Az ELTE bátorsága
A 168 Órában nemrég interjút közöltünk Mégsem doktor címmel Kende Judit szociálpszichológussal, aki tavaly novemberben védte meg doktoriját. Ám amikor kiderült, a doktorrá avatásához hűségesküt kell tennie a fideszes alaptörvényre, a pszichológus megtagadta ezt. Így viszont nem kapta meg doktori diplomáját, és nem végezhet itthon végzettségének megfelelő munkát.
A TASZ vállalta Kende Judit jogi képviseletét. Mivel az eskü szövegét az ELTE szenátusa határozhatja meg, nyilvánosan kérték a testületet: a pszichológus kapja meg a doktoriját, és az esküben ne hivatkozzanak az alaptörvényre. Az ELTE szenátusa múlt héten reagált: szeptemberben döntenekl, változtatnak-e a doktori eskün.
Hammer Ferenc szociológus, az ELTE docense az üggyel kapcsolatban lapunknak elmondta, elvileg semmi kivetnivalót nem talál abban, ha az alkotmányra kell esküt tenni:
– A gond az, hogy a korábbi, 1989-es alkotmányt politikailag egyoldalúan, konszenzus nélkül megváltoztatták. Az új alaptörvénnyel tartalmi probléma is van: diszkriminatív a kisebbségi csoportokkal. Nehéz erkölcsi helyzetbe kerül, aki nem ért egyet a szöveggel. Nem ítélem el, ha mégis leteszi az esküt, hiszen ettől függ, gyakorolhatja-e hivatását. Ugyanakkor az egyetem autonóm szervezet, jogában áll az eskü szövegéből törölni az alaptörvényre vonatkozó részt. Ám mivel Magyarországon élünk, tudjuk, ilyen döntéshez politikai bátorság is kell. Én nagyon büszke lennék az ELTE-re, ha ezt a bátor lépést megtenné – fogalmazott Hammer.
Megkérdeztük Kende Juditot is minderről:
– Nagyon örülök, hogy az ELTE reagált. Több doktorihallgató-társammal együtt bízunk benne, hogy a szenátus változtat a szabályzaton. Elméletben könnyű döntés előtt állnak, hiszen a felsőoktatási törvény szerint azoktól a doktorált hallgatóktól, akik teljesítették a tudományos követelményeket, az ELTE nem követelhetne eskütételt a doktori diplomáért. Ráadásul a mostani, több szempontból diszkriminatív alaptörvényre felesküdni sokunk lelkiismereti szabadságával ütközik. Ezek az értékek az egyetem számára is fontosak – mondta Kende Judit.
Hozzátette: ha az ELTE ennek ellenére sem változtat a szabályzaton, a TASZ-szal bírósághoz fordulnak.