Elfajult a tüntetés: betörtek a tüntetők Kocsis Mátéhoz (frissített)
A Város Mindenkié hajléktalanokat képviselő civil szervezet ma reggelre újabb demonstrációt szervezett a hajléktalanokat krimianalizáló helyi rendelet ellen. A tüntetés rendben be is fejeződött, de harminc aktivistának ez nem volt elég: behatoltak a polgármester irodájába és ülősztrájkba kezdtek. A sztrájkolókat a rendőrök eltávolították a városházáról.
Valódi megoldásokat! Szociális bérlakás-hálozatot! Ne büntessék a szegényeket! Ezek állnak a folyosón némán ülő tüntetők tábláin.
A demonstrálók azt szerették volna elérni, hogy Kocsis vonja vissza a szabálysértési törvényhez benyújtott módosító indítványát, amely "visszaesők esetében" 150 ezerre emelné az életvitelszerűen a közterületen tartózkodás szabálysértési bírságát, ami elzárásra is változtatható, magyarán a hatóságok jövőre már így büntethetnék a hajléktalanokat.
A passzívan ellenálló aktivisták ellen az önkormányzat feljelentést tett.
A hajléktalanellenes kirohanásairól elhíresült polgármester, Kocsi Máté közben megígérte, hogy tárgyal a tüntetőkkel. Tárgyalás helyett azonban egyre több rendőr érkezett a helyszínre és a passzívan ellenállókat kicipelték az épületből. Ezzel fél kettőre véget is ért a tüntetés.
(A HVG videóját az ülősztrájkról
itt nézheti meg.)Bús Balázs: ellentmond a józan észnek
A rendelet nem csak a szociális szférában és a balliberális értelmiség köreiben váltott ki ellenérzéseket. Még a KDNP-s Búzs Balázs, a harmadik kerület polgármestere is felszólalt ellene tegnap. – Ellentmond a józan észnek, hogy a rendőröket a szegények elleni fellépésre használják fel, felelős politikus ilyet nem tesz - mondta Óbuda polgármestere a kerületi szociális munka napján. A polgármester Kocsis Máté nevét és a hajléktalanságot nem vette a szájára, mégis nyíltan elítélte józsefvárosi kollégája - és a Fidesz hajléktalanügyi referense - politikáját.
A kerületi szociális munka napján az óbudai szociális munkások előtt mondott beszédet csütörtökön délután Bús Balázs óbudai polgármester. Ebben kiemelte, hogy a szociális munkát nem elég megtanulni, hanem beleérző képesség is kell az elvégzéséhez - írta a
A főváros vonzza az elszegényedett embereket, ez mára politikai kérdéssé vált, de Budapest néhány kerületében nem megfelelő választ adtak rá, rendészeti kérdéssé tették - mutatott rá Bús Balázs, és ugyan nem mondta ki, mégis egyértelműen Kocsis Máté józsefvárosi fideszes polgármester hajléktalanellenes intézkedéseire célzott vele. Válsághelyzetben megindul a bűnbakkeresés, de felelős, és differenciáltan gondolkodó politikus nem kovácsol ebből politikai tőkét - mondta.
A közbiztonság ismert helyzete mellett ellentmond a józan észnek, hogy a rendőröket a szegények elleni fellépésre használják fel, ez a szolidaritás hiányát jelzi - mondta a polgármester, aki Kádár János krumplilevesről szóló ismert mondatát megváltoztatva úgy fogalmazott, hogy a rendőr legyen rendőr, a szociális munkás legyen szociális munkás, a szegényekkel pedig a szociális munkás foglalkozzon, ne a rendőr.
Bús Balázs beszélt arról is, hogy a szegények iránti szolidaritást ferences diákként tanulta, hogy Óbudán a kereszténydemokrácia alapértékei szerint vezetik a kerületet.
Az óbudai polgármester egyszer sem említette név szerint Kocsist, sem a hajléktalan szót nem említette.
Múlt héten
Ahogy már mi is beszámoltunk róla, múlt pénteken hatósági rendelkezés elleni izgatás miatt ítélt el a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) egy szociális munkást, aki egy a józsefvárosi önkormányzat tiltó rendelete elleni demonstráción arra biztatta társait, hogy a performansz részeként kukázzanak. Ezzel a VIII. kerületi önkormányzat ez év elejétől érvényes, a guberálást 50 ezer forintig terjedő pénzbüntetéssel szankcionáló rendelete ellen demonstráltak.Kocsis Máté hajléktalanrendelete miatt Szabó Máté országgyűlési ombudsman az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordult, információink szerint az illetékes kormányhivatal is felszólította az önkormányzatot annak megsemmisítésére.
Az országgyűlési biztos szerint a józsefvárosi önkormányzat a guberálás szabálysértéssé nyilvánításával és szankcionálásával aránytalanul korlátozta a kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek jogait, és a rendelet szemben áll az egyenlő bánásmód követelményével.