Életidegen elképzelés a CSOK

A családi otthonteremtési kedvezmény (csok) a társadalmi realitások figyelmen kívül hagyásával, íróasztal mellett született, meglehetősen életidegen elképzelés – fogalmazott a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatás-vezetője a Népszabadságnak adott interjúban.

2016. február 8., 08:59

Adler Judit a lap hétfői számában azt mondta: hiába az élénk érdeklődés, a támogatást valóban igénylők köre igen szűk lesz, mert a családok realisták. Egy-egy pluszgyermek vállalása jelentősen rontja a családok jövedelmi státuszát – hívta fel a figyelmet.

Ha két felnőtt és egy gyermek él együtt, a fajlagos jövedelem szűk 10 százalékponttal marad el az országos átlagtól, két felnőtt és két gyermek esetében ez a hátrány duplájára nő, két felnőtt és három vagy több gyermek esetében pedig 40 százalékos lemaradást jelent.

A kutatás-vezető úgy vélte, hogy a még gyermektelen fiatal házaspárokat nagy társadalmi felelőtlenség beleugrasztani rögtön három gyerek vállalásába, mivel nincs tapasztalatuk reális döntésekhez, ugyanakkor ha „nem teljesítenek” az súlyos következményekkel jár.

Adler Judit szerint a demográfiai helyzet javulásához arra van szükség, hogy növekedjen az életszínvonal, a családok lét-, vagyon- és jogbiztonsága, valamint a kiszámíthatóság.

(MTI – Országos Sajtószolgálat)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.