BKV: Végül Demszky fogja elvinni a balhét?
Steiner Pál, az MSZP fővárosi frakcióvezetője szerint Demszky Gábornak politikai és jogi felelőssége is van a BKV-botrányok kapcsán; a politikus újságíróknak ezzel kapcsolatban leszögezte: a főpolgármester felettese volt a helyetteseinek. – Egy számonkérhetetlen szürke háttérember nem képviselhette volna a főpolgármestert sehol, semmilyen nagy projektnél, vagy a koalíciós tanácskozásokon – jelentette ki Bőhm András is, Mesterházy Ernőre utalva.
Folytatódik az egymásra mutogatás a BKV-botrányok miatt a tulajdonos fővárosnál. Először az SZDSZ-es főpolgármester vetette fel a területért felelős egykori szocialista helyettese, Hagyó Miklós politikai felelősségét, most az MSZP bírálja Demszky Gábor magatartását az ügyben és az ő politikai, illetve jogi felelősségét emlegeti. Ezzel vélhetően nincs vége a politikai adok-kapoknak: ma a főpolgármester a BKV-vezérrel közös sajtótéjékoztatót tart.
Steiner megismételte korábbi kijelentését, miszerint „nyilvánvaló, hogy a főpolgármesternek van politikai felelőssége, és mint szolgálati felettes, jogi felelőssége is van” a BKV-botrányok kapcsán. Szerinte nem elfogadható, hogy Demszky Gábor azt nyilatkozza: nem tudott ráhatni a főpolgármester-helyettesek tevékenységére és hogy nem volt tudomása arról, miként látták el a feladatukat. Demszky felettese volt a főpolgármester-helyetteseknek, így ha bármelyikkel szemben kifogása volt, azt meg kellett volna fogalmaznia, és használnia kellett volna a rendelkezésére álló eszközrendszert – szögezte le a szocialista fővárosi frakcióvezető. Megismételte azt is, hogy a közüzemi vállalatok szakmai felügyeletét két főpolgármester-helyettes látta el, Hagyó Miklós (MSZP) és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ). Arra a kérdésre, hogy le kellene-e mondania Demszky Gábornak, azt válaszolta, hogy a nevében nem tud nyilatkozni, de ő a város vezetője és mérlegeli, mit kell tennie - írta az MTI.
"Menekül a felelősség elől"
Steiner Pál a
Népszavánakazt nyilatkozta: Demszky Gábor nemrég arról beszélt, többször figyelmeztette a területért felelős korábbi helyettesét, az MSZP-s Hagyó Miklóst arra: egyes eljárásai "nem helyesek".Emlékezetes, a városvezető erről nem sokkal Antal Attila egykori BKV-vezérigazgató gyanúsítotti kihallgatása után beszélt, hozzátéve, a BKV-nál bűncselekmény-sorozat történt és megállapítható Hagyó politikai felelőssége. Azóta viszont a BKV-ügyek miatt előzetes letartóztatásba került Demszky főtanácsadója, Mesterházy Ernő, illetve gyanúsítottként hallgatták ki a cég igazgatótanácsának korábbi, SZDSZ-delegált elnökét, Tóthfalusi Györgyöt. Steiner Pál szerint jelzésértékű, hogy Hagyót se tanúként, se gyanúsítottként nem hallgatták ki, ellenben több SZDSZ-es kötődésű embert már igen, a főpolgármester mégis "menekül a felelősség elől és a szocialistákra mutogat."
Emlékeztetett Steiner arra is, hogy Demszky nem fogadta meg az MSZP javaslatait, melyek a BKV átláthatóbb működését segítették volna. Javasolták a BKV vezérigazgatójának jog- és hatásköreit szűkíteni, egyúttal a cég testületei és a közgyűlés jogkörét bővíteni - sorolta. A politikai pengeváltás várhatóan ma folytatódik, mivel "a BKV-val kapcsolatos vizsgálatok aktuális kérdései" címmel sajtótájékoztatót tart Demszky Gábor, melyen részt vesz Kocsis István BKV-vezérigazgató és Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes is.
Katona Tamás és Élő Norbert lesznek az utódok
Az MSZP-ben már minden posztra megtalálták Hagyó Miklós utódait - tudta meg a Népszava. A BKV-botrányok miatt gyanúba keveredett szocialista politikus - terhelő vallomást tettek rá a gyanúsítottként kihallgatott egykori BKV-s vezetők - pártja kérésére visszalépett csaknem minden tisztségétől. Hagyó lemondott fővárosi közgyűlési mandátumáról, visszalépett budapesti listás helyéről és egyéni képviselő-jelöltségétől is. A budapesti területi listán az általa elfoglalt 3. helyet automatikusan az utána következő Horváth Csaba foglalja el, az övét Molnár Zsolt budapesti ügyvezető alelnök, majd Steiner Pál fővárosi frakcióvezető következik és így tovább. A lista végén megüresedő hely egy "póttagé" lesz.
Az új egyéni képviselőjelöltről a Hagyó mellett kiálló - általa vezetett - XII. kerületi pártalapszervezet ma dönt. A szervezet várhatóan támogatja, hogy helyén - Budapest 18-as számú választókerületében - Katona Tamás jelenlegi pénzügyi államtitkár induljon a választáson. Úgy tudjuk, Hagyó közgyűlési helyét pedig a budapesti párttanács rendkívüli ülésén akár már ma vagy holnap betölthetik. Információink szerint a posztra a Élő Norbert XII. kerületi önkormányzati képviselő a legesélyesebb. Hagyó parlamenti mandátumával nincs teendő, mivel arról nem mondott le, így a ciklus végéig mentelmi jog illeti meg.
Demszky leveleivel próbál kibújni a politikai felelősség alól?
A Magyar Nemzet információi szerint hétfőn olyan dokumentumokat mutat be a főpolgármester, amellyel a szocialistákra próbálja terelni a gyanút a BKV kézi vezérlése ügyében. A letartóztatott főtanácsadó korábban arról beszélt, hogy tevékenységéért a politikai felelősséget Demszky Gábornak kell vállalnia.
A lap szerint Demszky Gábor nyilvánosságra hozza azokat a Hagyó Miklósnak írt leveleket, amelyekben figyelmeztette MSZP-s helyettesét a BKV-nál tapasztalt gondokra. Demszky azóta nem mutatkozik, hogy múlt héten kiderült: a BKV-botrány ügyében gyanúsítják főtanácsadóját is. Mesterházy Ernőt egyébként maga a főpolgármester ruházta fel politikai hatalommal. Teljes körű felhatalmazása, sőt feladata volt a kormánnyal való közvetlen kapcsolattartás. Mesterházy Ernő nemcsak a BKV ügyeiben, hanem a fővárosi koalíciós tárgyalásokon is képviselte Demszky Gábort. A főtanácsadó lobbitevékenységéről a főpolgármesteri hivatalban és az SZDSZ-ben is tudtak.
A Magyar Nemzetnek az SZDSZ-es Bőhm András, aki 2002 és 2006 között a párt fővárosi frakcióját vezette, elmondta: már évekkel ezelőtt tiltakozott amiatt, hogy egy felelősség, beosztás, státusz nélküli embernek akkora hatalma legyen, mint Mesterházy Ernőnek. Egy számonkérhetetlen szürke háttérember nem képviselhette volna a főpolgármestert sehol, semmilyen nagy projektnél, vagy a koalíciós tanácskozásokon – jelentette ki. A lap kérdésére, hogy nem érzi-e magát is felelősnek a történtekért, azt mondta: „a politikai felelősség mindannyiunké, az enyém is”.
A sajtónak csak elvétve nyilatkozó Mesterházy 2008 januárjában az Index riporterének beszélt a BKV környékén kifejtett tevékenységéről, a vezetők kiválasztásáról. Mesterházy szerint a „két frakció elé pedig a két főpolgármester-helyettes, vagyis Ikvai-Szabó Imre és Hagyó Miklós terjesztette be a neveket”. Hangsúlyozta, hogy ő tanácsadóként vett részt a folyamatban, és el is mondta a véleményét pár emberrel kapcsolatban. Politikai felelősség kérdésében Mesterházy az interjúban megjegyezte: „politikai felelősséget az vállal, aki tőlem tanácsot kér, vagy megbíz tárgyalásokon való részvétellel, helyettem tehát Demszky Gábor vállalja a politikai felelősséget. Ha engem Demszky vagy Ikvai-Szabó megkér valamire, akkor ezután a politikai felelősséget ők viselik.” - számolt be a
Magyar Nemzet.