Hamis, de eredeti lapokból álló, felbecsülhetetlen értékű vallási műkincseket foglalt le a rendőrség

Egymilliárd forint hasznot reméltek az elkövetők, de Szlovéniában lecsaptak rájuk. Három, bőrből készült könyvről van szó, egyes lapjai 1500 évesek lehetnek.

2021. február 11., 08:22

Szerző:

A Nemzeti Nyomozó Iroda megtudta 2019 nyarán, hogy egy pécsi férfi és ismeretlen társai lopott, feltehetően több száz éves, vallási tárgyú könyveket birtokolnak, amelyekre vevőket keresnek.

Megállapították, hogy a feltételezett elkövetők között magyar és külföldi állampolgárok is vannak. Az értékesíteni kívánt tárgyak három darab, feltehetően a Közel-Keletről származó, bőrre készített egyházi motívumokat tartalmazó iratok lehetnek, amelyek eladásából egy milliárd forint hasznot reméltek.

A fotókon kivehető, hogy a könyvek borítóján Dávid-csillag látható.  

Az elkövetők a vallási ereklyék értékesítése érdekében egy lehetséges, külföldi vevővel találkozót szerveztek Ljubljanába. A KR NNI munkatársai felvették a kapcsolatot a szlovén rendőrséggel, ezt követően Európai Nyomozási Határozat alapján a szlovén rendőrség kijelölt egységei 2020. augusztus 5-én az elkövetői kört Ljubljanában az általuk használt ingatlanban még a vallási ereklyék értékesítése előtt elfogták és a három könyvet lefoglalták.

A nyomozók orgazdaság bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként hallgattak ki 2 magyar, 1 szlovén és 2 horvát állampolgárt. 

A lefoglalt tárgyakat a szlovén ügyészség 2020. szeptember 10-én átadta a magyar hatóságoknak, akik a könyvek vizsgálatára igazságügyi szakértőt rendeltek ki. Az elsődleges szakértői vizsgálat alapján megállapítható, hogy a lefoglalt tárgyak eredeti egyházi iratok látszatát keltő hamisítványok.  Annak ellenére azonban, hogy a jelenleg ismert formájukban utólagosan, feltehetően a lehetséges vásárlók félrevezetésének szándékával készültek, részben eredeti alapanyagokat, esetleg eredeti könyvekből származó, eredeti oldalakat tartalmaznak. Kiderült, hogy egyes lapok bizonyosan a Kr.u. VII. századból, más részletek a XII.-XVI. századból származnak.

A könyvek eredeti részei a hatályos magyarországi jogszabályok, illetve a nemzetközi egyezmények alapján olyan védett kulturális javaknak minősülnek, amelyek az igazságügyi szakértő véleménye alapján egyedülállónak számítanak, értékük anyagi szempontból jelentős, kulturális örökség szempontjából pedig felbecsülhetetlen.

A nyomozás, és a műtárgyak eredetének meghatározása érdekében a további szakértői vizsgálatok folynak. 

 

(kiemelt kép: police.hu)