Aki akarja, az félre is fogja érteni

Ha valakinek esetleg nem lenne egyértelmű, vagy félre akarná érteni: az elmúlt két évben a kormány tudatos munkával, szánt szándékkal rombolta és rombolja a magyar demokráciát – nyilatkozott Molnár Zsolt, az MSZP budapesti elnöke a kormány által tervezett választási stratégiáról.

2012. augusztus 11., 19:31

Besokallt az MSZP fővárosi elnöke a kamu nagykoalíciózás miatt. Azt kéri a nyilatkozatát tudatosan félreértő és félremagyarázó blogíróktól, hogy ne dőljenek be a címszerkesztő újságírók trükközésének és saját rövid távú politikai érdekeik helyett inkább az ország jövőjére gondoljanak.

Mindez egy, a Magyar Hírlapnak adott interjújából csúszott át a politikai bulvár jegére, ahol az alábbi választ adta a Suchmann Tamásnak tulajdonított felvetésre, mely szerint nem elképzelhetetlen egy majdani, Fidesz és MSZP közti szövetség esete: " Nem tudom, a Fidesz fontolgat-e egy jövőbeni esetleges nagykoalíciót, ilyen jelzéseket ugyanis nem kaptunk. Az együttműködésnek semmilyen jelét nem tapasztaltuk, még a törvényhozás szintjén sem, ezért jelen pillanatban elméleti kérdésnek tartom a majdani nagykoalícióról szóló felvetést. De ha a köztársaság érdeke ezt kívánja, akkor nem szabad ennek a lehetőségét kizárni. Abból az irányból közelíteném meg ezt a kérdést, esetleg lehet olyan nemzetközi, illetve európai gazdasági-politikai helyzet, amely nagyon széles társadalmi összefogást, konszenzust kíván."

Arra a kérdésre, hogy a 2014-es választások előtt az MSZP valós nemzetközi „legitimációjának” megerősítéséhez szükség lehet-e arra, hogy összefogjanak akár Bajnai Gordon csapatával, akár az LMP-vel, vagy esetleg a Gyurcsány-párttal, Molnár Zsolt úgy válaszolt, hogy "erre a kérdésre bő egy év múlva lehet választ kapni. Nem zárható ki, hogy valamilyen szövetségkötésre szükség lesz. És nem is elsősorban a nemzetközi legitimáció miatt, hanem ha a társadalmi változások iránya azt jelzi, hogy széles körű összefogásra van szükség. Az MSZP nyitott erre. De jelen pillanatban az látszik a legvalószínűbbnek, hogy a szocialista párt egyedül mutat valós alternatívát a mostani kormányzattal szemben. A jelenlegi támogatottsági adatokat nézve az MSZP mögött kellene felsorakoznia a demokratikus ellenzéki összefogásnak.”

Mivel a sajtó egy része a fenti idézeteket kommentálva félreértelmezte a szavait, a budapesti elnök augusztus elején kiadott közleményében az alábbiakat fogalmazta meg, bár garantált, hogy Molnár Zsolt közleményét a töredéke fogja elolvasni azoknak az embereknek, akikhez a Fidesz-MSZP nagykoalíciójának állítólagos tervéről felröppent találgatás híre eljutott. Az is biztosra vehető, hogy a vadabbnál vadabb címeket kitaláló szerkesztők nem fogják törni magukat, hogy a fővárosi elnöknek a bulvárhíreket pontosító közleményéről is hírt adjanak:
"A mára kialakult állapotokért a Fidesz- és KDNP-frakciók tartoznak felelősséggel. 2014-ben el kell számolniuk döntéseikkel a magyar választóknak, és bármilyen trükkel is próbálkoznak addig, nem menekülhetnek ki felelősségük alól. A mai kormánnyal lehetetlen együttműködni, és ezt nem is érdemes megpróbálni.
Ezzel együtt meggyőződésem szerint egyetlen demokrata sem zárhatja ki annak a lehetőségét, ahogy Európa más demokráciájában sem teszik, hogy a jövőben nem lesz olyan helyzet, amikor egy, a maitól eltérő, a demokratikus normákat tiszteletben tartó konzervatív párt és az MSZP között lehet együttműködés, ahogy 2008-ban, a globális gazdasági válság legmélyebb pillanataiban az akkori kormány kezdeményezésére létrejött Nemzeti Csúcson képesek voltak értelmesen beszélni egymással társadalmi szervezetek, érdekcsoportok vezetői, és parlamenti pártok vezetői. Magyarországnak nyugalomra, kiszámíthatóságra, biztonságra van szüksége. 2014-ben ez lesz a tét: hogy Orbán Viktor despotikus kirekesztő világa marad még négy évig, vagy Magyarország új irányba indul, egy nyugodtabb, párbeszédre alapuló politikai kultúra irányába.
A tudatosan félreértő, félremagyarázó látszatkeltő blogíróktól, egyéb szerzőktől padig azt kérném, olvassanak figyelmesebben, és ha egy mód van rá, ne dőljenek be a címszerkesztők trükközésének és saját rövid távú politikai érdekeik helyett inkább az országunk jövőjére gondoljanak. Minden demokratának épp elég feladata lesz ezzel a következő években
."

09:00

Az Európai Parlament képviselői megszavazták, hogy az Európai Unióban minden macska és kutya esetében kötelező legyen a mikrochip beültetése és a nyilvántartásba vétel, az illegális állatkereskedelem visszaszorítása és az állatjóléti szabályok megerősítése céljából.