Die Presse: Orbán a tekintélyelvű európai jobboldal vezéralakja lett

A menekültválságban csupán egyvalaki mondja meg pontosan, hogy mit akar, és ez Orbán Viktor, aki megragadta a krízis nyújtotta lehetőséget, és a tekintélyelvű európai jobboldal vezéralakja lett. És sajnos jól csinálja. Személyében a kontinensen hosszú idő után ismét van egy vezető személyiség.

2015. október 1., 09:21

Egy ideológus, történelmi küldetéssel, aki távolabbra tekint a napi politikánál, nagyobb célt követ és megfontolja, hogy annak eléréséhez melyik fejeket kell lenyomnia. Célja a völkisch-keresztény elvekre épülő, autoriter módon irányított közösség.

Stratégiailag ravasz, retorikailag jó, az alkudozásban rettenthetetlen, tartalmilag következetes. És gondolkodásában túllép a magyar határon, amivel nagy szolgálatot tesz hasonszőrű politikustársainak a földrész legkülönfélébb szögleteiben, mert helyettük is használja a fejét.

Az Európai Stabilitási Kezdeményezés nevű elemzőintézet a minap kézikönyvet adott ki Az EU legveszélyesebb embere jelenleg címmel, amibe Orbán felemelkedésének útját foglalja össze.

Bár a kormányfő már jó ideje a maga képére formálja az országot, a magyarok csak a migránsválság miatt kerültek az események középpontjába. Taktikailag Orbán arra használja a menekülteket, hogy teljes ellentmondásosságukban mutasson be uniós intézményeket és nyugati államokat. Ideológiailag kötőanyagul szolgálnak a bevándorlók ellenségkép formájában.

A kulisszákat már elrendezte a kereszteshadjárathoz: azt reméli, hogy a félelem a „barbárok inváziójától”, ideértve az iszlamizálódást is, az egyik európai alapelvet söpri majd el a másik után. Így a nyitott határokat, a társadalmi türelmet és szólásszabadságot, végül pedig az emberi jogokat. Számára az egész a tét. Véget akar vetni Európában a liberális korszaknak. Már sokan haladnak a nyomában, akik ebben segíteni igyekeznek neki.

Az Európai Néppártban nyíltan bírálják Orbán Viktort, de nincs napirenden a kizárása. Strasbourgban fokozódik a felháborodás a menekültügyben a magyar kormány eljárása miatt. A miniszterelnök és a Fidesz ugyanis elutasítja a kvótadöntést, amelyet az EP-képviselők nagy többséggel hoztak meg.

Az osztrák Néppárt frakcióvezetője levelet írt Timmermans alelnöknek, sürgetve, hogy a bizottság ellenőrizze a magyar és a szlovén biztonsági erők fellépését. Vagyis hogy mennyire van összhangban a nemzetközi és európai emberi jogokkal, hogy a két karhatalom nemrégiben vízágyút, könnygázt és borsspray-t vetett be a menedékkérők ellen.

Karas ugyanakkor emlékeztet arra is, hogy az ENSZ emberi jogi főbiztosa szintén szót emelt, mert úgy ítéli meg, hogy a magyar vezetés keményen, sőt egyes esetekben törvénytelenül járt el a migránsokkal szemben.