'Beszéljük le a hülyeségekről a város felhőben járó vezetőit!'
Novemberben hirdettek nyertest az új Városháza építészeti tervpályázatán, de azóta egyfolytában botrányok övezik a tendert. A legújabb hírek szerint az első helyezett Erick von Egeraat holland sztárépítész magántervezőként indult a versenyen. Így nem kell sem a budapesti, sem a rotterdami irodájának csődje miatt a tender második helyezettjének átadni a megbízást – mondta Beleznay Éva Budapest főépítésze. A munkáért várhatóan 500 milliót fog kapni.
November utolsó szombatján több tucat építész kizárólag egy témáról konzultál egy teljes napon át a Kortárs Építészeti Központban. Az új Városháza építészeti tervpályázatáról, ahol a második fordulóban 18 pályázó közül hatot, vagyis minden harmadikat kizártak. Nagynevű, elismert pályázókat. A kizárás oka a közbeszerzési pályázat egyik formai követelményének megsértése volt. A kizárt pályázók elfelejtették a pályázat elektronikus változatáról, a cd-ről letörölni azonosíthatóságuk adatait. Az építészek kikérték maguknak, hogy ezzel a „jogászkodással” sarokba szorítsák őket. De akkor még nem is sejtették, hogy a tender első helyezettjének, Erick van Egeraatnak a budapesti irodája napokon belül csődöt jelent.
Akármi történhet, Egeraat nyeregben marad
A budapesti iroda több tízmilliós adósság állományt halmozott fel, járulékok, adók, kifizetetlen járandóságok formájában. December első hetében lehúzták a rolót, az iroda bezárt. Néhány hét elteltével viszont a nemzetközi hálózat rotterdami főirodája sem tudott tovább talpon maradni. Ekkor jelentek meg a magyar sajtóban azok híresztelések, hogy a Budapest Szíve- Városháza Fórum pályázatának második helyezettje lehet az új befutó, mert egyszerűen átadják számára a megbízást.
- Kizárt, hogy átadjuk, és más tervezzen – hangoztatta érdeklődésünkre Beleznay Éva főépítész – Egeraat ezen a pályázaton magánemberként, akkreditált magántervezőként vett részt. Az irodák csődje sem befolyásolja a megbízást. De ha vele valami történne, - baleset, váratlan betegség – és rossz fizikai állapota miatt nem végezhetné el az engedélyezési tervek elkészítését, akkor sem léphetne a második helyezett építészeti koncepciója az első helyére – magyarázta a főépítész. Ennek oka, hogy Budapest szerződésben vállalta, kizárólag Egeraat terveit valósítják meg. Sajtóhírek szerint a közgyűlés 500 milliós keret összeget szavazott meg neki munkadíjként.
Hirdetmény nélküli közbeszerzés lesz
Vajon mi indokolja, hogy a főváros megköti saját kezét, a kizárólagossággal? A főépítész szerint ez az óvatosság, a körültekintés miatt van. Először a kilencvenes években, majd 2002-ben írt ki a főváros a Városházához kapcsolódó építészeti terveket. Mindkettő befuccsolt, papíron maradt, a megvalósításuk valamilyen oknál fogva meghiúsult. Ezekből tanulva most bebiztosították a projektet, minden eshetőségre készen. Már zajlanak az egyeztetések a házon belül a hirdetmény nélküli, tárgyalásos közbeszerzésről. Egeraatnak az lesz a dolga, hogy a saját tervéhez az engedélyezési terveket elkészítse, hogy jövőre meghirdethessék az ingatlanfejlesztői tendert is. A főépítésznek nincsenek kételyei afelől, hogy ez az épületegyüttes üzletileg sikeres lesz. Ha minden az optimista forgatókönyv szerint halad, akkor 2011-re állni fog az új Városháza. Az épület nem egy vadonatúj irodaház, hanem városi tér, fórum szeretne lenni. S mint ilyen, szimbolikus jelentéssel bíró épület lesz - Demszky Gábor hosszú főpolgármesterségének megkoronázásaként, az egyik utolsó, az ő hivatali idejében megkezdett beruházásként.
Szálljanak le a Földre!
A városlakók nem biztos, hogy ennyire lelkesek lennének, ha bárki megkérdezné tőlük, hogy szükség van-e új Városházára. Egyelőre senki nem kérdezi őket, de kéretlenül is véleményt mondanak a különböző online felületeken.
Adófizető aláírással az egyik olvasó azt írta, „Nincs szükségünk új városházára. Én nem rendeltem meg ilyen terveket!”
Egy másik vélemény szerint „Már bocsánat, de a fenekünk kilóg a gatyából, a fizetésünkből nem tudunk kijönni. Budapestnek több százmilliárd forintos adóssága van.. Már ott tartunk, hogy a stratégiai infrastruktúrát adják el. (Főgáz) Nem tudjuk, hogy mit hoz a holnap… Erre mit csinál a főváros? Új városházát építtet! Kölcsönt kölcsönre halmoz. Meg vannak bolondulva? Szálljanak már le a földre! Szó sem lehet új városházáról egy jó ideig!”
Egy harmadik hozzászóló egyenesen aktív ellenállásra buzdította a többi olvasót. "Nos, akkor kezdjünk egy aláírásgyűjtést, hogy lebeszéljük a város felhőben járó vezetőit a hülyeségekről!"