Atomtemető a Mecsekben: hallgat a Fidesz

Eddig nem cáfolt sajtóinformációk szerint a kormány arra készül, hogy végleges nukleárishulladék-tárolót létesítsen Pécs közelében, Bodán – mondta el Berkecz Balázs, az Együtt baranyai elnökségi tagja a 168 Óra Online-nak. Ebben a létesítményben tárolhatják a Paks2 atomerőműből származó kiégett fűtőelemeket. A tárolóhelynek több százezer évre kellene garantálnia azt, hogy a sugárzó anyag nem érintkezik a természettel.

2015. március 22., 09:00

Ha Magyarország egyik legnépesebb városa mellett végleges nukleárishulladék-tárolót létesít a kormány, az Berkecz Balázs szerint komoly kockázatot jelent az ott élőkre nézve. Nagyságrendileg tízezer emberöltő az az idő, amíg a tárolónak őriznie kell az elhasznált fűtőelemeket és egyéb nukleáris hulladékot. Ennyi – felfoghatatlanul hosszú – idő alatt számos előre nem látható természeti katasztrófa – például földrengés, hatalmas esőzés – veszélyeztetheti a létesítmény biztonságát, és ezzel a környéken lakók egészségét. Hozzátette: a pécsiek pontosan tudják, hogy a már nem működő uránbányák is kockázatot jelentenek, hiszen azokat folyamatosan monitorozni kell, például figyelni és kezelni a csurgalékvízeket az ivóvízforrások megőrzése érdekében. A politikus emlékeztetett: a Pécs közigazgatási területén belül található Tubesre tervezett katonai lokátorállomás is óriási felzúdulást keltett a lakosságban, egy nukleáris tároló ötletét pedig még nagyobb ellenkezéssel fogadják az ott élők. Március 15-én Juhász Péterrel közösen vett részt tüntetésen Pécsett, ahol a transzparensek jelentős részén már az atomtemető elleni jelszavakat lehetett látni.

Az Együtt baranyai elnökségi tagja szerint a vonatkozó EURATOM irányelv alapján a kormány úgy is megállapodhatott volna, hogy Oroszországban történjen a fűtőelemek végleges elhelyezése. Hogy miért nem így történt, annak a politikus szerint meggondolatlanság lehet az oka. Ugyanakkor, mivel a kormány 30 évre titkosította a paksi bővítés részleteit, nem lehet tudni, pontosan milyen opciók álltak még nyitva a kormány előtt. Most úgy tudni: a fűtőelemeket Oroszországba szállítjuk, ahol szétszerelik őket, majd visszahozzák Magyarországra – a visszautaztatás pedig megint csak kockázatot hordoz. Az Együtt baranyai elnökségi tagja szerint a kormány láthatóan nem gondolta végig, hogy 2030-ra az emberiség jóval nagyobb arányban használhat megújuló és alternatív energiaforrásokat. Kötöttek egy egyezséget, amelynek részleteit az állampolgárok előtt titkolják, és amely több évtizedes elköteleződést jelent az oroszok felé, miközben a keletkező nukleáris hulladékot több százezer évig kezelni kell.

Berkecz Balázs levélben tette fel kérdéseit Páva Zsoltnak, Pécs polgármesterének, Nagy Csabának, a megyei közgyűlés elnökének, valamint Tiffán Zsolt, Csizi Péter, Hargitai János, Hoppál Péter és Bánki Erik országgyűlési képviselőknek. Azt tudakolta: helyesnek tartanák-e a fűtőelemek mecseki tárolását, tudnak-e arról, hogy a kormány olyan megállapodást is köthetett volna, hogy Oroszországban történjen a fűtőelemek végleges elhelyezése, és tájékozódtak-e a kormánynál arról, miért így állapodtak meg az oroszokkal. Kérdéseire semmilyen válasz nem érkezett a megye vezető Fidesz–KDNP-s politikusaitól.