Így kerüld el a mobilártalmat!
Úgy tűnik, még a tudósok sem tudják eldönteni, ártalmas-e a mobiltelefon használata az emberi szervezetre. Hol riogató, hol megnyugtató hírek röppennek fel, így ment ez az utóbbi pár hétben is.
Nincs ok az aggodalomra – olvashattuk nemrég az
itcpress.hu– n, - hiszen a skandináv tudósok is nyugodtan telefonálnak. Kutatásaik eredményét a "National Cancer Institute" című neves szaklapban publikálták. Az általuk vizsgált északi népcsoportok körében semmilyen egészségkárosító hatás sem mutatható ki a mobiltelefon használat kapcsán - közölték. Dániában, Finnországban, Norvégiában és Svédországban 20 és 79 év közötti tesztalanyokat vetettek vizsgálatok alá, és nem csak napjaink adatait, hanem a hetvenes évek közepétől kezdődően egészen a közelmúltig rögzített feljegyzéseket is megvizsgálták.Nos, a több mint 30 éves vizsgálati periódusban 60 ezer páciensnél regisztráltak agytumort, és a mobiltelefonoknak a kilencvenes évek közepén kezdődött elterjedése a kutatók szerint jóformán semmilyen hatást sem gyakorolt az agydaganat előfordulási gyakoriságára.
Csak semmi nyugi
Ha valaki ennek olvastán nyugodtan hátradőlt, netán a mobilja után nyúlt, hogy most aztán rettegés nélkül csevegjen egy jó hosszat, az nem sokáig lehetett nyugodt. Hiszen egy másik honlapon, jelesül az
ipon.hu-n hamarosan rábukkanhatott egy másik cikkre, amely kerek perec így kezdődött: Bizonyított a mobil-rák összefüggés.Az írásból megtudhattuk, hogy az Interphone kutatói végleg bebizonyították azt, amit eddig is sejteni lehetett: a túlzott, rendszeres mobilozás nagy eséllyel okozhat agydaganatot. A 13 országot átfogó kutatás során összesen 6400 daganatos páciensek vizsgálati eredményeit összesítették.
Ha pedig valakit részletesebben érdekelt ez a kutatás, az felmehetett a
www.radiationsearch.org-ra, ahol megtudhatta: minden száz, mobiltelefonálással töltött óra 5 százalékkal növeli az agydaganat kialakulásának a veszélyét. Azoknál a megrögzött mobilozóknál, akik állandóan fülükhöz tapasztott készülékkel járnak, a veszély évenként nyolc százalékkal növekedhet. Még nagyobb rizikónak vannak kitéve a krónikus telefonáló kamaszok, a mágneses mezők ugyanis a DNS-re hatnak.Nyolcparancsolat
Az Espresso című olasz hetilap mindenesetre megalkotta a mobilhasználat egészségvédő „nyolcparancsolatát”.
1) Telefonálás közben ne szorítsuk szorosan a fülünkhöz a készüléket, ha lehet, használjunk kihangosítót.
2) Tartsuk a készüléket minél távolabb a testünktől, tehát ne hordjuk például a zsebünkben. Vagy ha mindenképpen erre kényszerülünk, akkor használjunk árnyékoló mobiltartót.
3) Lehetőleg minél kevesebbet használjuk a mobilt távol az adótornyoktól (közlekedési eszközön, lakott településtől távol), mert ilyenkor nagyobb adag sugárzás kell a jelhez.
4)Kapcsoljuk ki a mobilt, ha nem várunk hívást vagy nem akarjuk használni.
5) Ha lehet, vonalas telefonról beszéljünk.
6) Kerüljük a beszélgetést túl sok acélt tartalmazó épületekben.
7) 18 éven aluliaknak nem javasolt a mobilhasználat. Franciaországban törvénnyel tiltanák a 12 éven aluliak mobilozását; Kanadában a nyolc éven aluliak csak rendkívül sürgős esetben használhatják, a tinédzserek pedig csak tíz percig beszélhetnek hívásokként. Hasonló kampányt folytatnak Izraelben és Finnországban is.
8) Ne engedjünk, hogy gyermekeink éjjel a párnájuk alatt vagy maguk mellett tartsák a készüléket.