Brutálisan felforgatja az ingatlanpiacot a rezsinövelés – erre figyeljen, ha ingatlant venne
Már nem kell sokat várni, hogy átszabja az ingatlanpiacot a rezsidrágulás: bizonyos lakástípusok ára eshet is, de lesz olyan is, amely növekedésnek indul.
Jövő év elejétől elindulhat meg egy nagyobb lakáseladás hullám az ingatlanpiacon, ami megtörheti a hét éve tartó folyamatosan lakásdrágulást – írja a Népszava.
Nem túl fényes a magyar ingatlanok energetikai helyzete
A 4,5 millió hazai lakóingatlan közül évente mintegy 100 ezerről készül energiatanúsítvány, hiszen az eladásra hirdetett lakóingatlanoknál ez már kötelező. Ezek alapján az érintett lakások és házak 60 százaléka átlagos vagy annál rosszabb energetikai besorolású. Pedig ezek még a piacképes, eladásra szánt, jobb állapotú ingatlanok. Ha ebből indulunk ki, nem túl kedvező a kép a hazai lakóingatlan-állomány energetikai állapotáról – fogalmazott a Népszava érdeklődésére Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Szerinte emiatt több százezerre tehető azon lakások és házak száma, amelyek tulajdonosainak komoly problémát fog okozni télen a rezsiszámlák kifizetése. Ha pedig a tulajdonosok a különböző takarékossági praktikákkal, alternatív fűtési megoldásokkal sem tudnak spórolni a számlán, megpróbálják majd eladni lakásukat.
Főként a nagyobb alapterületű, rosszul szigetelt, elavult nyílászárókkal rendelkező, gázfűtéses lakások és házak kerülhetnek be nagyobb számban a kínálatba. Vélhetően az idősebb szülők nem tudják majd fenntartani azokat a többgenerációs, 300-400 négyzetméter alapterületű családi házakat sem, ahonnan már kirepültek a gyerekek.
A bővebb kínálat vélhetően hatással lesz árakra is, de ebből most még nem sok minden érzékelhető. A tulajdonosok eddig nem voltak igazán rákényszerülve az ingatlanok eladására. Ennek vethet most véget a rezsicsökkentés kivezetése, bár nem minden ingatlantípusnál. Balogh László úgy látja, a paneloknál nem lesz nagy változás, hiszen ott a távfűtést egyelőre nem érintik az új szabályok. Ráadásul éppen a távfűtés miatt már eddig is jóval magasabb volt ezen ingatlantípus rezsije, mint egy hasonló méretű téglalakásé. Az újépítésű lakások ára szintén nem fog csökkenni, mivel az építési költségek továbbra is emelkednek. Eközben éppen ezek a lakások válnak most igazán vonzóvá, hiszen júliustól életbe lépett az a szabály, hogy csak közel nulla energiaigényű lakásokra lehet kiadni a használatbavételi engedélyt. Ezen lakástípus ára tehát inkább még följebb kúszik majd.
Aki viszont nem tudja fenntartani a régebbi építésű, nagy alapterületű, rosszul szigetelt lakását, házát, annak még mindig jobban megéri, ha enged az árból, és egy kisebb, energiatakarékosabb ingatlanba költözik. Valószínű ezért, hogy a következő év elejétől ezen lakástípusok ára lejjebb megy majd, azt viszont lehetetlen megjósolni, mennyire – szögezte le Balogh László. Mint mondta: a lakáspiacon ritkán van áresés, akkor is egy lassabb, hosszabb folyamatról van szó. A 2008-as válság után évente 5-7 százalékkal csökkent a lakások ára, négy év alatt összességében mintegy 25 százalékkal.
Azaz nem valószínű, hogy holnapután féláron lehet majd lakást venni
– fogalmazott.
A nagyon kedvezőtlen paraméterű, rossz energiahatékonyságú, nagy alapterületű és félreeső helyen lévő lakásoknál ugyanakkor elképzelhető nagyobb áresés is. Ha viszont jó helyen van a lakás, akkor az a befektetők számára még mindig vonzó lehet egy kisebb, 5-10 százalékos ármérsékléssel is. Most már nem azért veszik majd meg ezeket a lakásokat, hogy fél évet várva magasabb áron túladjanak rajta, mert az már nem fog működni, de ha egy befektetőnek van tőkéje, szakembergárdája, akkor fel tudja újítani, energia-hatékonyabbá tudja tenni az adott lakást, és ezután sokkal jobb áron tudja majd eladni. A lakás értéke ugyanis a jövőben emiatt jelentősen megnő – írja a lap.
(Kiemelt kép Budapesti látkép. Fotó: Balla Schottner/Unsplash.com)