Az internet szabályozása
A médiatörvény tervezete kiterjed az internet szabályozására is. Az eredeti változat szerint az összes tartalomszolgáltató köteles regisztrálni magát a médiahatóságnál. Vagyis: még a blogok szerzői is.
Anthony Mills, a Nemzetközi Újságíró Szövetség sajtószabadságért felelős munkatársa úgy véli:
– Csak a harmadik világban szokás, hogy minden netezőt regisztráltatnak. A magyar kormány a regisztrációs kötelezettséggel adatbázist építhet. Nyilván oka van annak, hogy tudni akarja: kik és mit írnak a világhálón.
Bohus Péter, a stop.hu, Weyer Balázs, az origo.hu főszerkesztője, illetve Gerényi Gábor, az index.hu társalapítója egyetértenek abban: nem azzal van baj, hogy a kormány szabályozni akarja az internetet.
– Az a probléma, hogy a tervezet egyes pontjai kivitelezhetetlenek. Például az internet állandó megfigyelése. Ki és hogyan akar milliós forgalmú honlapokat ellenőrizni? Persze „rá lehetne állítani” a netre egy közintézményt vagy egy rendőrségi osztályt, de lehetetlen a folyamatos felügyelethez elegendő emberi erőforrást biztosítani – mondja Bohus Péter.
A legnagyobb online lapok főszerkesztői azt viszont aggályosnak tartják, hogy a regisztrációs kötelezettség kiterjedhet a blogokra is. Hangsúlyozzák: milliókat veszíthetnének ezzel a hazai blogszolgáltatók, mivel felhasználóik jó eséllyel külföldi portálokra jelentkeznének át, ahová a magyar törvénykezés már nem ér el.
Ugyanakkor biztató, hogy megkezdődhetett a társadalmi párbeszéd. Gerényi Gábor a Tartalomszolgáltatók Egyesületének képviselőjeként vesz részt a szakmai egyeztetéseken. Mint mondja: az általa képviselt médiumok bíznak abban, hogy a problémás fejezetek őszre kikerülnek a tervezetből.