. Nem beszélve az egyetemekről, iskolákról, könyvtárakról , amelyek korábbi, jutányos áron nyújtott szolgáltatásaik díjainak (az egyetemek, főiskolák esetében pl. a költségtérítés) mértékét lesznek kénytelenek emelni, ha a költségvetés nem finanszírozza kiadásaikat.
A blog szerint a következő évek egyik legnagyobb nyertese - az amúgy sok vesztessel teli - leendő büdzséknek a minap költségmegtakarítási okoknál fogva giga-leépítést elszenvedő közmédia. A jelenlegi 58,7 milliárd forintot 2013-ig 66,7 milliárdra fogja felsrófolni a kormány. Nem teljesen világos, hogy miért kell először 600 „kitüntetett fideszes média-dolgozó igazolvánnyal” nem rendelkező, de elsöprő többségében nem politizáló közmédiást a keserves anyagi helyzetre való hivatkozással elbocsátani, majd jelentősen növelni a közmédia állami apanázsát. Elképzelhető természetesen, hogy a plusz pénzeket nem a személyi állomány növelésére fordítják majd. Amennyiben azonban kiderül, hogy a kormány által beígért „minőségi” műsorszolgáltatást nem lehet megvalósítani oly módon, hogy főleg a műsorkészítőket küldik el, és ezért tömegesen kell felvenni majd a Hír TV, Echo TV és egyéb kormánymédiából a „független” munkatársakat, akkor a mostani leépítés politikai indíttatása még egyértelműbb, mint jelen pillanatban – írja a Ténytár blog.