Cigány kivándorlás Kanadába: mi szívjuk meg
A kanadai hírügynökségi jelentés szerint az elmúlt hetekben Magyarországról érkező migránsok váratlan hulláma jelentkezett a kanadai repülőtereken. Sajtóhírek szerint a kanadai kormány felszólította a magyar illetékeseket, hogy tegyenek lépéseket a migránsok beáramlásának megállítására. A magyar Külügyminisztérium tisztázni igyekszik a kanadai vízumkényszer esetleges felújításáról szóló hazai félelmeket.
A Roma Sajtóközpont (RSK) értesülései szerint a hazai romák körében mutatkozó új migrációs hullám az eddigiektől jelentősen eltérő vonásokat mutat: az elmúlt hetekben zömmel a piacképes szakmával rendelkező emberek indultak útnak, kimondottan munkavállalási céllal, mert itthon nem tudtak elhelyezkedni, mégis kértek a kisebbségi önkormányzatoktól az általában csak a menekültstátusz igényléséhez szükséges származási igazolást. Állítólag pusztán azért, mert a már kint lévők azt jelezték: a kanadaiak ismerik a magyar romák hazai helyzetét, így most könnyebben adnak munkát nekik, mint korábban.
Az új roma migránsok többsége már felkészült, nyelveket beszélő, szakmával rendelkező emberekből áll, akiknek a munkájára itthon nincs, külföldön azonban van igény – állítják egybehangzóan az RSK által megkérdezett hazai kisebbségi vezetők.
Nem menekültként, de azért
A szakképzett vagy átképzett romák leginkább Kanadába mennek, de nem menekültként, hanem munkavállalóként akarnak letelepedni – hangsúlyozták a Kőbányai Cigány Kisebbségi Önkormányzatnál, ahol csak az elmúlt másfél hónapban több mint kéttucatnyian kértek származási igazolást, és már mindegyikük elhagyta az országot. A szervezet elnöke, Gergely Károlyné arról tájékoztatott: a távozók többsége ugyanakkor kér az általában csak a menekültstátusz igényléséhez szükséges származási igazolást is, mert a már kint lévők szerint ezzel könnyebben kapnak munkát külföldön.
Gergelyné a visszajelzésekre hivatkozva azt mondta: a már kint lévő romák szerint külföldön is tisztában vannak az elmúlt időszakban a magyarországi romákat sújtó itthoni előítéletes hangulat erősödésével, ezért adnak most könnyebben munkát romáknak, mint korábban. Az országot elhagyókról a kőbányai roma vezető úgy jellemezte: zömmel olyan emberekről van szó, akik hiába végeztek el különböző államilag támogatott képzéseket, mégsem jutottak itthon munkához, így annyira elszegényedtek, hogy tudomása szerint sokuknak már a lakását is árverezik. Gergelyné hangsúlyozta: ezek az emberek jellemzően nem a „vakvilágba” mennek el az itthoni kilátástalanság elől, hanem úgy, hogy külföldön látnak lehetőséget foglalkoztatásukra, és a már kint lévő ismerősök révén biztosított lakhatásuk is.
Itthon utcára kerülne
A Roma Sajtóközpont által megkérdezett egyik távozó kőbányai roma férfi így írta le helyzetét: „három szakmám van, mégsem nem kellek sehová, a lakásunkat jelzáloghitel terheli, és miután munkanélküliként nem tudtam törleszteni a részleteket a bank felmondta a hitelszerződésünket és elindította ellenünk a végrehajtási eljárást.” Hozzátette: azért megy családostól külföldre, mert itthon hamarosan egyszerűen az utcára kerülne a két gyerekes család, míg külföldön lát lehetőséget arra, hogy el tud helyezkedni a szakmájában.
Az RSK érdeklődésére az Országos Cigány Önkormányzatnál (OCÖ) elmondták: nem csak Kőbányáról, az ország más területeiről is érkeznek hasonló hírek. Az OCÖ elnökhelyettese arról számolt be: az elmúlt pár hét alatt több mint kétszázan keresték meg az országos roma önkormányzatot a külföldi munkalehetőségekről és letelepedési feltételekről érdeklődve. Ezért az OCÖ készített egy mini-felmérést az elvándorolni kívánók körében. A kapott válaszok szerint a távozni kívánók egynegyede egyértelműen anyagi nehézségeire hivatkozik, a többiek viszont a romák elleni atrocitásokra – tájékoztatott az OCÖ elnökhelyettese.
Farkas Antal azt is elárulta: az OCÖ tájékozódó megbeszélést szervez néhány külföldi ország nagykövetségének budapesti képviseletével. A roma politikus elmondása szerint a migránsok nagy része Kanadát, az Amerikai Egyesült Államokat és Svédországot jelölte meg cél-országként. A most elvándorolni akaró romák már sokkal felkészültebbek, mint évekkel ezelőtt, sok közöttük a nyelveket beszélő, jó szakmával rendelkező fiatal – tette hozzá a kisebbségi képviselő.
Menekültnek nézhetik őket
Ugyanakkor Kanadában aggodalmat okozott a Magyarország felől az országba érkező új migrációs hullám. Valószínűsíthetően a kanadai aggodalmak egyik kiváltó okaként szerepelhet, hogy a repterekre megérkezőknél általában ott van a már említett, csak a menekültstátusz igényléséhez szükséges származási igazolás, így menedékkérőknek nézhetik őket akkor is, ha valójában nem ez a szándékuk. Sajtóhírek szerint a kanadai kormány már felszólította a magyar illetékeseket, hogy tegyenek lépéseket a migráció megállítására, és a kanadai bevándorlási miniszter már júniusi budapesti látogatásakor jelezte az aggodalmakat.
Jason Kenney szóvivője kanadai lapoknak úgy nyilatkozott, hogy Kanada egyelőre nem tervezi, hogy újra vízumkényszert vezet be Magyarországgal szemben, ugyanakkor úgy vélte: a vízummentes országok tisztában vannak vele, hogy ha nem tesznek eleget a vízummentesség kanadai előírásainak, akkor újra be lehet vezetni a vízumkötelezettséget. Nyáron egyébként a cseh romák migrációs hulláma kapcsán Jason Kenney megkérdőjelezte, hogy a Csehországból érkező menedékkérők valóban üldözöttek lennének, majd kanadai kormányzati körökben felháborodást váltott ki, hogy Csehország válaszlépéssel élt, amikor júliusban Kanada felújította a cseh állampolgárok elleni vízumkényszert. A hazai migrációs sajtóhírekre reagálva a magyar Külügyminisztérium próbálja eloszlatni a félelmeket és félreértéseket.
A tárca szóvivői irodája közleményt juttatott el a Roma Sajtóközpontnak, melyben siet megerősíteni a kanadai miniszteri szóvivője által is elmondottakat. A közlemény hangsúlyozza: a magyar külügyi vezetésnek nincs tudomása arról, hogy új kanadai intézkedés lenne napirenden Magyarországgal szemben. A közlemény szerint „a magyar és kanadai hatóságok hónapok óta szorosan együttműködnek abból a célból, hogy megőrizzék a magyar állampolgárok vízummenetességét.”
A dokumentum szerint hónapok óta valóban emelkedik a Kanadában menedékjogot kérő magyar állampolgárok száma, ám a magyar és kanadai kormány képviselői és szakértői folyamatos kapcsolatban vannak egymással. A magyar külügyi tárca azt is kiemeli: Jason Kenney kanadai bevándorlásügyi miniszter júniusi budapesti látogatásának fő célja a vasfüggöny lebontásának évfordulója alkalmából szervezett megemlékezésen való részvétel volt, melynek „margóján folytatott megbeszélést magyar partnereivel” a migrációs jelenségről. Ugyanakkor a magyar Külügyminisztériumban úgy vélik: „a kanadai menekültügyi rendszerrel visszaélők veszélyeztetik a felelősen utazó magyar állampolgárok vízummentességét.” Ezért azt kérik a Kanadába utazóktól, hogy „alaposan tájékozódjanak a legális kiutazás, tartózkodás és munkavállalás feltételeiről” és ezeknek megfelelően döntsenek. - írta az RSK.