közéleti hírek

2016. április 5., 07:52

Rendeleti költségvetés
Elfogadta a parlament az államháztartási törvény azon módosítását, amely lehetővé teszi a kormánynak a rendeleti költségvetés bevezetését. A kormány így a jövőben korlátlan mértékben vállalhat kötelezettségeket, ehhez nem kell már sem a nemzetgazdasági miniszter, sem a parlament beleegyezése.

Közpénz
Az Alkotmánybíróság úgy döntött, hogy az MNB közfeladatot lát el és kizárólag közpénzzel gazdálkodik, ezért a nyilvánosság előtt elszámolással tartozik. Az MNB csak a feladataival és elsődleges céljával összhangban hozhat létre gazdasági társaságot vagy alapítványt, így az általa nyújtott vagyoni hozzájárulás nem veszíti el közpénzjellegét.

Poloska
Bepoloskázták az MTVA vezérigazgatójának, Vaszily Miklósnak az irodáját. A rejtett lehallgatókészüléket széktámlába rejtették. A rendőrség nyomoz.

Kiköltöztetés
Megszűnik az V. kerületi, József nádor téri, 64 személyes női átmeneti hajléktalanszálló, a Fővárosi Közgyűlés ugyanis szerdán úgy döntött, hogy felmondja az Oltalom Karitatív Egyesülettel kötött ingatlanhasználati szerződést.

Szupertraffipax
Kedd reggel 8 órától már élesben üzemel az új szupertraffipax-rendszer, amit az ország 134 pontján szereltek föl, 365 kamerával. A kamerák a sebességmérés mellett forgalomszámlálásra és többféle szabályszegés felismerésére, dokumentálására is alkalmasak.

Elhunyt
Kertész Imre Nobel-díjas magyar író. (Megemlékezésünk az 54. oldalon.)

Hans-Dietrich Genscher volt német külügyminiszter.

Cesare Maldini, az AC Milan egykori legendás labdarúgója, edző.

Biszku Béla, az 1956-os forradalom utáni megtorlás egyik irányítója, volt belügyminiszter, miniszterelnök-helyettes, az MSZMP KB titkára.

Újratemetés
Jövő pénteken ökumenikus szertartás keretében, a Kozma utcai zsidó temetőben helyezik végső nyugalomra a Margit híd felújításánál talált emberi maradványokat.

Menekültek
Az EU és Törökország közötti megállapodás alapján a görögök hétfőtől szerdáig 750 migránst küldtek vissza Törökországba. Valamennyien illegálisan érkeztek Görögországba március 20. után. A visszaküldött szíriai menekültek után azonban egy másikat törvényes úton telepítenek be az unió területére, legfeljebb 72 ezer főig.

Abortusztilalom
Varsóban, valamint más lengyelországi városokban is tüntettek a magzat védelméről szóló törvény tervezett szigorítása, a teljes abortusztilalom ellen.

Panama-akták
Több mint 200 ezer offshore-cég adatai szivárogtak ki egy panamai ügyvédi irodától. Ezekből kiderül, hogy gazdag és befolyásos emberek, köztük politikusok, sztársportolók, művészek, üzletemberek miként próbálnak csalni és kibújni az adófizetés alól, illetve tisztára mosni homályos hátterű pénzeket. (Cikkünk a 10. oldalon.)

Árnyalatok
Megbénította a parlament ülését a Jobbik: ötven azonnali kérdést nyújtott be a miniszterelnöknek. Valamennyi így kezdődik: „a korrupció ötven árnyalata”. Miután az ülést vezető elnök felolvasta a felvetéseket, megkérdezte, megfelel-e Lázár János miniszter válaszadóként, de ezt a jobbikosok visszautasították. Az MSZP szerint a Jobbik akadályozta az ellenzékieket abban, hogy éljenek a kérdezés jogával. Lázár az ügy kivizsgálását kérte.

Tejválság
Öt tehén vonult Budapest utcáin, mert gazdáik az alacsony tejfelvásárlási árak és az importdömping ellen tiltakoztak. A tejtermelők petíciót adtak át az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkárának és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnökének. A tüntetők azt akarják elérni, hogy a hatóságok erélyesebben lépjenek fel a tejpiaci áfacsalókkal és élelmiszer-hamisítókkal szemben, a kereskedők pedig csak tisztességes gazdasági szereplőktől vásároljanak.

Garanciákat akar az ellenzék

Csak jogállami garanciákkal tartja elfogadhatónak az ellenzék a kormány terrorellenes intézkedési csomagját – derült ki az ötpárti parlamenti egyeztetés után. A szocialisták többek között kifogásolták, hogy a javaslat büntetné azokat a felhasználókat, akik valamilyen informatikai eszközön titkosított kommunikációt biztosító alkalmazásokat futtatnak. Elfogadhatatlannak tartják a tömegrendezvények esetleges betiltását is. Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke szerint pontosabb szabályozásra van szükség a nemzetbiztonsági szervek adatkezelésére. Schiffer András, az LMP frakcióvezetője felháborítónak nevezte, hogy a kormány a terrorellenes csomagba bújtatva akarja saját, „ipari méretű lopását” legalizálni. A jobbikos Mirkóczki Ádám is azt mondta, akkor támogathatják a terrorellenes javaslatcsomagot, ha a védelmi beszerzések kikerülnek belőle.

Szervezik a sztrájkot
Tizenötezren vettek részt a Tanítanék Mozgalom szerint a múlt heti polgári engedetlenségi akcióban, s a tanárok máris meghirdették a következőt. A Tanítanék Mozgalom és a Civil Közoktatási Platform április 12-re a Magyar Újságírók Országos Szövetsége székházába hívta tárgyalni a kormány megfelelő felhatalmazással rendelkező képviselőit a 12 pontos azonnali követeléslistáról. Bejelentették: ha a tárgyalások nem kezdődnek meg, április 15-én kétórás polgári engedetlenségi tiltakozás következik.

Eközben Balog Zoltán miniszter arról beszélt: hamarosan a kormány elé kerül az a javaslat, amelynek alapján a Klik helyett mintegy hatvan olyan szervezet jön létre, amely önálló jogi személyiséggel és önálló költségvetéssel rendelkezik. Az új struktúrát július 1-jétől fokozatosan szeretnék bevezetni.

Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke bejelentette, április 20-án egész napos pedagógussztrájkot szerveznek. Erről értesítették Orbán Viktor miniszterelnököt, és egyeztetnek a Tanítanék Mozgalommal is. (Radó Péter oktatáskutatóval készült interjúnk a 23. oldalon.)

Vádirat a Buda-Cash ügyében
Benyújtotta a vádiratot a Fővárosi Főügyészség a bíróságra a Buda-Cash-ügyben. Öt személy ellen emeltek vádat sikkasztás, csalás és más bűncselekmények miatt. Az okozott kár összesen 115 milliárd forint, amiből 45 milliárd forint még nincs meg. A vádlottak egyike a brókercég alapítója, Pintér Zoltán, aki a napokban szabadult az előzetes letartóztatásból, jelenleg házi őrizetben van.

Ibolya Tibor fővárosi főügyész sajtótájékoztatón jelentette be: a brókerház tulajdonosi körének egy része 2007 áprilisától 2014 májusáig az ügyfelek pénzéből rendszeresen tőzsdézett. Erre azért volt szükség, hogy a korábban jogtalanul eladott részvényeket pótolják. V. Péter elsőrendű vádlott 2008 áprilisa és 2014 májusa között összesen mintegy 9,2 milliárd forintot utaltatott át a brókerház kezelésében lévő vagyonból különböző offshore cégek számlájára. A vádlottak 2007-ben elhatározták, hogy az akkor már több tíz milliárdos hiányt a DRB bankcsoport megszerzése útján, és így a betétesek vagyonával pótolják.

A csalássorozatban „részt vett” egy fiktív személy is: „Karácsony Miklós”. Az ezen a néven lévő technikai számlával leplezte a brókercég a pénzügyi felügyelet előtt a ténylegesen meglévő és az ügyfelek felé kimutatott vagyon különbözetét. Ibolya Tibor ezzel kapcsolatban azt közölte: nem lehet kijelenteni, hogy a pénzügyi felügyelet mulasztott volna, és politikai szál sem merült fel.

A károsultak – ahogy azt egyikük lapunkkal közölte – egy év alatt, a brókerház bedőlése óta semmilyen hivatalos értesítést nem kaptak arról, hogy ellopták a pénzüket. A közelmúltban petíciót akartak átadni a felszámoló cég vezetőségének, de erre nem volt módjuk.