Az uniós Pegasus-bizottság Magyarországon vizsgálná a botrányos lehallgatási ügyet

Az egy évre felállt vizsgálóbizottság célja, hogy kiderítse, kik és milyen célból hallgathattak le ellenzéki politikusokat, független újságírókat, ügyvédeket és üzletembereket az EU több országában, köztük Magyarországon.

2022. május 5., 10:00

Szerző:

Az Európai Parlamentben (EP) megalakult Pegasus-vizsgálóbizottság (PEGA) a következő hónapokban tényfeltáró küldöttséget akar küldeni Lengyelországba, Izraelbe és Magyarországra – értesült a Népszava. A tervekre ugyan még nem bólintott rá az EP felső vezetése, de a szaktestület többsége támogatja az elképzelést. Nemrég ráadásul kiderült, hogy egy újabb uniós tagállamban, Spanyolországban is bevetették az izraeli gyártmányú kémszoftvert a kormányfő és hat katalán európai parlamenti képviselő megfigyelésére, ezért lehet, hogy oda is érkezik majd egy EU-küldöttség.

Az egy évre felállt vizsgálóbizottság célja, hogy kiderítse, kik és milyen célból hallgathattak le ellenzéki politikusokat, független újságírókat, ügyvédeket és üzletembereket az EU több országában, köztük Magyarországon.

A PEGA szeretné feltárni azt is, hogy a megfigyelések milyen uniós előírásokba ütközhetnek, és hogy a jogsértést milyen szankciók sújthatják.

A lap közlése szerint az EP szerda délutáni plenáris vitájában többen felrótták az Európai Bizottságnak, hogy miért nem vizsgálódik, miért hagyja a tagállami hatóságokra a történtek feltárását. Rónai Sándor DK-s EP-képviselő, a vizsgálóbizottság első alelnöke felszólalásában megerősítette, kezdeményezni fogja Varga Judit igazságügyi miniszter és a tisztségéről lemondott helyettese, a lehallgatásokat annak idején engedélyező Völner Pál meghallgatását.

(Kiemelt kép: Egy nő okostelefont használ a Pegasus program fejlesztője, az NSO Group épülete előtt 2016. Augusztus 28-án. Fotó: Jack Guez / AFP)

Balogh Péter, a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Reziliencia Központjának vezetője volt a Jazzy rádió vendége, aki arról beszélt, hogyan kellene megvédenünk a személyes adatainkat az internetes bankolás vagy a telefonhasználat során. A kibertér is háborús hadszíntérré vált, és a kibertérben végrehajtott támadások a civil lakosság életére is nagy hatással vannak.