Bosszantó – Leállás a TAJ-ellenőrző rendszerben

Rendkívüli karbantartás miatt akadozás lehet a a TAJ-ellenőrző rendszerben – közölte a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK).

2024. január 25., 15:14

Szerző:

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) Jogviszony-ellenőrző rendszerében (OJOTE) rendkívüli karbantartás (rendszerátállás) miatt 2024. 01.27 éjféltől 2024.01.28. 24 óráig szolgáltatáskiesés várható – erősítette meg a 24.hu értesüléseit a NEAK. Válaszuk szerint a karbantartás tervezett és szervezett módon, a rendszer fejlesztése és üzembiztos működének biztosítása érdekében történik. A karbantartás időszaka hétvégén, kiemelten az éjszakai órákat, a legkevésbé terhelt időszakot érinti. Az OJOTE az Online Jogviszony- és TAJ Ellenőrzés szavakból áll össze. A rendszer lényege, hogy egy adott páciensről a TAJ száma alapján lekérdezhetővé válik a kezelőorvos számára a beteg társadalombiztosítási jogviszonyának a státusza. A NEAK közlése szerint ugyanakkor a karbantartás a háziorvosok receptfelírását, a betegek ellátását a tervezett intézkedések semmilyen módon nem érintik. A NEAK előzetesen értesítette a társszervezeteket, érintetteket a karbantartás tényéről és az esetleges szolgáltatáskiesésről – közölték.

A Társadalombiztosítási Azonosító Jel (röviden TAJ szám) az egészségügyi, a szociális és a társadalombiztosítási és a magánnyugdíj rendszerrel kapcsolatos nyilvántartások azonosító kódja, a Magyarországon használatos nemzeti személyazonosító jelek egyike. Az univerzális, személyes azonosítószámnak szánt személyi szám általános használatát az Alkotmánybíróság 1991-es döntése a személyes adatok védelme érdekében megtiltotta, ám a költségekre hivatkozva csak 1995-ben szorították vissza a használatát. Ettől kezdve adóügyekben az adóazonosító jel, az egészségügyben a társadalombiztosítási azonosító jel (taj vagy tajszám), népesség-nyilvántartási és lakcímügyekben pedig a személyi azonosító (tehát a korábbi személyi szám) használatos. Bár ilyen módon nem azonosítható minden adatbázisban egy személy ugyanazzal az azonosítóval, ha mégis rá kell keresni egy személyre több adatbázisban, az ideiglenesen, alkalomhoz kötötten létrehozandó kapcsolati kóddal tehető csak meg.

Mint arról korábban beszámoltunk: a 2020-as, új tb-szabályozás után  két és félszeresére nőtt 2021-2022-ben azok száma, akik a rendszerből egyszerűen kihullottak és már nem rendelkeznek társadalombiztosítással. A taj-szám nélküli ellátás tarifái viszont nem egységesek, egészségügyi intézményenként változnak. Főleg a toxikológián fordul elő, hogy érvénytelenített taj-számmal jelennek meg, de a jelenség egyre kiterjedtebb máshol is. További baj, hogy számos munkáltató napi bejelentéssel foglalkoztat embereket, őket a közegészségügyben is megvizsgálják, a kiváltandó gyógyszerekre azonban nekik nem jár TB-támogatás, így azok teljes vételárát ki kell fizetniük. 

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)

Ma Magyarországon minden beteg megkapja az állapotának megfelelő ellátást, beteg nem marad ellátatlanul – ez áll a Belügyminisztérium vasárnap kiadott közleményében. A MOK szintén közleményben reagált, azt írják, véleményüket az ismert hazai és nemzetközi statisztikai adatokra alapozták, amikor az egészségügyi ellátórendszer hiányosságairól írtak.