Félelmek: válság és munkahely

A válságtól és a munkahelyünk elvesztésétől való félelem erősebb, mint a szociális érzékenységünk – véli Király Gábor, a Gyermekétkeztetési Alapítvány (GYEA) elnöke. A szervezet a gyermekek jogainak világnapja alkalmából olyan családoknak is segíteni akar, amelynek tagjai elvesztették a munkájukat, vagy betegséggel küszködnek. Az Unicef Magyar Bizottságának igazgatója pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy itthon a gyerekek többségének fogalma sincs a jogairól, ugyanakkor ez a korosztály érzékeny a diszkriminációra.

2010. november 22., 17:26

Világszerte november huszadikán ünnepelték a gyermekek jogainak világnapját. Az ENSZ 1989-ben ezen a napon fogadta el a gyermekek jogairól szóló egyezményt, amit Magyarország 1991-ben ratifikáltak, tehát azóta nálunk is érvényben van. A dokumentum három alapelve a részvétel, a védelem és a megelőzés.

A Gyermekétkeztetési Alapítvány (GYEA) tizenhét éve küzd a gyermekszegénység ellen és a gyermekéhezés felszámolásáért. Több olyan programjuk van, amely segítségével ebédet adhatnak a rászorulóknak – olvasható az alapítvány honlapján. Berta Klára, a GYEA koordinátora a Roma Sajtóközpontnak elmondta, hogy öt éve létezik a „Mindenki ebédel” program, amelyet most egy bank segítségével kilenc település 455 gyerekére terjeszthették ki. A „Közösen mindenki ebédel” projektben december közepétől készételt kapnak a hétvégékre és az iskolai szünetekre a rászoruló családok, hogy otthonra is jusson meleg étel – mondta a koordinátor.

A gyermekek jogainak világnapja alkalmából azokon a családokon is segíteni akarnak, amelyek tagjai elvesztették a munkájukat, vagy megbetegedtek. Király Gábor, a GYEA elnöke szerint az alapítvány nehéz éven van túl, mert a válságtól és a munkahely elvesztésétől való félelem erősebb lett, mint a szociális érzékenység.

Az Unicef Magyar Bizottságának igazgatója, dr. Kecskeméti Edit szerint a gazdasági nehézségek mellett arra is figyelni kell, hogy Magyarországon a felnőttek és a gyerekekkel foglalkozó szakemberek körében gyakran felmerül, a fiatalok túlságosan is ismerik jogaikat, ugyanakkor a kötelességeiket nem. Azonban a két évvel ezelőtti Euro-barométer ezzel ellentétes eredményt mutatott – mondta az igazgató asszony. A 2008-as felmérés 27 országban vizsgálta a 15-18 éves fiatalok gyermekjogokkal kapcsolatos ismeretét, és Magyarország az utolsó helyen végzett, sőt, tízből hat gyereknek fogalma sem volt arról, hogy egyáltalán vannak ilyenek, és százból csak hét diák érezte úgy, hogy hazánkban védik a gyermekjogokat. Az igazgató asszony elmondta, hogy a megkérdezett gyerekek közül minden második a drogot tartotta a legfontosabb problémának, tízből négyen a gyerekek elleni erőszakot, harmaduk pedig a szegénységet és a társadalmi kirekesztést. Az Unicef Magyar Bizottságának igazgatója szerint, bár nem készült újabb felmérés, és jelentős javulás sem volt ezeken a területeken, azonban azt „kifejezetten érdekes, sőt, pozitív” jelenségnek tartja, hogy ennyire érzékenyek a Magyarországon élő fiatalok a diszkriminációra - írta a Roma Sajtóközpont.