Fürjes Balázs: „Ritkán kommentelek”

Fürjes Balázs a KeljFelJancsi című műsor vendége volt csütörtökön.

2021. december 3., 07:02

Szerző:

Megkezdődött, és várhatóan 2022. tavaszára el is készül el a Kútvölgyi torony teljes körű homlokzati felújítása: 11 ezer négyzetméteren végzik el az energetikai korszerűsítést, új nyílászárókat és szigetelést kap az épület –, mondta el Fürjes Balázs a Keljfeljancsiban Fiala János kérdésére, ami az államtitkár csütörtök reggeli facebook-posztjára vonatkozott. Döntés született arról, hogy 5 milliárd forintot biztosít az állam a kórházépület belső megújítására is. A tervek szerint 2022. őszére elkészülő belső rekonstrukcióval a Kútvölgyi kórház 10 szintjén lehet majd korszerű, 21. századi színvonalon gyógyítani. 250 betegágy, 5 műtő, laboratóriumok, a földszinten belgyógyászat, sürgősségi és intenzív osztály lesz. A Szent János kórház felújítása szintén napirenden van, de a fekvőbeteg-ellátás zavartalan marad a két kórházi épület rekonstrukciós munkálatainak összehangolásával. A Dél-budai Centrumkórház projektjéről Fürjes Balázs elmondta, hogy nem az ő hatásköre ez, tudtával azonban: vége felé jár a tervezés, és hamarosan megindul az építési engedélyezési eljárás is.

Három év alatt készülhet el a Recski Nemzeti Emlékpark


Hogyan került a recski Nemzeti Emlékpark felépítése a Budapest Fejlesztési Központ hatáskörébe? –, szólt Fiala János következő kérdése. Fürjes válaszában elmondta, hogy a Budapest Fejlesztési Központ a Miniszterelnökség kötelékében van, a recski emlékhely megterveztetése és felépíttetése pedig a Miniszterelnökség feladata. „Örömmel vállaltuk, megtisztelő és fontos feladat.” Szakmai felelőtlenség lenne pontos dátumot meghatározni a projekt befejezésére, de nagyjából 3 év alatt készülhet el. Az építészeti pályázat – ezúttal is – anonim volt, így a zsűri az elbírálás során nem tudta, hogy személy szerint kik indultak, végül az Egyheted Stúdió és a ZDA-Zoboki Építésziroda nyert. 

Fürjes Balázs ritkán kommentel, de olykor mégis


Finom szóváltásra lehetett figyelmes a Facebook közönsége Karácsony Gergely közösségi oldalán. „Megkezdődött a pesti alsó rakpart fáinak elültetése, a szeptember óta folyó előkészítő munkák után a 34 darab, három méter törzsmagasságú kocsányos tölgy közül 26 már a helyére is került” –, írta a főpolgármester november 22-i bejegyzésében, amihez Fürjes Balázs az alábbi kommentárt fűzte: „Budapest zöldítéséért érdemes volt összefogni! Ahogy már több más projektben, most is megtaláltuk a közös nevezőt!” Az államtitkár a Keljfeljancsinak elmondta: nem nagyon szokott kommentelni mások oldalán, itt azért találta szükségesnek, mert ez olyan fejlesztés, amelynek a finanszírozását javarészt a kormányzat vállalta magára, majd a Főváros valósítja meg. Ez egy közös munka, aminek a megemlítése „valahogy kimaradt” Karácsony Gergely Facebook-posztjából. „Igyekeztem barátságosan jelezni, hogy értem, hogy a fővárosban az a politikai narratíva, hogy van a behemót, csúnya, erőszakos kormány, aki bántja a szegény, kicsi, kiszolgáltatott önkormányzatot, de emellett rengeteg ügyben együtt tudunk működni (…) és kormányzati finanszírozást tudunk a budapesti fejlesztések mögé tenni. Teszünk is”. Karácsony Gergely egy lájkkal jelezte egyetértését. A kormány azért vállalta magára egyes budapesti fejlesztések finanszírozását, hogy ezzel megelőzze a fővárosi adóemeléseket vagy a hitelfelvételt –, tette hozzá az államtitkár. 

Karácsony Gergely a buszsávban


A média által erőteljesen felkapott témával kapcsolatban Fürjes elmondta: „Én egy árva hangot nem szóltam ebben az ügyben (…), és nem is fogok”. A politikus elsősorban a nagyvonalúságot hiányolja a mai magyar politikából. 

„Sikeres Budapest nélkül nincs sikeres Magyarország”


„A magyar politika talán legmérgezőbb megnyilvánulásai azok, amelyek ellentétet próbálnak kelteni Budapest és a vidék között.” –, idézte Fiala a főpolgármester november 29-i bejegyzését. Fürjes Balázs nem pártolja, hogy a (szerinte nem létező) vidék-Budapest ellentétet mesterségesen felkorbácsolják. Az államtitkár kifejtette: „van már elég megosztottság és szembenállás ebben az országban”, több egyetértésre és több közös sikerre lenne szükség. „Nekem meggyőződésem, hogy Budapest egy igazi magyar sikersztori”. A reformkorban Budapest egy nemzeti program volt, arról szólt, hogy a nemzeti szuverenitás, szabadság feltétele egy önálló főváros. Ezért küzdöttek elődeink a reformkorban és ebből a gondolatból tudott megszületni 1873-ban Budapest. Ez a mai napig „az egész magyar nemzet számára erőforrás és lehetőség, sikeres Budapest nélkül nincs sikeres Magyarország. (…) Az egyetlen magyar világváros: a nagyvilágnak Budapest tudja elmesélni Magyarországot.” Fürjes Balázs azt is hozzáfűzte, hogy ő, személy szerint generációkra visszamenően, ős-tősgyökeres budapesti. 

Nyugati tervpályázat: a világ legjobbjai versengenek


A Nyugati pályaudvar és környezetének megújítására kiírt tervpályázat jelen állásáról az államtitkár elmondta: a benyújtott szakmai referenciák pontozásával kialakult egy rangsor, és a 36 pályázó közül a legjobb 12 jutott a következő fordulóba. A világ legjobb építészirodái versenyeznek azért, hogy ki tervezhesse a Nyugati pályaudvar és a Nyugati tér megújítását. 

Legyen-e kötelező védőoltás? Közvélemény-kutatás Budán


Fürjes Balázs pillanatnyi egészségi állapotáról elmondta: három oltás után viszonylag enyhe tünetekkel megúszta a koronavírust, kis köhécselés maradt, poszt-COVID tünetei nincsenek. A kötelező védőoltásról 2021. májusában egy felmérés keretében jutott adatokhoz: 15 ezer válaszadó mintegy 2/3-a támogatta az oltás kötelezővé – vagy bizonyos szakmákban kötelezővé – tételét. Fürjes képviselővé választása esetén érvényesíteni fogja ezt a választói akaratot. Az államtitkár idézte Budai vállalások néven nyilvánosságra hozott 7+1 pontjának ide vonatkozó részét: „Ha a koronavírus tartósan velünk marad, a tudósok és a járványügyi szakemberek véleményét meghallgatva vezessék be a kötelező védőoltást Magyarországon, legalább bizonyos foglalkozásokban.” Ha 2022. közepén is ott járunk, hogy a vírust velünk lesz, akkor az erről szóló vitát le kell folytatni – fűzte hozzá. 

1,7 milliárd forintos vita van


Az Innovációs és Technológiai Minisztérium „változatlan álláspontja szerint a Fővárosi Önkormányzatnak többet kellene magára vállalnia az agglomerációs közösségi közlekedés finanszírozásából” –, idézte a műsorvezető az ITM közleményét. Fürjes erre reagálva elmondta: 1,7 milliárd forintos vita van az ITM és a Városháza között. A korábbi, 2016-ban Tarlós Istvánnal megkötött megállapodás logikája alapján ennyi hátraléka van jelenleg Budapestnek az agglomerációs közlekedésért fizetendő hozzájárulásban, „a Főváros pedig egy fillérrel nem akar többet fizetni” – foglalta össze Fürjes Balázs államtitkár. 

A teljes interjú itt nézhető meg:

(Kiemelt kép: Fürjes Balázs, a Miniszterelnökség Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkára beszél a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új belvárosi campusának megtervezésére kiírt pályázat ünnepélyes eredményhirdetésén 2021. november 11-én. fotó: MTI/Bruzák Noémi)