Bordély, szülőotthon?

2009. október 3., 20:43

Tudomásom szerint az Auschwitz-Birkenau komplexum mellett működő SS-bordélyba a nők nem önként mentek. Gyanítom, hogy itt összekeveredik a lágerbordély és a Lebensborn fogalma.

Del Medico Imre hozzászólásában egy kis zavart vélek felfedezni; ugyanis Goebbelsnek semmi köze se volt a Lebensborn-intézmények kiötléséhez és létrehozásához. A – többek közt – K. E. Haushofer elméletéből eredeztethető ötlet Himmler agyában született meg, aki 1935 decemberében létrehozta a Lebensborn intézményét, amely azokkal a tiszta vérből származó, nem férjezett lányokkal és asszonyokkal foglalkozott, akik valamelyik SS- vagy rendőrtiszttől estek teherbe. Ezzel az új intézménynyel lehetővé tették számukra, hogy gyermekeiket megfelelő körülmények között, kellő diszkréció mellett hozhassák világra. Az így született gyermekek aztán olyan SS-családokhoz kerültek, akik gyereket akartak örökbe fogadni.

Ez az intézményrendszer – többek közt – arra volt hivatott, hogy csökkentse az abban az időben egyre gyakoribbá váló abortuszok számát, s így mérsékelje a nemzet „értékes” génbankjának veszteségeit.

Később különböző történetek kaptak lábra arról, hogy ezek a Lebensborn-szülőotthonok alig különböztek valamiben egy tenyészistállótól, ahol az SS-tisztek kedvükre való, tiszta vérű lányokat találhattak, s gyarapíthatták a birodalom népességét, vagy ahogy abban az időben fogalmaztak, „gyermekkel ajándékozhatták meg a Führert”.

A szülőotthonok diszkrét szolgáltatásait azok a felsőbb osztályokhoz tartozó ifjú hölgyek is igénybe vették, akik el akarták kerülni az abortuszt. Himmler megszállott mohósággal igyekezett gyarapítani az „értékes” vért, bárhonnan származott is. A hálás anyák hozzá írt leveleit tartalmazó dossziék tanúsága szerint ezek a házak alapvetően be is töltötték hivatásukat.*

A Lebensbornok az SS Faji és Letelepítési Főhivatalához (RuSHA) tartoztak, irányításukat pedig a Családi Osztály (Sippenamt) látta el, amely az SS-be belépők származásának igazolásához és a házasságkötéshez szükséges ügyeket is intézte. Így tehát rendelkezett azokkal az adottságokkal is, hogy a Lebensbornba jelentkezett, jövendő anyák esetében is le tudta bonyolítani a hasonló vizsgálatokat. Mind a nőket, mind a jövendő apákat – ha még nem voltak az SS tagjai – vizsgálatnak vetették alá. A lányokat csak akkor vették fel az intézménybe, ha megfeleltek az SS által megkövetelt faji jellemzőknek. Az első ilyen otthont 1936-ban nyitották meg a Münchentől nem messze lévő Steinhörigben.**

Fazekas István
Érd

* US National Archives, Washington D. C. Microfilm Div. 88. tekercs
** Peter Padfield, Himmler Reichsführer SS, Papermac, Macmillan Publishers Limited 1991, Cavaye Place, London, SW10 9PG and Basingstoke

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.