Átmentek a tisztítótűzön?
Az SZDSZ nem tart a liberális szavazókat is megcélzó MDF-től, sem az LMP-től. Boruzs András, a párt minap megválasztott kampányfőnöke szerint el kell végre fogadni, hogy generációváltás történt, ami sajnos nem alakult, ahogy kellett volna.
Mit jelent a titulusa?
A kampány operatív irányításáért felelek.
Milyen kampánystratégiája lehet a szétesőben lévő SZDSZ-nek?
Szó sincs szétesésről. Szervezettségünk vidéken és Budapesten is sikeres, ez a legnagyobb erősségünk. Programot alkottunk, az alapszabály módosításával felkészültünk a kampányra. A folyamat a december 12-i országos küldöttgyűlésen zárul le, amikor bemutatjuk a párt országgyűlési képviselőit.
Ma a választók legfeljebb egy százaléka szavazna az SZDSZ-re. Ilyen rosszul még sosem álltak.
Az a célunk, hogy mind a 176 körzetben jelöltet állítsunk, az SZDSZ így ismét megkerülhetetlen lesz a választásokon.
Udvariasan szólva is optimista. A párt darabokra esett, több „húzónév” kilépett. Nem egy választásra felkészült, egységes párt az SZDSZ.
Ezt némileg cáfolnám. Persze, húzónevek távoztak, de ez szervezeti szinten nem jelent meg. Tagságunk stabilan megmaradt. Nézze, eltelt húsz év, a világ változik, a nevek megkopnak. Mi azon dolgozunk, hogy újjáépítsük a pártot. Aki elhagyott minket, azzal nem tudunk mit kezdeni.
Legutóbb épp Gulyás József mondott búcsút a pártnak.
Sajnálom is nagyon. Annak ellenére, hogy ő is a rendszerváltás óta tagja a pártnak, és a régi generációhoz tartozik.
Pedig ő sem szavazta meg a költségvetést, amely kérdés amúgy is tovább darabolta a pártot. Hisz a frakció többsége – a párttal szemben – támogatta a büdzsét.
A párt álláspontja világos: nem értünk egyet a költségvetéssel. A frakció többsége pedig valóban nem az SZDSZ politikájának végrehajtásán dolgozik, hanem önálló entitásként működik. Ezzel nem lehet mit kezdeni. Nekünk saját politikai üzenetünket kell eljuttatnunk a választókhoz.
Hivatalos indoklásuk szerint azért nem támogatták a költségvetést, mert sérti az egyenlő teherviselés elvét, hátrányosan érinti az elesetteket, nem ad választ a munkanélküliség problémájára, nem segíti a kis-és középvállalatokat. Fideszes érvek.
Nem igaz. Makro szempontból kedvező képet festhet a költségvetés, de az például tarthatatlan, hogy az önkormányzatok forrásait csökkentik. Amúgy a büdzsé megszavazásakor vált végleg nyilvánvalóvá, hogy politikai értelemben nem létezik SZDSZ frakció. Hiszen a parlamenti frakciónak elvileg a párt akaratát kellene végrehajtania.
Egyedi, hogy a párt és frakciója eltérő álláspontot képvisel. Retkes Attila elnök már elnökké választásakor felszólította Kóka Jánost a távozásra. Az ellentét azóta csak fokozódott.
Közjogi értelemben ezen nem tudunk változtatni, a frakció önálló, nincs rá befolyásunk. Mi a saját munkákkal foglalkozunk.
Abszurd, hogy a párt elnöke jelentette be saját frakciójának megszűnését.
Ez egy hosszú folyamat végállomása. Kóka János és a frakció több tagja megnyilatkozásaiban nem a párt álláspontját képviselik, azok mégis folyamatosan az SZDSZ álláspontjaként jelennek meg. Mi ettől elhatárolódunk.
Mit üzen majd az SZDSZ a kampányban?
Nem szeretnék ennek elébe menni, a programot a küldöttgyűlésnek kell elfogadnia. Kampányunk stratégiáját most dolgozzuk ki.
Nem túl szerencsés indítás, hogy Retkes Attilát a minap még a Parlamentbe sem engedték be, ezért az épületen kívül tartott sajtótájékoztatót.
A pártelnök nem országgyűlési képviselő. Az eltelt húsz év szükségszerű változásokat hozott. Ezen a tisztítótűzön át kell menni, hogy hosszútávon egy megerősödött liberális párttá váljunk. Tudomásul kell venni, hogy generációváltás történt, ami sajnos nem túl szépen alakult, hisz sokkal simábban le lehetett volna vezényelni. Ha valaki kilép, tisztelnie kellene a következő generációt, és a pártot, hogy az ne erodálódjon. Sajnos ez nem történt meg, aminek mi elszenvedői vagyunk. Ez sajnos rövidtávon komoly kárt okozott az SZDSZ-nek.
Ahogy az is, hogy nem maradt a kampányhoz húzónevük, mint mondjuk az MDF-nek Bokros Lajos.
Az MDF-nek ez már a sokadig pálfordulása, most épp a liberális szavazók megszerzésére törekednek, ami az MDF-nek komoly meghasonulást okozott, megyei elnökeik sorra mondanak le.
A liberális szavazóbázist mindenesetre megosztják.
Kíváncsi vagyok, hogyan tudnak majd jelöltet állítani. Én a saját pátomról tudok beszélni, a mi szervezeti bázisunk erre megnyugtató választ ad.
Az LMP is vetélytársuk lehet.
Valóban, pedig az LMP inkább baloldali párt, miközben a közvélemény számára inkább liberális erőként jelenik meg. Ezt kell a kampányban megváltoztatni, és meg is tesszük.