Elemzők: tartósan nem tartható a Fidesz támogatottsága

Olyan helyzet kezd kialakulni, amelyben egy nagyon törékeny, egyetlen párt népszerűségéhez kötött, új alkotmány születhet - így kommentálták a politikai szakértők, hogy a Fidesz egyedül maradt az alkotmány-előkészítő eseti bizottságban. Az elkövetkező időszakban várhatóan az lesz a legfőbb kérdés, hogy mennyire erősödnek meg a társadalomban a Fidesz agresszivitásával, "úthenger-típusú" politizálásával kapcsolatos ellenérzések.

2010. november 18., 06:32

Az MSZP és az LMP után tegnap a Jobbik is bejelentette, hogy kilépnek az Alkotmány-előkészítő eseti bizottságból. A lépést azzal indokolták, hogy a kormánypárti többség a legtöbb általuk beterjesztett javaslatot figyelmen kívül hagyta.

Az MSZP és az LMP még három héttel ezelőtt jelentette be, hogy nem vesz részt az alkotmány-előkészítési munkában, miután Lázár János fideszes frakcióvezető a parlament elé terjesztette azt az alkotmánymódosító javaslatát, amellyel korlátozták az Alkotmánybíróság hatáskörét.

A Jobbik kilépésével tehát az új alkotmányt kizárólag a Fidesz-KDNP pártszövetség határozza majd meg. Ezután viszont kérdéses, hogy mennyire sikerül majd a kormánynak azt kommunikálnia, hogy az új alkotmány szövegezését széles egyeztetések előzték meg - írta a

Népszava.

Bíró Nagy András a Policy Solutions igazgatója ezzel kapcsolatban úgy vélekedett, hogy nem a Jobbik kivonulása hozza veszélybe az Alkotmány széles körű elfogadottságát. Az ugyanis már legkésőbb az MSZP és az LMP kivonulásakor látható volt, hogy az új Alkotmány szövegét nem fogja teljes politikai egyetértés övezni. A Jobbik kivonulása azért kellemetlen a Fidesz-KDNP-nek, mert így minden korábbinál egyértelműbb lehet a közvélemény számára, hogy az új alapdokumentum valójában a kormánypártok hitvallását tükrözi és nem egy összpárti, konszenzusos tartalmat - mondta.

Juhász Attila a Political Capital igazgatóhelyettese is hasonlóan látja a helyzetet: "Olyan helyzet kezd kialakulni, amelyben egy nagyon törékeny, egyetlen párt népszerűségéhez kötött, új alkotmány születhet. Ezt vetíti előre, hogy az új alaptörvényről a Fidesz tervei szerint nem lesz megerősítő népszavazás, az ellenzéki pártok pedig nyilván nem fogják támogatni azt az alkotmányt, amelynek az előkészítéséből kivonultak".

Csökkenhet a Fidesz vonzereje?

A Policy Solutions igazgatója szerint önmagában az, hogy a Fidesz magára maradt az alkotmányozásban, aligha okozhat nagy változásokat a párt népszerűségében. Jóval nagyobb a tétje annak, hogy mennyire erősödnek meg a társadalomban ismét a párt agresszívitásával, "úthenger-típusú" politizálásával kapcsolatos ellenérzések, illetve, hogy a kormány gazdaságpolitikája milyen fogadtatásra talál a választók között - húzta alá.

Juhász Attila is úgy látja, hogy a Jobbik kivonulása rövid távon aligha befolyásolja számottevően a kormány népszerűségét, miután a magyar társadalom többségét nem érdekli az alkotmányozás. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a Fidesz véleményformálóinak egy része elfordulhat, vagy már el is fordult a kormánytól.

"Jelentősebb problémák később jelentkezhetnek, tartósan ugyanis aligha tartható fenn a Fidesz ilyen mértékű támogatottsága, ha pedig a választók kormánnyal szembeni elégedetlensége erősödik, akkor ez az elégedetlenség épp az elmúlt évek tapasztalatai alapján kivetülhet az egész politikai rendszerre, az új alkotmányra is" - tette hozzá.